reklama baner reklama

Nowe Teksty

Cmentarz pogrzebanego potencjału
Chmielewski o "Potter's Field: Cmentarz Bezimiennych"
Przygody wojenne
Zimiński o "Corto Maltese. Przygody celtyckie"
Takie sobie perypetie
Kleszcz o 2. tomie "Green Arrow" (Marvel Now)
Skoki w kosmosie
Chmielewski o 1. tomie "Empress. Cesarzowa"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Zapytaj Wydawcę

baner

Komiks

Zryw

Zryw

Scenariusz: Juliusz Woźny
Rysunki: Martin Venter
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2017
Druk: czarno-biały + czerwony
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 58
Cena: 6 zł
Wydawnictwo: Ośrodek Pamięć i Przyszłość
ISBN: 978-83-946917-1-4
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Komiks "Zryw" to hołd dla tych, którzy ryzykowali życiem, zdrowiem, często poświęcali zawodowe kariery, szczęście rodzinne dla celu, który uznali za najważniejszy - niepodległość Polski.

Stworzyli tak rozbudowaną sieć drukarni, że mimo wpadek i aresztowań, nigdy nie przerwali drukowania i kolportażu bibuły. "Solidarność Walcząca" to demonstracje, ciągły opór, przemyt nielegalnych wydawnictw za granicę (nawet na teren ZSRR), wiara w możliwość obalenia totalitarnego ustroju, wyjątkowo skuteczne zwalczanie komunistycznej propagandy.

Ogromna, doskonale zorganizowana struktura, obejmująca coraz większe obszary kraju, posiadającą własny kontrwywiad, a nawet Radio Solidarność Walcząca.

Pragniemy przypomnieć, że ulice Wrocławia były scenerią walki niepokornej młodzieży i ludzi dojrzałych z totalitarnym systemem; że w zakonspirowanych mieszkaniach działały drukarnie, prowadzono w nich nasłuch policyjnych radio-stacji, że w komisariatach milicjanci bezwzględnie i brutalnie rozprawiali się ze znienawidzonymi konspiratorami.

Opowieść graficzna z natury rzeczy posługuje się skrótem, uproszczeniem, wyostrza i upraszcza pewne sytuacje dla na potrzeb dramaturgii. Nie jest to i nie może być kompendium wiedzy o "Solidarności Walczącej". Nie może zatem nawet wymienić wszystkich najważniejszych uczestników opisywanych wydarzeń. Jeśli sprowokuje dyskusje i pobudzi zainteresowanie tum ważnym elementem najnowszej historii Wrocławia i Polski, uznamy, że nasze zadanie zostało wykonany.

Juliusz Woźny i Martin Venter

[opis wydawcy]

Galerie

Zryw Zryw Zryw

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-