baner

Komiks

Barbarella

Barbarella

Scenariusz: Jean-Claude Forest
Rysunki: Jean-Claude Forest
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2017
Wydawca oryginału: Les Humanides Associes
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 210 x 290 mm
Stron: 152
Cena: 75,00 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-947753-2-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Błąkająca się po bezkresach kosmosu młoda kobieta ląduje na ogarniętej konfliktem planecie. Lythion to świat kraterów zamieszkany przez antropomorficzne rasy. Hodowcy z Wielkiej Oranżerii zmienili bieg podwodnej rzeki, co spowodowało klęskę sąsiedniego ludu. Wojna wisi na włosku. Czy przybycie Barbarelli odmieni los?
 
Barbarella trwale zapisała się w historii komiksu, już od swojej pierwszej publikacji w 1962 roku. Komiks miał problemy z cenzurą. Szokował ówczesną publiczność zachowaniem heroiny wzorowanej na postaci stworzonej przez Brigitte Bardot w filmie I Bóg stworzył kobietę. Barbarella to kobieta wyzwolona, biorąca odpowiedzialność za swoje decyzje i świadoma swojej seksualności. Kieruje się instynktem, jest dzika, witalna, wolna, poddaje się swoim zachciankom i potrzebom, ale równocześnie pomaga uciśnionym czy walczy z tyranią.
 
Jean-Claude Forest (1930-1998) doskonale podkreśla rysunkiem charakter bohaterki. Plansze komiksu rysowane są lekką kreską prawie szkicową a jednak wydają się zręczne i dokładne. Zanurzone w klasycznej, wręcz stereotypowej stylistyce SF przełamywanej przez eklektyczne - czy jak dziś nazwalibyśmy -postmodernistyczne elementy.
 
Sukces komiksu ugruntowała adaptacja filmowa Rogera Vadima z Jane Fondą znana również w Polsce. Na postaci Barbarelli wzorowali się kolejni rysownicy, jednak to ona była pierwszą wyzwoloną bohaterką. Jak prezentuje się po latach? Przedstawiamy pierwsze, polskie wydanie.

[opis wydawcy]

Galerie

Barbarella Barbarella Barbarella

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-