baner

Komiks

Praga Gada #3: O międzywojniu

Praga Gada #3: O międzywojniu

Scenariusz: Przemysław J. Olszewski, Mieczysław Gajda, Nikola Kucharska
Rysunki: Mirosław Urbaniak, Alberto Pagliaro, Tony Sandoval, Andrzej Łaski, Nikola Kucharska, Daniel Baum
Okładka: Przemysław J. Olszewski
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2017
Seria: Praga Gada
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: A4+
Stron: 128
Cena: 0 zł
Wydawnictwo: Fundacja Animacja
ISBN: 978-83-64293-39-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Komiks "Praga Gada. O międzywojniu" zawiera 9 nowel komiksowych, będących adaptacją opowieści prażan. Fundacja zarejestrowała wspomnienia kilkudziesięciu osób w wieku ok. 90 lat z prawobrzeżnej Warszawy i zinterpretowała je w formie wysokojakościowego komiksu. Twórców albumu intrygowały te wątki, które w narracjach się powtarzały, niczym szlagwort przedwojennego szlagieru. Komiks pokazuje, jak dzisiejsze pokolenie 85+ zapamiętało mityczny czas międzywojennej Pragi, jakie emocje przetrwały próbę czasu. W scenariuszach komiksów przyjęto perspektywę taką, jaką przyjęli seniorzy w swoich gawędach, czyli perspektywę dziecka. Nie jest to jednak lektura dla małych czytelników.
Nie jest to też komiks historyczny. Na jakie aspekty życia po prawej stronie Wisły w stolicy II Rzeczpospolitej Polskiej zwrócili uwagę sędziwi gawędziarze? O czym Praga gada?

Nade wszystko o więziach. O poczuciu wspólnoty, zażyłości, solidarności. O zbytach i figlach, jakie robiło się dorosłym. O zabawach - zawsze na zewnątrz, nawet w niepogodę, podejmowanych z czeredą dzieciaków z podwórka (ferajną), złożoną z chłopców i dziewczynek różnej narodowości. O wyimaginowanych przyjaciołach i magicznych rytuałowych dzieciństwa. A także o idolach tamtych czasów: wodzu Piłsudskim, bokserze Kolczyńskim i farmazoniarzu Cynianie.

Większość komiksów utrzymana jest w pastelowej tonacji i pogodnym tonie. Choć nie zabrakło też scen dramatycznych i krwawych. Seniorzy często z trudem przywoływali wspomnienia beztroskiego dzieciństwa w niepodległej Polsce. W ich relacjach, na barwne wspomnienia z lat 30. głębokim cieniem kładł się bowiem czas niemieckiej okupacji. Niektórzy z nich stracili dom, wielu – bliskich, wszyscy – dzieciństwo. Znalazło to odzwierciedlenie w scenariuszu m.in. komiksu Kominiarczyk, otwierającego album. "Praga Gada. O międzywojniu" zawiera wiele kunsztownie wykonanych, klimatycznych, całostronicowych kadrów, z których do historii polskiego komiksu przejdą zapewne te, stworzone przez Mirosława Urbaniaka.

1. Kominiarczyk (P. J. Olszewski/ A. Pagliaro & M. Urbaniak)
2. Anioł ze zdjęcia (M. Gajda/ M. Urbaniak)
3. Bohaterski miś (P. J. Olszewski/ T. Sandoval)
4. Ciuchcia Wiecha (P. J. Olszewski/ A. Łaski)
5. Melon (N. Kucharska)
6. Trzeci stopień oddalenia (P. J. Olszewski/ D. Baum)
7. Farmazoniarz (P. J. Olszewski & J. Dziano/ A. Łaski)
8. Kredki (P. J. Olszewski/ D. Baum)
9. Git Ptaki (P. J. Olszewski/ M. Urbaniak)

[opis wydawcy]

Galerie

Praga Gada #3: O międzywojniu Praga Gada #3: O międzywojniu Praga Gada #3: O międzywojniu

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-