baner

Komiks

Chorągwie pod Grunwaldem

Chorągwie pod Grunwaldem

Scenariusz: Mariusz Moroz
Rysunki: Mariusz Moroz
Publicystyka: Robert Zaręba
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2020
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210x297 mm
Stron: 200
Cena: 79,91 zł
Wydawnictwo: Kameleon
ISBN: 9788365577221
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Album Chorągwie pod Grunwaldem jest pierwszą od wielu dekad graficzną wizualizacją chorągwi krzyżackich i polskich biorących udział w sławnej bitwie stoczonej 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu pomiędzy Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem.

Mariusz Moroz z niezwykłym pietyzmem odtwarza wygląd chorągwi, opierając się na opisach zawartych w najważniejszych dziełach Jana Długosza: Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae (Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego) oraz na powstałej z inspiracji kronikarza i opatrzonej jego komentarzami - Banderia Prutenorum. W Banderia Prutenorum, na czterdziestu ośmiu pergaminowych kartach, krakowski malarz Stanisław Durink zilustrował chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem, Koronowem i Dąbkami.

Mariusz Moroz cytuje opisy łacińskie chorągwi, przytacza ich tłumaczenia oraz dodaje własne, rozbudowane komentarze. Wyjaśnia wiele kwestii, poprawia nieścisłości historyczne, które wkradły się w dzieła jego wielkich poprzedników, podaje mnóstwo ciekawostek mogących zainteresować każdego miłośnika historii.

Album został uzupełniony o obfitujące w niezwykle interesujące szczegóły kalendarium z historii zakonu autorstwa Roberta Zaręby.

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-