baner

Komiks

Yakari #02: Yakari i Biały Bizon

Yakari #02: Yakari i Biały Bizon

Scenariusz: Job
Rysunki: Derib
Wydanie: II
Data wydania: Kwiecień 2019
Seria: Yakari
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 21,6x28,5 cm
Stron: 48
Cena: 19,90 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328142442
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Drugi tom znakomitej przygodowo-humorystycznej opowieści o najsłynniejszym komiksowym Indianinie. Kończy się zima, ale wiosna nie chce nadejść, przez co na prerii wciąż nie pojawiły się bizony. Myśliwi z plemienia Siuksów wyruszają na polowanie, jednak nie znajdują zwierząt. Indianom grozi głód. Na szczęście mały Yakari znów ma prorocze sny zesłane przez Wielkiego Orła – dzięki nim wie, gdzie musi się udać, aby uratować swój lud. Wyrusza na długą wyprawę, podczas której odnajdzie niezwykłe miejsce pośrodku pustyni... Czy uda mu się przywrócić równowagę w przyrodzie i sprawić, że preria znów stanie się pełna bizonów?

Cykl stworzyli pod koniec lat 60. dwaj Szwajcarzy – scenarzysta Job (André Jobin) oraz rysownik Derib (Claude de Ribaupierre). Za tomy 6 i 31 Yakariego (odpowiednio w latach 1982 i 2006) dostali nagrody Festiwalu Komiksowego w Angoulême w różnych kategoriach komiksu dziecięcego. Do dziś ukazało się prawie 40 albumów serii, która wciąż bawi młodszych i starszych czytelników.

Galerie

Yakari #02: Yakari i Biały Bizon Yakari #02: Yakari i Biały Bizon Yakari #02: Yakari i Biały Bizon

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

POCZĄTEK PRZYGÓD YAKARIEGO



Wydawnictwo Egmont od początków istnienia Klubu Świata Komiksu odświeżało nam klasykę komiksu europejskiego i choć minęło już dwadzieścia lat, nic na tym polu się nie zmieniło. Tym razem padło na serię „Yakari”, która w Polsce znana jest od blisko trzech dekad, choć ilość wydanych dotychczas albumów nie jest zbyt imponująca. Na szczęście Egmont zamierza nie tylko wznowić je wszystkie, ale też i kontynuować całość. A pisze na szczęście, bo to kolejny znakomity tytuł dla małych i dużych, po który absolutnie warto jest sięgnąć.



Yakari, mały Indianin z plemienia Siuksów, jak każdy chłopiec, pragnie zostać mężczyzną, a co za tym idzie także wojownikiem. Ale jak komuś takie my jak może udać się ta sztuka? Chłopiec też tego nie wie, ale nie poddaje się. Kiedy więc w snach objawia mu się Wielki Orzeł – opiekuńczy duch – który ma go wprowadzić na ścieżkę wojownika, Yakari nie waha się. I tak zaczyna się jego niezwykła przygoda, dzięki której odkryje rzeczy, o jakich nie miał pojęcia…



Yakari, podobnie, jak wiele innych postaci z tej serii, został wymyślony w roku 1964, kiedy Derib pracował w studiu Peyo. Ostateczny kształt opowieść osiągnęła jednak dopiero pod wpływem cyklu „Umpa-pa”, który wyszedł spod ręki ojców „Asteriks” – René Goscinnego i Alberta Uderzo. Pięć lat później mały Indianin zadebiutował w „Le Crapaud à Lunettes”, a w 1973 roku doczekał się w końcu pierwszego albumu swoich przygód. Tak zaczęła się opowieść, która na chwilę obecną liczy sobie niemal czterdzieści tomów i mimo upływu lat wciąż cieszy dużą popularnością i czyta się nadal tak samo znakomicie.



Ale czy mogło być inaczej? W końcu to klasyka europejskiego komiksu humorystycznego, a tego typu dzieła zawsze są w cenie. Wspomniany już „Asteriks”, „Smerfy” od Peyo, „Lucky Luke”… Długo można by wymieniać te dzieła, a „Yakari”, nawet jeśli trudno uznać go za rzecz równie reprezentacyjną, co ta trójka, trzyma poziom do jakiego nas one przyzwyczaiły. Co prawda jest to rzecz głównie dla tych, których zachwyciły przygody najszybszego kowboja świata, a jeszcze lepiej dla miłośników cyklu „Umpa-pa”. „Yakari” to w końcu sympatyczna, zabawna i niegłupia familijna opowieść o Indianinie. Świetnie wykorzystuje schematy zarówno dziecięcych opowieści graficznych ze Starego Kontynentu, jak również disnejowskich filmów.



W skrócie: na czytelników czeka tu dużo przygód, humoru, dobrej zabawy i wartości przekazywanych w sposób lekki, prosty, ale jakże skuteczny. Do tego dochodzi także znakomita, równie tradycyjna, co fabuła, szata graficzna a także świetne wydanie. Kto lubi klasykę komiksu europejskiego, nie zawiedzie się.