baner

Komiks

Sztuka. Komiks szczeciński

Sztuka. Komiks szczeciński

Scenariusz: Wojciech Ciesielski
Rysunki: Wojciech Ciesielski
Publicystyka: Łukasz Musielak
Wydanie: I
Data wydania: 29 Kwiecień 2022
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 204×290 mm
Stron: 96
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Granda
ISBN: 978-83-963294-9-3
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...
„Sztuka. Komiks Szczeciński” to autorski projekt prezentujący w formie krótkich noweli wybranych pięciu szczecińskich artystów oraz ważne historyczne inicjatywy z zakresu sztuki współczesnej, które miały miejsce na terenach dzisiejszego Województwa Zachodniopomorskiego. Jest to pierwsza w Polsce, tak obszerna próba zaprezentowania szerokiej publiczności tego typu zjawisk w popularnej formie.

Okres historyczny obejmuje zakres od 1945 roku po współczesność, Bohaterami poszczególnych segmentów są: Marian Tomaszewski – pionier szczecińskiej plastyki, Ryszard Tokarczyk – twórca awangardowy, współtwórca artystycznego szkolnictwa w mieście, Brunon Tode – niepokorny duch i legenda szczecińskiego świata artystycznego, Danuta Dąbrowska – artystka postkonceptualna, wykładowczyni na Akademii Sztuki, Jan Szewczyk – artysta eksperymentujący jednocześnie z tradycyjnymi formami malarskimi i projektami społecznymi. Ponadto zaprezentowane zostały XIX Spotkanie Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki w Osiekach 1981 oraz Spotkania Artystyczne w Karlinie z 1988.

Każda z noweli charakteryzuje się odrębnym stylem, zarówno wizualnym, jak i sposobem narracji, dopasowanym do charakteru twórczości bohatera. Autorem wszystkich segmentów jest Wojciech Ciesielski. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dofinansowano z budżetu Miasta Szczecin.

Wojciech Ciesielski (1979), ukończył Muzealnictwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2006 – 2018 pracował w Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wykładał „Historię sztuki, kultury i designu" na Zachodniopomorskim Uniwersytecie technologicznym oraz „Psychofizjologię widzenia" na Akademii Sztuki w Szczecinie. Autor licznych artykułów z zakresu historii sztuki oraz szeroko pojętej krytyki artystycznej. Kurator licznych wystaw sztuki współczesnej. Autor komiksu „Zosia. Pierwsze loty" i blogów „Komiks TV" i „Komiks Ciesielski".

Galerie

Sztuka. Komiks szczeciński Sztuka. Komiks szczeciński Sztuka. Komiks szczeciński Sztuka. Komiks szczeciński Sztuka. Komiks szczeciński Sztuka. Komiks szczeciński

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-