baner

Książka

Od Nerwosolka do Yansa: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią!

Od Nerwosolka do Yansa: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią!

Autor: Daniel Koziarski, Wojciech Obremski
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2021
Format: 130x210 mm
Stron: 312
Cena: 69,99 zł
Wydawnictwo: Novae Res
ISBN: 978-83-8219-410-4
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
W czasach PRL-u, kiedy nawet śnieg wydawał się szary, byli tacy, którzy ową szarość próbowali pokolorować. To twórcy kultowych komedii, kabareciarze, ale także… autorzy komiksów. Komiksów, na których socjalistyczna władza nie zostawiała suchej nitki – wszak ich korzenie pochodziły z „imperialistycznego Zachodu”, czyhającego, aby wyprać do cna mózgi młodych czytelników.

Autorzy tego leksykonu, Daniel Koziarski i Wojciech Obremski (obaj rocznik 1979), ze znawstwem przypominają nie tylko kultowe tytuły doby PRL-u, jak choćby „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Kajko i Kokosz” czy „Thorgal”, ale także te mniej popularne, a równie ciekawe.

„Od Nerwosolka do Yansa…” to subiektywny przewodnik po najlepszym, co zdarzyło się polskiemu komiksowi w tych niewesołych czasach. Obowiązkowa pozycja przede wszystkim dla zagorzałych fanów opowieści z dymkami, ale również inspiracja dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z polską klasyką komiksową.


Daniel Koziarski
Urodzony w 1979 roku, gdynianin, z zawodu – prawnik, z zamiłowania – pisarz i czytelnik, pasjonat komiksów. Autor m.in. powieściowego cyklu „Socjopata”, współtwórca (wraz z Arturem Ruduchą) komiksowej serii „Kapitan Szpic”, znany również ze współpracy z Agnieszką Lingas-Łoniewską („Zbrodnie pozamałżeńskie”, „Klub niewiernych”).

Wojciech Obremski
Urodzony w 1979 roku w Bydgoszczy. Ojciec trzech synów. Absolwent politologii oraz dziennikarstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, były redaktor naczelny lubuskiego miesięcznika „Przekrój Lokalny”. Rzecznik prasowy starosty słubickiego, przewodzący również tamtejszym „Wiadomościom Powiatowym”. Publikuje w czasopismach w całym kraju (w tym teksty poświęcone fenomenom popkultury w dziennikach grupy Polska Press).
Jest autorem książek: „Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003)” oraz „W krainie siedmiu słońc”, a także współautorem „Galerii osobowości z terenu Krainy Szlaków Turystycznych”. Nominowany do nagrody Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura w plebiscycie „Gazety Lubuskiej”.

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

KOMIKSOWY PRL



To, że Daniel Koziarski i lubi, i zna PRL-owskie komiksy, widać po jego twórczości. Spójrzcie tylko na serię komiksową „Kapitan Szpic”, którą współtworzył – nostalgiczną parodię czołowych dzieł komiksowych tamtego okresu. Albo na jego stronkę na facebooku Kultowe komiksy z czasów PRL-u, gdzie oddaje się pasji wracania do tamtych dzieł. A niniejsza książka, napisana wspólnie z Wojciechem Obremskim, to swoiste rozwinięcie tej ostatniej idei i bardzo udany przewodnik po dziełach, którymi żyło pokolenie obecnych czterdziestolatków, a które obecnie często są zapomniane, choć jednocześnie wiele w nich tytułów, jakie przetrwały próbę czasu i wciąż zachwycają pokolenia kolejnych czytelników.



Komiksy z PRL-u, któż z nas ich nie zna. Wychowały się na nich całe pokolenia, a na niektórych dziełach (Christy, Baranowskiego czy Chmielewskiego) wychowują się nadal. Nie brak też kultowych tytułów dla starszych czytelników, które co raz powracają w nowych wydaniach. Ale wiele z nich zostało zapomnianych. Koziarski i Obremski wracają do dawnych lat, by przypomnieć nam najważniejsze – ich zdaniem, ale jak widać po spisie treści, także i ogólnym – najważniejsze i najlepsze z nich. Są tu oczywiste wybory, od „Antresolki profesorka Nerwosolka”, „Szninkla”, „Thorgala” i „Yansa”, po „Tytusa, Romka i A’Tomka”, „Kajtka i Koka”, „Kapitana Żbika” oraz „Funky Kovala”. Są też te mniej pamiętane, jak „Janosik” czy „Podziemny front”. I są te, które kojarzy niewielu, jak „Tajfun” czy „Rycerze Fair Play”. Gotowi odkryć / przypomnieć sobie je wszystkie?



Każdy, kto lubi czytać komiksy, w mniejszym bądź większym stopniu lubi też oglądać filmy na ich podstawie. I tak samo lubi też czytać w tym temacie. Dlatego wciąż powstają kolejne książki w temacie, a to przedstawiające biografie znanych twórców czy historie wydawnictw, to znów zestawiające istotne z różnych powodów. Rodzime dzieła tego typu też się zdarzają, chociaż jest to raczej rzadkość. Mieliśmy książkę o wydawnictwie „TM Semic”, o której chyba już nikt nie pamięta czy „Podwójną tożsamość bogów” Cetnarowskiego o superbohaterskich opowieściach (gdzie autor raczej liznął temat, niż go zgłębił). A teraz nadszedł czas na subiektywny przewodnik po pięćdziesięciu najważniejszych komiksów okresu Polskiej Republiki Ludowej. I, jak wspominałem na wstępie, to rzecz udana. I to bardzo.



Nie znajdziecie tu wszystkich dzieł tamtego okresu, ale nie o to chodzi. Oparta na sprawdzonym pomyśle, który sprzedał wszelkiej maści książki typu „1001 (…), które musisz poznać przed śmiercią”, zabiera nas w świat kolorowych opowieści sprzed lat. Opowieści czasem propagandowych, częściej przygodowych albo uczących poprzez zabawę. Jest tu dużo fantastyki i kryminału, nie brakuje absurdalnych komedii. A wszystko to autorzy omawiają ich treść, fenomen, historię, zdradzają kulisy i ciekawostki. I robią to w sposób lekki, ale kompleksowy, nie przytłaczając nas faktami, za to serwując dużo interesujących informacji, wzbogacanych o ilustracje z omawianych dzieł.



W skrócie, dobra, sentymentalna książka o komiksach. Bardziej tych rodzimych, bo twórcy skupili się na dziełach, przy których Polacy choć czyściwo przykładali rękę (z małym wyjątkiem, ale to już przeczytacie w książce), ale to w końcu one królowały w tamtym okresie. Jeśli pamiętacie tamte dzieła albo interesuje Was polski komiks, to pozycja dla Was.