baner

Komiks

Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę

Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę

Scenariusz: Box Brown
Rysunki: Box Brown
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2020
Tłumaczenie: Marcin Wróbel
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 148x208 mm
Stron: 256
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 978-83-66335-68-4
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Opowieść o jednej z najbardziej zmitologizowanych używek w historii ludzkiej cywilizacji. Towarzyszyła ludzkości od zarania dziejów jako święty element religijnych rytuałów, lekarstwo, środek odurzający albo wprowadzający w bitewny szał.

W 1519 roku na amerykański kontynent przywieźli ją konkwistadorzy, m.in. Hernan Cortés, którzy korzystając z żyznej gleby i dobrych warunków zakładali jej plantację, by plony sprzedawać z dużym zyskiem w Europie. Lokalna ludność, szczególnie z terenów dzisiejszego Meksyku, zaczęła ją jednak stosować jako używkę pozwalającą przyjemnie spędzać czas.

Gdy na początku XX wieku Meksykanie w poszukiwaniu pracy nielegalnie emigrowali do Stanów Zjednoczonych zabierali ze sobą trawkę, którą dzielili się z wykonującymi podobnie niewolnicze prace Afroamerykanami. Nie potrzeba było wiele czasu, by amerykańscy prawodawcy powiązali używkę z etnicznymi mniejszościami i tym samym uznali ją za równie niebezpieczną dla zdrowej społecznej tkanki, co one.

W opartym na faktach komiksie Box Brown przedstawia historię trawki i pokazuje, dlaczego w wielu miejscach na całym świecie stała się ona wrogiem publicznym.

Galerie

Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

BIOGRAFIA MARIHUANYI wasn't gonna run from the cops but I was high

(I'm serious, man)

I was gonna pull right over and stop but I was high

Now I am a paraplegic, and I know why (why, man?)

Yeah, hey

'Cause I got high

- AfromanNarkotyki to temat, który sprzedaje się równie dobrze, jak same używki. Kto z nas nie potrafi wymienić niezliczonych filmów – nieważne komedii to, dramatów, sensacji czy jakiegokolwiek innego gatunku – seriali („Trawka”, „Breaking Bad”), piosenek, książek czy nawet komiksów. Dzieło Boxa Browna, któremu zawdzięczamy świetny „Tetris”, to rzecz nieco inna, bo biograficzna. Z tym, że nie jest to biografia żadnego człowieka, żadnej instytucji, a samej marihuany. Gotowi poznać jej losy i to, jak właściwie została zakazana?Nikt nie wie, kto pierwszy odkrył marihuanę, nikt nie wie, kiedy to zrobił, ani tym bardziej w jaki sposób. Wiadomo jednak, jakie były skutki tego kontaktu. I co było potem.

Dla jednych święte zioło, dla innych wyklęta używka, dla jeszcze kolejnych nieszkodliwa substancja relaksacyjna, to znów lek. Uśmierzano nią ból, wpadano dzięki niej w bitewny szał, przeprowadzano rytuały z jej użyciem. Box Brown zabiera nas w podróż przez losy tego narkotyku, ukazując jak w XVI wieku trafiła do Ameryki, dzięki konkwistadorom, którzy zaczęli zakładać swoje plantacje i jak wieki potem, w dwudziestym stuleciu, stała się używką Meksykanów i Afroamerykanów, co okazuje się być powodem zakazania jej i początkiem kampanii mającej wykazać jej szkodliwość równie wielką, co mniejszości etnicznych…Nigdy nie paliłem marihuany i palić nie będę. Tak samo, jak nie paliłem i nie zapalę papierosa. I tak samo, jak nie będę pił alkoholu. Bo nie trawię wszelkich używek, uważam za zbędne, a ludzi, którzy nie potrafią się bez nich bawić, obejść, którzy nie potrafią się bez nich – kolokwialnie mówiąc – wyluzować, czy też ulegają konwenansom, bo np. nie wypada nie wypić czyjegoś zdrowia… Cóż, to nie miejsce na podobne rozważania, więc daruję sobie dalszy komentarz. Wspominam jednak o tym wszystkim, by podkreśli jedno – „Trawka” to nie lektura tylko dla tych, którzy chcieliby zalegalizować marihuanę. To po prostu dobry komiks opowiadający o losach tego narkotyku. W końcu czy „Breaking Bad” był serialem dla ludzi popierających narkobiznes? A „Narcos”? Albo filmy Kevina Smitha o Jayu i Cichym Bobie, dwóch handlarzach narkotyków (nawet jeśli sam reżyser popiera tę używkę)?Właśnie. „Trawka” więc to po prostu kawał niezłej opowieści, pokazującej nam różne aspekty tematu. To bowiem nie tylko komiks historyczny, pełen ciekawostek i anegdot, ale też i wykład na temat tego, czym marihuana jest, jak działa i tym podobnych kwestiach. Wykład nie dla każdego, bo autor stara się przeforsować tu swoje poglądy, ale ciekawie, w cartoonowa, maksymalnie uproszczony sposób zilustrowany i dobrze wydany.Zainteresowanym kwestią polecać nie muszę, bo na pewno sięgną i bez tego. Tak samo, jak ci, którym spodobał się poprzedni komiks Browna. A reszta? Kto lubi dobre opowieści obrazkowe, śmiało może sięgnąć i poznać nieznane oblicze historii marihuany. Może być zaskoczony. Oby tylko nie nabrał po tym ochoty na skręta, bo i tak może się niestety zdarzyć. W końcu autor ma tu jeden jasny cel, któremu na pewno nie przyklasnę. Ale nie zmienia to, że stworzył dobry komiks, choć niestety propagandowy.