Komiks

Praga Gada #04: Wiechem raz!

Praga Gada #04: Wiechem raz!

Scenariusz: Przemysław J. Olszewski
Rysunki: Alberto Pagliaro, Sławomir Kiełbus, Tony Sandoval, Mirosław Urbaniak, Edward Lutczyn
Okładka: Przemysław J. Olszewski
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2018
Seria: Praga Gada
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: A4+
Stron: 128
Cena: 0 zł
Wydawnictwo: Fundacja Animacja
ISBN: 978-83-64293-71-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Komiks Praga Gada Wiechem raz! ukazał się na przełomie 2017 i 2018 r. Zawiera 7 nowel komiksowych, będących adaptacją autentycznych historii z lat 30. XX wieku. Historie te opowiedzieli dawni oraz współcześni mieszkańcy Pragi, ale też Woli i Powiśla. Relacje dawnych warszawiaków zanotował Stefan Wiech Wiechecki w latach 30. XX wieku, zaś współczesnych zarejestrował Przemysław J. Olszewski i współpracownicy z Fundacji Animacja w 2017 roku.

Na podstawie 20 międzywojennych, najzabawniejszych felietonów Wiecha i około 20 współczesnych, najciekawszych relacji seniorów z Pragi powstał ten wyjątkowy album, pełen dialogów pisanych gwarą warszawską. Bohaterami opowieści są prascy rzemieślnicy, handlarze i drobni usługodawcy, żyjący, a jakże, z „samopoczuciem humoru”.

W albumie także czytelnik znajdzie wiele powodów do uśmiechu. Oto tata Kominiarczyka zdobywa upragnionego kanarka, Walery Wątróbka, będąc lekko naoliwionym, co i rusz popada w konflikt z Gieniuchną, Teofil Piecyk z rodziną wyrusza na Bielany w celach rekreacyjnych, zaś pewien kawaler, pan Pietruszka przechodzi kryzys wieku średniego i postanawia przygarnąć pod dach jakieś żywe stworzenie, przy czym pomysł, by była to żona, odrzuca już na wstępie. W komiksie znalazło się także miejsce na zupełnie nieoczywistą wersję baśni o Królewnie Śnieżce oraz drugą część historii „Bohaterski miś”, znanej z albumu Praga Gada. O międzywojniu.

Spis nowel graficznych:
Kominiarski kanarek P. J. Olszewski / A. Pagliaro
Walery Wątróbka ma głos P. J. Olszewski / S. Kiełbus
Sardynki tańsze P. J. Olszewski / M. Urbaniak
O honor rodu P. J. Olszewski / M. Urbaniak
Do chrzanu Bielany P. J. Olszewski / A. Pagliaro
Królewna Śnieżka i 7 dni aresztu P. J. Olszewski / E. Lutczyn
Bohaterski miś, część 2 P . J. Olszewski / T. Sandoval

[opis wydawcy]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-