baner

Komiks

Śmieci

Śmieci

Scenariusz: Derf Backderf
Rysunki: Derf Backderf
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2017
Tytuł oryginału: Trashed
Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 155mm x 235mm
Stron: 240
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-8097-051-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Co tydzień wystawiamy przed dom kubeł ze śmieciami, a po jakimś czasie jego zawartość w magiczny sposób znika. Ale wbrew temu, co może nam się wydawać, nie ma w tym nic nadnaturalnego.

„Śmieci”, kolejne po obsypanym deszczem nagród „My Friend Dahmer” dzieło Derfa Backderfa, to swoista oda do najbardziej gównianego ze wszystkich zawodów – fuchy śmieciarza. To opowieść o wybuchowych przygodach dwudziestokilkulatków zawodowo zajmujących się sprzątaniem z ulic niekończących się stosów odpadów. Trójce naszych bohaterów przyjdzie zmagać się z małomiasteczkową biurokracją, paradą dziwaków, palącym upałem (latem) i mroźnymi śnieżycami (zimą).

„Śmieci” to czysta fikcja, ale oparta na osobistych doświadczeniach Derfa. Autor w komediową opowieść pełną cuchnących koszy na śmieci oraz wybuchających worków z odpadami wplótł informacje o pochodzeniu i losie rzeczy, które wyrzucamy na śmietnik. To wstrząsająca wiedza.

Drogi Czytelniku, zapraszamy cię na pakę śmieciarki Betty, którą – z Derfem u boku – wyruszysz w podróż po przepastnym i tajemniczym świecie odpadków. „Śmieci” to przezabawna opowieść, przy której żołądek nie raz podejdzie ci do gardła, gwarantująca zdrową porcję śmiechu i zdumienia.

Porywająca oda do śmierdzących realiów codziennego życia.
„Publishers Weekly”

Amerykański sen sprowadza się do tego, żeby jak najszybciej przerobić wszystko na śmieci.
Russell Baker

Derf Backderf – autor obsypanej nagrodami historii „My Friend Dahmer” i laureat prestiżowej nagrody im. Roberta F. Kennedy'ego w kategorii komiksu politycznego. Jego paski komiksowe z cyklu „The City” przez blisko 25 lat ukazywały się na łamach ponad 140 niezależnych tytułów prasowych. Obecnie mieszka w Cleveland w stanie Ohio.

[opis wydawcy]

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

FILOZOFIA DNIA CODZIENNEGOKontynuując wydawanie niemainstreamowych komiksów, wydawnictwo Prószyński i S-ka zdecydowało się przybliżyć polskim czytelnikom „Śmieci”, nagrodzoną Eisnerem powieść graficzną Derfa Backderfa. Jednocześnie jest to debiut tego cenionego (Robert F. Kennedy Journalism Award czy Prix Révélation na festiwalu komiksowym w Angoulême, był też częścią ekipy Akron Beacon Journal, którą wyróżniono Pulitzerem) na naszym rynku. I to debiut bardzo, bardzo udany, w sam raz dla ambitnych i wymagających czytelników.Historia ludzkości to historia wielu rzeczy, ale nie wiele z nich tak dużo mówi o nas samych, jak śmieci, jakie produkujemy. Przekonuje się o tym bohater niniejszego komiksu, dwudziestojednoletni chłopak, który wyleciał ze studiów i nie za bardzo wie co ze sobą zrobić. Najchętniej siedziałby w domu i oglądała „Królika Bugsa”, jednak umowa z matką brzmi jasno – albo studiuje, albo znajduje sobie pracę i musi się utrzymać, a do tego nijak mu się nie spieszy. Ale skoro trzeba, to trzeba. Gdy matka podsuwa mu ogłoszenie o poszukiwaniu pracowników komunalnych, nie wie do końca co właściwie go czeka („koszenie trawników przy ratuszu i takie tam?”). Zgłasza się, zostaje zatrudniony i zaczyna pracę jako… śmieciarz. Wraz z dwoma podobnymi mu towarzyszami jeździ, zbiera odpadki, jakie produkują ludzie z jego miasteczka i próbuje jakoś sobie radzić. Wśród śmieci, których pochodzenie jest równie ciekawe, jak ludzkie historie, wśród tych ludzkich historii w nich się kryjących i pomiędzy dziwnymi ludźmi i równie dziwnymi sytuacjami, jakie stają się ich udziałem, trzej bohaterowie starają się radzić sobie nie tylko ze smrodem gnijących w upale produktów i niesprzyjającą pogodą, ale z życiem i całym światem.Filozofia dnia codziennego – tak najkrócej można scharakteryzować to, co znajdziecie na stronach tej powieści graficznej. Derf Backderf (a właściwie John Backderf) stworzył opowieść, której siłą jest jej zwyczajność. Przepuszczona przez filtr komediowej historii o cartoonowych ilustracjach, jest szczera, prawdziwa (będąc nieco młodszym od swojego bohatera, przyszły autor komiksów też pracował jako śmieciarz) i zajmująca. Prosta, jednak w tej prostocie zachwycająca. Nie ważne czy autor opisuje historię śmieci od zarania dziejów po czasy obecne, czy też pokazuje szczeniackie wygłupy bohaterów, wszystko to intryguje i dostarcza emocji. Bawi, jednocześnie skłaniając do myślenia.Od strony graficznej „Śmieci” są proste, to prawda. Cartoonowe, co już wspominałem, odarte z barw, choć znalazło się tu miejsce dla cieniowania typowego dla niszowych produkcji. Ale to wszystko doskonale pasuje do treści. Stonowane, szare, bez fajerwerków, jednak ukazane z talentem i wyczuciem. Do tego dochodzi też znakomite wydanie w twardej oprawie (i za znakomitą cenę). Jeśli lubicie niesztampowe, ambitne komiksy, będziecie bardzo zadowoleni. Ja ze swej strony polecam gorąco.