baner

Komiks

Ciemności Smalandii

Ciemności Smalandii

Scenariusz: Henrik Bromander
Rysunki: Henrik Bromander
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2020
Tłumaczenie: Katarzyna Syty
Druk: cz-b
Oprawa: twarda
Format: 170x230 mm
Stron: 628
Cena: 119,00 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 9788363892746
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...
Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Kulturrådet / Swedish Arts Council

Gej-faszysta, który rysuje autobiograficzne komiksy. Głęboka przyjaźń, która kończy się wielkim rozczarowaniem a później nawet pobytem w więzieniu. Powoli wymierająca mieścina, niedługo tak zacofana i zapomniana jak fanziny z autorskimi komiksami wydawane przez głównego bohatera Erika.
Szwedzki pisarz Henrik Bromander (ur. w 1982 r.) powraca w Ciemnościach… do swoich smalandzkich korzeni, do historii swoich dziadków i wspomnień, które leżały głęboko ukryte w zakamarkach pamięci. W swoim najbardziej obszernym tytule udaje mu się
nagiąć granice, w których zazwyczaj poruszają się autorzy alternatywnych komiksów, a jednocześnie dostarcza niepokojącą analizę współczesnej Europy Północnej, gdzie wieją coraz chłodniejsze polityczne wiatry.

Ciemności Smalandii dostały w 2012 roku nagrodę Prapsa (Urhundenpriset) za najlepszy szwedzki komiks a w 2014 roku trafiły na deski teatru Regionteatern Blekinge Kronoberg.

Z recenzji Ciemności Smalandii:

„Album Henrika Bromandera na pierwszy rzut oka wydaje się typową dla swojego pokolenia produkcją podobną do tych, które od dłuższego czasu dominują scenę szwedzkiego komiksu. Jednak po bliższym zetknięciu się jego narracją i jego motywami naszym oczom ukazuje się nieokiełznany talent, który potrafi bardzo wiele przekazać za pomocą niewielkich technicznych środków.”
Jonas Ellerström, Smålandsposten

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-