Komiks

Mangazyn #5

Mangazyn #5

Data wydania: Maj 2004
Seria: Mangazyn
Druk: kolor, kreda
Oprawa: miękka
Stron: 100
Cena: 11,99 zł
Wydawnictwo: Ampol
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
"Witajcie w naszym rocznicowym numerze! To już 7 lat jak razem szalejemy po morzach i oceanach japońskiej popkultury. To 7 szczęśliwych lat, podczas których wiele się zdarzyło, a zdarzy się jeszcze więcej, ot choćby w bieżącym numerze “MANGAzynu”, do którego lektury zachęcamy, bo jak zwykle jest w czym wybierać. Wybraliśmy się na japońską premierę superprodukcji “Appleseed” oraz na targi anime w stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni, przejrzeliśmy również najbardziej gorące tytuły anime emitowane obecnie w Polsce, oto kolejna porcja: “Medabots” i “Gene Shaft”. Nie zapomnieliśmy również o mandze oraz o kolejnych materiałach z naszych podróży po Japonii – tym razem mały przegląd mody na japońskich ulicach, odwiedziny sklepów z zabawkami oraz trochę zdjęć śpiących Japończyków, z którym to artykułem związana jest mała anegdotka. A mianowicie – nasz redakcyjny sprawozdawca wybrał się na ulice Tōkyō, aby przygotować materiał zdjęciowy do tego artykułu. Jako że po ostatnich zamachach terrorystycznych w Japonii (i nie tylko tam) panuje lekkie przeczulenie na punkcie zarośniętych gaijinów... nasz fotograf wpadł z aparatem do metra i... wszyscy mu się ze strachu pobudzili! Ech, ciężkie jest życie gaijina z aparatem. A tak poza tym pozdrawiamy wszystkich fanów legendarnej już w Polsce produkcji animowanej “Gandahar”. Co poza tym? Wiele niespodzianek. Jak zwykle wykręciliśmy Wam przebojowy numer. Miłej lektury!"

ANIME

4-17: Mangazyn News
Na początek duża dawka nowinek z kraju i ze świata. A przede wszystkim z Japonii, gdzie po raz trzeci odbyły się targi Tokyo International Anime Fair.
18-21: Appleseed
17 kwietnia na ekrany japońskich kin wszedł film, który - jak głosiły hasła reklamowe - "rozpocząć miał nową erę 3D live anime", czy wręcz "zmienić przyszłość kinematografii". Mowa oczywiście o "Appleseed".
22-23: Medabots
Fox Kids postanowił zrobić nam niespodziankę i bez żadnego uprzedzenia rozpoczął emisję nowego anime pt. "Medabots": walki robotów, wielki turniej i chłopiec marzący by zostać największym zawodnikiem na świecie. Kłania się "Pokemon", "Digimon" i "Beyblade" razem wzięci?
24: Neko no Ongaeshi
Ratowanie kota z opresji może i jest z zasady czynem zasługującym na pochwałę, może mieć jednak dość nieoczekiwane konsekwencje. Kocia wdzięczność może się bowiem okazać dość kłopotliwa. W końcu nie wszystko co podoba się kotom, spodoba się także nastoletniej dziewczynie...
25: Nanaka 6/17
Nanaka ma 6 lat i właśnie umarła jej matka. Zapłakana dziewczynka dostaje od kolegi magiczną różdżkę, która dość nieoczekiwanie przenosi ją 11 lat do przodu w jej własne dorosłe ciało. Tylko co z tego wyniknie?
26-27: Gene Shaft
Ta seria łączy w sobie cechy paru seriali, które od wielu lat doskonale znane są polskiemu widzowi. Mowa oczywiście o wszystkich produkcjach spod znaku "space opery", gdzie wielkie statki kosmiczne i roboty bojowe pełnią najważniejszą rolę, a fabuła wręcz naszpikowana jest elektroniką i wszelakimi urządzeniami mechanicznymi.
28: Hanaukyo Maid Tai
Po śmierci matki Taro zostaje sam. Postanawia odszukać dziadka, żyjącego w posiadłości gdzieś w Tokyo. Po trudnej i męczącej podróży dociera wreszcie na miejsce gdzie... Na spotkanie chłopaka wybiega, tak na oko, kilka setek rozwrzeszczanych pokojówek.

MANGA/ANIME

30-31: Peace Maker Kurokane
"Peace Maker Kurogane" to jedno z tych anime, które przykuwają uwagę widza aż do samego końca. Stanowi to miłą odmianę wśród zalewu byle jakich produkcji, w których stawia się głównie na wygląd, a nie na treść. Walki, śliczni bishoneneni, wartka akcja... dla każdego coś dobrego.

MANGA

29: Hellsing
No i stało się! Po tym, jak JPF kilkakrotnie odwlekał datę premiery, tłumacząc się kłopotami z licencją, "Hellsing" w wydaniu papierowym w końcu ukazał się w języku zrozumiałym dla nas wszystkich.
32: Time Stranger Kyoko & Ion
Z czego znana jest Arina Tanemura? Z pewnością z przesympatycznej serii o reinkarnacji Joanny d'Arc, "Kamikaze Kaito Jeanne", a także opowieści o nietuzinkowej drodze do kariery pewnej śmiertelnie chorej dziewczynki - "Full Moon wo Sagayashite". Dziś zapoznamy się z jej mniej znanymi, ale równie interesującymi dziełami.
69: Island
Oto proszę państwa pierwszy mangowy horror na polskim rynku. Nareszcie, coś dla wszystkich którzy lubią się bać!
70-71: Eternal Sabbath
Wyobraźcie sobie taką sytuację: wasz mózg, jądro waszego istnienia, zostaje poddany manipulacjom. Wystarczy krótkie spojrzenie w oczy i po chwili cała rejestrowana przez nas rzeczywistość zmienia się. Ale czy jesteście tego świadomi? Przyjmijmy, że nie. Czyż to nie przerażające?
72-73: Monster
W tym dniu do szpitala w Düsseldorfie trafia dwójka dzieci. Bliźnięta - Johan i Anna Liebert - ocalały z masakry w ich własnym domu, podczas której ich rodzice zostali brutalnie zamordowani. Anna jest w szoku, jednak nie ma żadnych widocznych obrażeń, jej brat natomiast walczy o życie. Wykonania operacji podejmuje się doktor Tenma. Przyjdzie mu jeszcze pożałować tej decyzji...
74-75: Eatman
Jak zwykł mawiać stary filozof, nie liczy się to jak jemy, ale co. Według niego każda istota na Ziemi jest tym co je. Możecie te słowa interpretować do woli i na różne sposoby, w końcu od tego jest filozofia. Jeśli jednak jesteście ciekawi co przez to rozumie pewien japoński twórca komiksów, zapraszamy do lektury mangi "Eat-Man".
76-77: Berserk
Pierwszy tom mangi "Berserk" ukazał się w roku 1989. Choć seria od początku przyciąga uwagę - kreska jest doskonała, a akcję śledzi się wstrzymując oddech - to jednak nic wówczas nie zapowiadało, że historia ta przerodzi się w epicką, liczącą sobie kilka tysięcy stron, opowieść.
78: Neon Genesis Evangelion 9
"Shin Seiki Evangelion". Tytuł, na dźwięk którego (sprawdzone) Japończycy reagują zazwyczaj gromkim okrzykiem aprobaty. Licząca 26 epizodów seria telewizyjna, to pozycja obowiązkowa dla każdego fana anime. Tymczasem 9 tom mangi właśnie ukazał się na japońskim rynku.

RÓŻNOŚCI

79-81: Wynurzenia z czarki sake 4
W filmie "Zabawka" główny bohater, archetyp "rozpuszczonego bachora", wybiera sobie spośród wyposażenia pewnego sklepu z zabawkami - jednego z klientów, gdyż inne zabawki wydają mu się zbyt nudne. Gdyby jednak akcja toczyła się w Japonii, chłopiec nie musiałby wybierać "wybrakowanego frajera życiowego". Dostałby bowiem do wyboru taki asortyment zabawkarski, że tydzień zajęłoby mu pobieżne przyjrzenie się produktom.
82-83: Wyłączeni
Jednym z najczęściej zadawanych pytań osobom, które wróciły z Japonii (poza ulubionym przez wszystkich: "No i jak było???"), jest: "Co cię najbardziej zaskoczyło?". O to samo zresztą pytają często obcokrajowców sami Japończycy. I bądź tu teraz mądry gaikokujinie i odpowiedz składnie...
84-87: Gothic Lolita
Każda dziewczyna z pewnością pamięta czasy, kiedy wystrojona w aksamitne wdzianka lub prześliczne "chińskie" sukienusie z niezliczoną ilością koronek i falbanek, brała udział w przeróżnych balach i dziecięcych zabawach. Japońskie dziewczęta nie muszą poprzestawać na wspomnieniach. Gothic Lolita to trend w japońskiej modzie, dzięki któremu po ulicach Tokyo przechadzają się osóbki przypominające lalki z porcelany.
88-89: Castlevania
Wampiry. Te krwiożercze istoty tak bardzo zadomowiły się na Wyspach, iż większość japońskiego społeczeństwa traktuje je jako wytwór rodzimej mitologii, a nie import z zagranicy. Ludzie potrafiący zmieniać się w nietoperze od niemal ćwierć wieku pojawiają się dosłownie wszędzie i obecnie nikt nie umie się już bez nich obejść.
90-93: Gorące Wrażenia Anime
Wiosną tak już bywa, że śnieg topniejąc spływa sobie z gór powodując potężną lawinę. Tak też się stało w naszej małej rubryczce. Nie dość, że jeszcze trudno jest się przyzwyczaić do podwojonego tempa pracy po przekształceniu pisma w miesięcznik, to jeszcze w kwietniu pojawiło się KILKANAŚCIE nowiutkich serii anime.
94-95: MSM
To znowu my z całą furą Waszych listów! Nareszcie jest w czym wybierać, rozkręcacie się coraz bardziej i Wasze wypowiedzi stają się coraz bardziej różnorodne. Tak trzymać! My również się nie oszczędzamy i narażając własne życie nurkujemy w stosy listów, aby wyłowić te najciekawsze.

KAMIKAZE 5

2 (36) Twoja Płytoteczka
Chodzą pogłoski, że tę rubrykę zagarnęła banda niejakiej Motoko Kusanagi i tajemnicza Ai, która wylazła z TV. Śledztwo trwa.
3 (37) Twoja Biblioteczka
I do tego pełna książek, tym razem wielkich albumów, coś w sam raz dla koneserów. Warto mieć taką wielką książkę w domu, można dać w łepek jak uczeń nie będzie słuchał, albo użyć jej jako podstawkę pod kwiatek.
4-5 (38-39) Asian Cinema
Tym razem poznamy dwie sławy hongkońskiego kina przy okazji jednego z ich wspólnych filmów, potem obaj dostaną całusa od smoka i zostaną odtransportowani. Nie, nie wiemy gdzie, ale podobno Motoko wie.
6-7 (40-41) Nie samą mangą żyje człowiek I nie samym anime. Tym razem sięgnęliśmy po smaczny kąsek z historii francusko-koreańskiej animacji. Korzystając z okazji chcieliśmy również pozdrowić wszystkich Gandaharian.
8-9 (42-43) Zmechanizowana przyszłość
O tym jak trudno być operatorem kupy złomu udającej mecha opowie nam dzisiaj nasz miejscowy fan zmechanizowanych bohaterów ze świata mangi i anime. Tylko prosimy, żadnych aluzji do Motoko, jest na tym punkcie zdziebko przeczulona i może rączki z pupci powyrywać. Tak, mechowi też.
10-13 (44-47) Manga z trochę innej perspektywy
Skandalizujący, obrazoburczy, nieetyczny, a ponadto sprośny i niepoprawny politycznie tekst na temat mangi, niekoniecznie pochodzenia japońskiego. Autorka tego tekstu, po jego napisaniu, sama sobie wysłała oficjalną naganę na piśmie, wykluczyła się ze swego jednoosobowego fanklubu, a ponadto obcięła sobie comiesięczne racje piwa i pojechała po własnej premii.
14 (48) Gawędy Dziada Mangowego
Tym razem mu się naprawdę pogorszyło. Tym razem odstawił hentai pełną gębą, a żeby było jeszcze gorzej - hentai zabytkowe! Perwert!
15-17 (49-51) Kyudo
Zaginiony artykuł odnaleziony przez Junę. Ta karygodna w swej zawiłości akcja doprowadziła o świcie na szczycie wieży światła do pojedynku na dwa nagie łuki. Strzał nie odnaleziono.
18-21 (52-55) Shonen oczami kobiety
Nasza ekspertka wyjaśni wszystkim męskim mężczyznom, które mangi z gatunku shonen mogą bez obaw pokazać swoim lubym białogłowom. Oczywiście należy tutaj dodać, że nasza niezwykle utalentowana ekspertka, mimo swej całkowitej nieomylności, nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do jej niezwykle cennych porad. Dziękujemy za uwagę.
22-25 (56-59) Komedie shojo
I kolejny przegląd mang z gatunku shojo, tym razem zajmiemy się komediami. Uchachamy się jak małe króliczki i pękniemy ze śmiechu wzniecając powszechne poruszenie rozrzucając strzępy wdzianka po pokoju.
26 (60) J-music - podsumowanie 1 kwartału 2004
Nasz szpieg zaczaił się na kilku przebranych za kobiety j-rockerów i wyciągnął od nich ważne informacje na temat ich działalności z początku tego roku. Ofiar nie stwierdzono.
27 (61) Zapowiedzi wydawnicze
Jak zwykle trzymamy rękę na pulsie i mamy swoje wtyki w każdym mangowym wydawnictwie w Polsce. Ostatnio odkryliśmy aferę Alitowo-Jeżową - podobno Alita i pewien detektyw kręcą ze sobą. Szczegóły już wkrótce w naszej rubryce plotkarskiej.
27 (61) Anime w TV
Nie wiecie co i gdzie oglądać?! A my wiemy. I nawet wam powiemy. A co.
28-31 (62-65) OPOWIADANIA: Antoni Ossendowski "Cud bogini Kannon", Izumi Kyoka "Nocny połów" Tym razem mamy dla was aż dwa opowiadania! W jednym poprosimy bóstwo o pomoc w problemach sercowych, a w drugim trochę was postraszymy węgorzem.
32 (66) MANGAzyn Kontakt
Major Motoko wyłapuje regularnie wasze ogłoszenia z sieci i przekazuje je nam. My następnie je drukujemy i nasyłamy na nadawców Sekcję 9.
32 (66) Zapowiedzi konwentów
Po naszym ostatnim tekście opublikowanym w "MANGAzynie EXTRA 2", wspominającym między innymi o seksie na konwentach, ten dział stał się wyjątkowo gorącą rubryką. Czytacie ją zatem na własną odpowiedzialność i koniecznie po ukończeniu 18 lat.

MANGAzyn PIN-UP:

Neko no Ongaeshi
J-Music: Blood, pinup autorski
Neon Genesis Evangelion

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-