baner

Komiks

Przyjaciele

Przyjaciele

Scenariusz: mykupyku
Rysunki: Janek Koza
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2020
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 165 × 235 mm
Stron: 64
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-46-0
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Słonik, Świnka i Żyrafa – tytułowi przyjaciele – całe dnie spędzają na szalonych wspólnych zabawach, które niestrudzenie wymyślają. Radości i śmiechu jest co nie miara! Koniec psotom przynieść może tylko zbliżająca się noc i przykra konieczność położenia się do łóżek.

A kiedy pewnego poranka nasi przyjaciele się budzą okazuje się, że wszystko się zmieniło! Nie tylko ich świat wygląda zupełnie inaczej, ale też rozdzieliła ich jakaś tajemnicza siła. Słonik znalazł się sam w pustej przestrzeni, gdzie słyszy głosy Świnki i Żyrafy, ale nie wie skąd dobiegają. Przyjaciele zrobią wszystko, by ponownie być razem!

„Przyjaciele” narysowani przez Jankę Kozę, a wymyśleni i napisani przez mykupu to wyjątkowy komiks dla dzieci i młodych dorosłych. Oryginalna forma spotyka się tu z niebanalną treścią, autorzy bawią się nie tylko z oczekiwaniami czytelników, ale również z samym komiksem. Rzecz inspirowana dziełami takich klasyków, jak Bohdan Butenko, Tadeusz Baranowski, Papcio Chmiel czy Grażyna Dłużniewska.

Galerie

Przyjaciele Przyjaciele Przyjaciele Przyjaciele Przyjaciele Przyjaciele Przyjaciele Przyjaciele

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

Metaforyczna metafikcjaJanek Koza powraca z nowym komiksem. Tym razem jednak jego rola ograniczyła się jedynie do zilustrowania całości. Za scenariusz odpowiada zaś kryjący się pod nom de plume Mykupyku artysta, który postanowił uderzyć w metafikcyjne klimaty i wykorzystać komiks nie jako formę sztuki, a miejsce akcji. Co z tego wyszło? I jak wygląda efekt końcowy współpracy obu autorów? Całkiem przyjemnie. Nie jest co prawda idealnie, niemniej Przyjaciele to intrygująca ciekawostka, której na rodzimym rynku opowieści obrazkowych dla dzieci chyba jeszcze nie mieliśmy.Była sobie trójka przyjaciół: Świnka, Żyrafa i Słonik. Świnka była mądra i odważna, Żyrafa niemądra i nierozważna, a Słonik być może i był mądry, jednak ze względu na jego tchórzliwość trudno było to stwierdzić. Pewnego razu cała trójka położyła się spać. Czekali na kolejny dzień, bo wciąż było jeszcze przed nimi tyle zabawy. Niestety, gdy się obudzili, zastała ich zupełnie nowa rzeczywistość, jakiej żadne z nich się nie spodziewało. Świat, który znali, zniknął. Została tylko pustka. Przepadł także Słonik, który został uwięziony gdzieś z drugiej strony kartki komiksu. Jak można go stamtąd uwolnić? To próbują wymyślić Świnka i Żyrafa, ale czy im się uda? A jeśli tak, czy to koniec ich kłopotów? Wciąż przecież pozostają pytania, co tu właściwie się stało i dlaczego. A gdzieś na horyzoncie czają się jeszcze autorzy tego komiksu…