baner

Komiks

Wypaczona

Wypaczona

Scenariusz: Haruto Ryou
Rysunki: Haruto Ryou
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2018
Tytuł oryginału: Ibitsu
Druk: cz-b
Oprawa: miękka, obwoluta
Cena: 29,99 zł
Wydawnictwo: Waneko
Gatunek/tematyka: horror, seinen, tragedia, supernatural
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Pewnej nocy Kazuki wychodzi wyrzucić śmieci. Pośród sterty worków z odpadami siedzi dziwna i przerażająca kobieta ubrana jak gothic lolita. Pyta chłopaka o to czy ma młodszą siostrę, ten odpowiada i wraca do domu. Gdy Kazuki wygląda przez okno, okazuje się, że kobieta już sobie poszła, zostawiając po sobie jedynie złe przeczucie. Kim była ta dziwaczka...?

Przygotujcie się na historię, która sprawi, że dwa razy pomyślicie nim odpowiecie na pytanie nieznajomej...

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

CZEKA CIĘ WYNATURZONA ŚMIERĆ



Każdy, kto choć trochę interesuje się Japonią, prędzej czy później musiał trafić na jakieś legendy o Kraju Kwitnącej Wiśni, w tym, oczywiście, także te miejskie. A jaka jest najsłynniejsza z nich? Nie, nie o kasecie wideo, która zabija, a o kobicie zwanej Kuchisake-onna – zjawie z rozciętymi ustami, która zadaje ludziom pytania i pozbawia ich życia. I na niej właśnie oparta jest niniejsza manga. Klimatyczna i udana jednotomówka, która spodoba się wszystkim miłośnikom horrorów.



Kazuki jest chłopakiem, jakich wiele. Studiuje, mieszka sam, spotyka się z kuplami. Czasem coś mu wychodzi, czasem nie, ale jakoś sobie radzi i nic niezwykłego nie dzieje się w jego życiu. Przynajmniej do momentu, kiedy wyrzucając śmieci późnym wieczorem zauważa ją. Dziwna kobieta, wariatka, ubrana jak Lolita, stoi przy śmietniku. Dziwnie się zachowuje, zadaje mu pytanie o siostrę, w jednej dłoni trzyma parasolkę, w drugiej pluszaka. Kazukiego coś w niej niepokoi, ale nie wie jeszcze co. Po kolejnym spotkaniu kobieta siłą wchodzi do jego mieszkania, wyprać swoją maskotkę, ale na tym koniec. Przynajmniej na razie. O co w tym wszystkim chodzi? I wtedy Kazuki słyszy legendę miejską o tajemniczej kobiecie w stroju Lolity, pojawiającej nocą i zadającej przypadkowym ludziom pytanie. Jeśli się na nie odpowie, kobieta zaczyna prześladować zapytanego, starając się zostać jego siostrą, a potem… Cóż, nieszczęśnik umiera ostatecznie wynaturzoną śmiercią. A przecież Kazuki odpowiedział na jej pytanie. Czyżby taki sam los czekał i jego? A jeśli tak, czy istnieje sposób uniknięcia go?



Legenda o Kuchisake-onnie to nie tylko współczesny wymysł. Znana już była w okresie Edo obejmującym lata 1603-1868. W latach 70. XX wieku powróciła w nowej formie, wywołując panikę. Podobno rzeczywiście krążyła wówczas kobieta ją udająca, choć nikogo nie zabiła. Tu na scenę wkraczają pewne fakty – według informacji, do jakich pewien koroner dotarł w roku 2007, rzeczywiście pewna kobieta ścigała wówczas dzieci, ale w trakcie takiego pościgu wpadała pod samochód i zginęła na miejscu. Co ciekawe jej twarz była rozcięta tak, jak w legendzie.



Cóż, któż z nas nie zna takich historii? W naszym kraju też ich nie brakuje, zaczynając od opowieści o czarnej karocy, przez czarną wołgę, która bezpośrednio z niej wyewoluowała, po pamiętne plotki o Szatanie, który w okolicach roku 2000 pytał ludzi o godzinę, a po tygodniu, o podanej porze, zapytany umierał. Popularność tego typu historii nie powinna nikogo dziwić. Wszyscy lubią się bać, a jednocześnie podobne przekazy stanowią przestrogę przed rozmawianiem z obcymi, chodzeniem samotnie po zmroku w różne miejsca i tak dalej. A jednocześnie to temat samograj, bo korzystając z naszych pierwotnych lęków i łącząc je z posmakiem realizmu, jaki daje legenda miejska, tworzy mieszankę, która autentycznie przemawia do wyobraźni. Na tym właśnie opierał się przecież sukces „The: Ring – Krąg”.



I tak rzecz ma się z „Wypaczoną”. Choć o Kuchisake-onnie wiele już było opowieści, filmowych i komiksowych, a dzieło Haruto Ryo jest bardzo luźno oparte na materiale źródłowym, zgrabnie wykorzystuje emocje, jakie towarzyszą tej legendzie. Dzięki temu manga, która sama w sobie nie jest zbyt mroczna ani brutalna, nabiera mocy. Owszem, mroku i krwi wcale tutaj nie brakuje, tak samo, jak i nastrojowych scen. Sama historia też jest ciekawa, dobrze przy tym poprowadzone i z niezłym zapleczem obyczajowym.



Do tego mamy udaną szatę graficzną, dość lekką i prostą, jak na horror, ale przyjemną i potrafiącą dobrze wykorzystać estetykę grozy. Samo wydanie zaś prezentuje się bez zarzutu, ba, wręcz doskonale. Zamiast dwóch oddzielnych tomów, całą opowieść mamy w jednym, grubym tomiszczu. W konsekwencji za ponad 420 stron naprawdę dobrej mangi płacimy niespełna 30 zł (a to cena okładkowa, więc jak poszperacie w promocjach, znajdziecie mangę sporo taniej). Dlatego jeśli lubicie horrory i miejskie legendy, sięgnijcie, bo warto.