baner

Komiks

Na kłopoty rada

Na kłopoty rada

Scenariusz: Wiesława Zaręba
Rysunki: Tomasz Kleszcz
Data wydania: Maj 2017
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 176x250 mm
Stron: 72
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kameleon
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Już kilka miesięcy po ukazaniu się "Bajek Ezopa" tercetu autorskiego: Wiesława Zaręba oraz Justyna i Tomasz Kleszcz było wiadomo, że jest to zaledwie początek ich współpracy. Bajki cieszą się nieustającą  popularnością, a czytelnicy domagają się kolejnych komiksów z tej serii.

W związku z tym rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym komiksem wymienionych autorów. pt: "Na kłopoty rada" (na podstawie bajek Iwana Kryłowa).

[opis wydawcy]

Galerie

Na kłopoty rada Na kłopoty rada Na kłopoty rada

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

BAJKI UWSPÓŁCZEŚNIONEW obecnych czasach, kiedy najmłodsi mają olbrzymi wybór pośród skierowanych do nich tytułów, nie łatwo jest zdobyć ich zainteresowanie. Twórcy prześcigają się więc w przygotowywaniu najróżniejszych dzieł, a spośród nich sporą popularnością cieszą się w ostatnim czasie połączenia klasycznych książek z komiksami. Do takich właśnie tworów należy niniejsza publikacja, bardziej stawiająca na komiks, niż tradycyjnie opowieści, ale nie zapominająca o porcji lekko podanej literatury, mającej uczyć poprzez zabawę.„Na kłopoty rada” składa się z sześciu opowieści opartych na bajkach Iwana Kryłowa. W pierwszej z nich, zatytułowanej „Gość” nadchodzi wiosna i cała przyroda budzi się do życia. Rośliny kwitną, ze snu wstają zimowe śpiochy i las zaczyna tętnić życiem. Żaby zażywają pierwszych kąpieli, ślimaki szczotkują swoje muszle, a mucha… No właśnie, mucha nic nie robi, ale narzeka na to, ile musi się męczyć. Czy uda jej się zmienić?

W „Głuchym szpaku” tytułowy bohater , usłyszawszy w młodości śpiew szczygła, nauczył się śpiewać tak, jak on. Przez lata, jego piosenki cieszą i motywują innych, dopóki w lesie nie pojawia się słowik. Zazdrosny o jego talenty szpak postanawia udowodnić, że też potrafi to samo, ale im bardziej się stara, tym gorsze przynosi to efekty…

Kolejną opowieścią w tym tomie jest „Chwalipięta”. Kiedy pewnego dnia sikorka zaczyna mieć pecha, postanawia ukoić nerwy i wybrać się nad morze. Wszystko jest ślicznie, pięknie, jednak nasza bohaterka zaczyna się przechwalać, co prowadzi do nieciekawej sytuacja. Podobnie zresztą jest w „Ważniaku” , gdzie stary dąb ignoruje ostrzeżenia ptaków, zbyt pewny siebie, wierzy bowiem, że nic nie jest w stanie mu zaszkodzić, a także w „Cudzych piórkach”, gdzie pewien pająk zadziera z orłem.

Całość kończy „Karierowiczka”, opowiadanko o mrówce imieniem Herkules. Dzięki swej sile staje się ona sławna, a przekonana o swej wielkości postanawia wybrać się do miasta. Sądzi, że historie o niej dotarły aż tam, co jednak kiedy na miejscu czeka na nią rozczarowanie?„Na kłopoty rada” to komiks oparty na znanych motywach, archetypach i przysłowiach, przenoszący klasyczne już bajki na nowy, współczesny grunt. Krety korzystają więc ze smartfonów, a mucha posiada lornetkę. Zmieniły się nieco realia, ale jedno pozostało takie samo: każda z tych historyjek, poza porcją rozrywki, oferuje także morał i przesłanie. Uczy właściwych postaw oraz postępowania i przy okazji robi to w sympatyczny sposób. I choć nie zabrakło tu klasycznie pisanych fragmentów, króluje komiks, dlatego to do tej właśnie kategorii zaliczam niniejszy tytuł.A skoro to komiks warto też wspomnieć kilka słów o szacie graficznej. Ta, oczywiście, jest prosta, kolorowa, ale sympatyczna. Trochę stylizowana na prace Tomasza Samojlika, choć mniej wyrazista, dobrze pasuje do zaprezentowanych historyjek. Do tego dochodzi jeszcze ładne wydanie. W skrócie: przyjemna propozycja dla najmłodszych.