baner

Komiks

Wit Stwosz. Między blaskiem a cieniem. Poemat heroikomiksowy

Wit Stwosz. Między blaskiem a cieniem. Poemat heroikomiksowy

Scenariusz: Bogusław Michalec
Rysunki: Paweł Kołodziejski
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2017
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 209x295 mm
Cena: 49,00 zł
Wydawnictwo: Universitas
ISBN: 978-83-242-3084-6
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Wit Stwosz. Między blaskiem a cieniem. Poemat heroikomiksowy to powieść graficzna (komiks) inspirowana twórczością rzeźbiarską Wita Stwosza. Narracja opiera się na skontrastowaniu dwóch etapów jego życia i twórczości – krakowskiego i norymberskiego. Opowieść rozpoczyna opis wędrówki czeladnika i kształcenia się młodego rzeźbiarza. Następnie czytelnik poznaje historię związaną z otrzymaniem zlecenia i procesem tworzenia ołtarza w Krakowie. W dalszej części komiksu opisane są trudne doświadczenia mistrza Wita w Norymberdze. W tle opowieści o Stwoszu pojawiają się znaczące postacie epoki (Filip Kallimach, Kazimierz Jagiellończyk, Jakub Boner, Hans Dürer, Anna Rakuszanka, Jan Długosz, Mikołaj z Lejdy i inni), co sprzyja oddaniu klimatu Krakowa i Norymbergi przełomu XV i XVI stulecia.

Paweł Kołodziejski – absolwent krakowskiej ASP, autor cyklu malowideł do kościoła św. Klemensa w Trzemeśni oraz polichromii pt.: ,,Bracia franciszkanie’’ w bernardyńskim refektarzu w Krakowie. Autor witraży do kaplicy w Porębie. Uprawia ilustrację książkową i formy komiksowe. Jest autorem ilustracji do powieści graficznej ,,Apokalipsa św. Jana’’. Ilustrował m.in książki o duchowości mnichów iroszkockich („Modlitwa Celtów”, „Krzyż Celtów”) oraz album ,,O Polskich świętych dzieciom’’. Twórca gier edukacyjnych i historycznych.

Bogusław Michalec – ur. 1972 w Gorlicach, poeta, twórca książek dla dzieci, autorskich przewodników, autor piosenek i opowiadań. Laureat nagrody im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl” (2008, Polska ginąca). Napisał m.in.: Znasz taki Kraków?, Twarze starych miast. Prowadzi warsztaty literackie.

„Autorzy z wielką przenikliwością portretują wnętrze genialnego rzeźbiarza i zarazem człowieka twardo stąpającego po krakowskiej oraz norymberskiej ziemi, zdolnego do wysokich duchowych wzlotów z jednej strony, a z drugiej miłośnika dóbr doczesnych. Komiks wszakże nie jest biografią Stwosza, ale bardziej uniwersalną opowieścią o artyście, jego powinnościach, miejscu w świecie oraz wewnętrznych zmaganiach”.

prof. dr hab. Krzysztof Ożóg

[opis wydawcy]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-