baner

Komiks

Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku

Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku

Scenariusz: Pierre Christin
Rysunki: Olivier Balez
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2020
Tłumaczenie: Tomasz Swoboda
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 230x270 mm
Stron: 100
Cena: 38,00 zł
Wydawnictwo: Centrum Architektury
ISBN: 978-83-957282-3-5
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Od metra po wieżowce, od basenów po plaże, od przedmieść Long Island po finansowe city Manhattanu – oblicze współczesnego Nowego Jorku zostało w ogromnej mierze ukształtowane przez decyzje jednego człowieka: Roberta Mosesa (1888–1981).

Oto graficzna biografia kontrowersyjnego wszechwładnego urzędnika-wizjonera, modernistycznego urbanisty i "największego wandala Nowego Jorku", jak go nazwała inna bohaterka tej opowieści, aktywistka, publicystka, pionierka studiów miejskich Jane Jacobs. Moses od dziesięcioleci jest przedmiotem badań naukowych i bohaterem popkultury, napisano o nim wiele książek, stworzono wystawy i filmy, a nawet musical i operę, ale dzięki francuskim autorom po raz pierwszy trafia do świata komiksu, a dzięki Centrum Architektury – na polski rynek.

Rządził kilkadziesiąt lat, w pewnym momencie piastował jednocześnie dwanaście posad, zarządzając parkami, planowaniem miejskim, drogami czy wystawą światową. Był chwalony za troskę o przestrzeń publiczną, ale oskarżany o rasizm. Organizował place zabaw, plaże i parki. Ale ciął miasto autostradami. Robił wiele, żeby zwykłym ludziom żyło się w mieście lepiej. Ale nie pytał ich, czy pragną takich zmian, jakie im narzucał. Tworzył, zazieleniał, przebudowywał, ulepszał. Wysiedlał, karczował, burzył, niszczył.

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-