baner

Komiks

Rachel Rising #01: Cień śmierci

Rachel Rising #01: Cień śmierci

Scenariusz: Terry Moore
Rysunki: Terry Moore
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2017
Seria: Rachel Rising
Tytuł oryginału: Rachel Rising: The Shadow of Death
Rok wydania oryginału: 2012
Wydawca oryginału: Abstract Studio
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda, obwoluta
Format: 170x260 mm
Stron: 128
Cena: 55,00 zł
Wydawnictwo: Fantasmagorie
ISBN: 9788394731205
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Wydawana oryginalnie przez Abstract Studios w latach 2011-2016, zamknięta już seria Rachel Rising, której autorem jest Terry Moore. Została ona doceniona nie tylko przez przez czytelników ale i krytyków, którzy nagrodzili ją m.in statuetkami Harvey Awards oraz nominowali do Nagrody Eisnera, British Fantasy Society i Bram Stoker Award.

Rachel budzi się w płytkim grobie. Przerażona, wygrzebuje się na zewnątrz i rozpoczyna poszukiwania swojego mordercy w małym miasteczku Manson. Ciągnie się za nią pasmo śmierci i niejeden podejrzany osobnik. Rachel Rising będzie cię nękać za życia… i po śmierci.

[opis wydawcy]

Recenzja

Mój przyjaciel zombie, Krzysztof Tymczyński

Galerie

Rachel Rising #01: Cień śmierci Rachel Rising #01: Cień śmierci Rachel Rising #01: Cień śmierci

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

ZMARTWYCHWSTANIE RACHELTerry Moore to jeden z najlepszych niezależnych twórców komiksowych. Jego cykl „Strangers in Paradise” nie tylko został wyróżniony nagrodą Eisnera dla najlepszej serii, ale też znalazł się na liście Wizarda 100 najlepszych komiksów w historii, a sam autor zdobył także Harveya dla najlepszego rysownika. I chociaż jego dzieła ukazują się od blisko ćwierć wieku, w Polsce pozostaje niemal nieznany (gościnne występy w „Baśniach” czy „Star Wars Komiks” trudno nazwać czyś znaczącym). Wydanie „Rachel Rising” to więc doskonała okazja by poznać Terry’ego Moore’a, jednocześnie dostając do rąk jedno z najlepszych jego dzieł, zachwycające klimatem i rysunkami.Młoda kobieta Rachel Beck budzi się zakopana w środku lasu. Z trudem wygrzebuje się ze swojego grobu, ale od teraz jej życie zupełnie się zmienia. A właściwie nie życie, a post-życie, bowiem Rachel umarła. Została uduszona i przeleżała pod ziemią przez trzy dni, zanim… Właśnie, zanim co? Nie pamięta co się stało, kto ją zabił ani dlaczego. Tym bardziej nie wie jakim cudem powróciła zza grobu, ale zamierza dowiedzieć się tego wszystkiego i dokonać zemsty. Z pomocą przychodzą jej prowadząca zakład pogrzebowy ciotka Johnny oraz najlepsza przyjaciółka Jet. Zagadka jednak jest o wiele bardziej skomplikowana, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać, a tajemniczych bohaterów tego krwawego dramatu z każdą chwilą przybywa. Jakby tego było mało Rachel odkrywa, że potrafi widzieć tragiczną przyszłość ludzi, których dotknie...Co tu dużo mówić, „Rachel Rising” to po prostu rewelacyjny komiks, który zachwyca na naprawdę wielu polach. Zaczynając od świetnego scenariusza, na klimatycznej i absolutnie urzekającej stronnie graficznej kończąc, seria ta daleka jest od mainstreamowego podejścia do materii. Narracja, nastrój, dynamika nawet i humor i przepiękne czarnobiałe ilustracje bardziej przypominają mangę, niż typowy amerykański komiks, ale to jedna z jego największych zalet. „Strangers in Paradise” Moore udowodnił, że jest mistrzem emocji i wzruszeń, natomiast „Rachel Rising” pokazuje, że potrafi jak nikt w Stanach budować klimat grozy. Czytałem wiele amerykańskich horrorów graficznych, ale żaden nie dostarczył mi takich wrażeń, jak właśnie ta seria.Warto też nadmienić, że „RR” jest opowieścią zamkniętą, więc na konkretne zakończenie domykające wszystkie wątki (a tych jeszcze przybędzie) i odpowiadające na postawione pytania nie trzeba będzie długo czekać. Wprawdzie Moore był zmuszony przedwcześnie doprowadzić wszystko do końca, ale „Rachel…” nigdy nie zeszła poniżej pewnego poziomu. Dwie nagrody Harveya, kolejnych sześć nominacji do nich, jedna do Eisnera, a nawet nominacja do Bram Stoker Award mówią same za siebie.Podsumowując: warto pod każdym względem. „Rachel Rising” to znakomita seria, którą polecam każdemu miłośnikowi naprawdę dobrych komiksów. Przed nami jeszcze sześć tomów, a na przyszłość pozostaje mieć nadzieję, że na polskim rynku pojawi się też „Strangers in Paradise”; byłoby wspaniale.