Obaner

Komiks

Achtung Zelig! Druga wojna

Achtung Zelig! Druga wojna

Scenariusz: Krystian Rosenberg (Rosiński)
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2004
Druk: czarno-biały, okładka kolor
Oprawa: twarda
Format: A4 extra
Stron: 60
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu, Zin Zin Press
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Po 11 latach od opublikowania pierwszego epizodu na łamach AQQ ukazuje się pełna wersja tego legendarnego albumu. Jego akcja osadzona jest w Polsce w czasie II wojny światowej.
Zelig wraz z ojcem uciekając od wojennej zawieruchy natykają się na grupę żołnierzy niemieckich, którym przewodzi tajemniczy karzeł o paranormalnych zdolnościach wynajęty przez nazistów do spełnienia szczególnej misji. To początek niezwykłej historii, którą dalej prowadzą teksty, obrazy i wyobraźnia każdego z czytelników. Dialogi zawierają mnóstwo tajemniczych treści, które odbiorca ma szansę odczytać i zinterpretować wedle własnego uznania. Akcja jako taka, ma swój logiczny ciąg liniowych zdarzeń. Rysunek jest niezwykle realistyczny (przypomina ten zastosowany w niepublikowanej "Burzy"), choć w części przedstawia postacie z krainy fantazji. Warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalne rozwiązania plastyczno-literackie (np. scena bitwy, sen). Relacje między osobami dramatu, ich zachowania, przekazywane znaki stanowią po pierwsze o ciągłości akcji, po drugie jednak wikłają czytelnika w wyrafinowaną grę z autorami. Ten album jest w pewnym sensie esencją gatunku, jakim jest graficzna opowieść. Trudno byłoby ją przełożyć na inne medium, opisać w innej formie. Twórcy opowiadanie o sprawach poważnych załamują kontrapunktami z arsenału groteski, realistyczne wizualizacje przeplatają fantasmagoryjnymi stworami. Trudno nie zagłębić się w lekturę i nie dociekać jej sensu. Nie ujawni on się nam w prostej postaci, a niektórym, być może, nie objawi się wcale.
Na uwagę zasługuje też edytorska strona przedsięwzięcia. Okładka z pięknym rysunkiem stylizowana jest na strony tytułowe magazynów z lat 40-tych. Wewnętrzne strony są lekko zabarwione na żółto, a kreski rysunków celowo nie osiągają pełnej czerni.

Recenzja

Achtung Zelig! Druga wojna, Krystian M.

Galerie

Achtung Zelig! Druga wojna Achtung Zelig! Druga wojna Achtung Zelig! Druga wojna

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-