Komiks

Kazimierz Pułaski. Cena nieśmiertelności

Kazimierz Pułaski. Cena nieśmiertelności

Scenariusz: Remigiusz Matyjas
Rysunki: Jacek Przybylski
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2016
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 40
Cena: 15 zł
Wydawnictwo: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
ISBN: 978-83-61790-40-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Na początku marca przypada 271. rocznica urodzin Kazimierza Pułaskiego, polsko-amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Z tej okazji, 4 marca, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego organizuje obchody urodzin swojego Patrona.

Kazimierz Pułaski urodził się 4 lub 6 marca 1745 r. w Warszawie, w domu Józefa Pułaskiego i Marianny z Zielińskich, na rogu ulic: Nowy Świat i Warecka. Wiadomo, że dziecko ochrzczono 6 marca z wody, ponieważ było słabe. Kazimierz - drugi syn starosty wareckiego otrzymał imiona: Kazimierz-Michał-Władysław-Wiktor. Wybór pierwszego imienia Kazimierz, może sugerować również, że dziecko urodziło się 4 marca w dniu imienin Kazimierza. Staropolskim zwyczajem, często nadawano dzieciom imiona, które sobie przyniosły. Chrzest Kazimierza powtórzono uroczyście w kościele Św. Krzyża w Warszawie w dniu 14 marca.

Rocznica urodzin Kazimierza Pułaskiego jest rokrocznie okazją do organizacji spotkań patriotycznych i kulturalnych. W tym roku, na „urodzinach Pułaskiego” odbyła się promocja komiksu pt. Kazimierz Pułaski. Cena nieśmiertelności, wydanego przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego przy współpracy z Partnerami.

Jest to czwarty z serii komiksów historycznych związanych z Warką. Pomysł opracowania komiksów zrodził się dokładnie 10 lat temu, podczas rozmów z prezesem Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Andrzejem Zarębą. Przygotowywaliśmy się wówczas do obchodów 350. rocznicy Bitwy pod Warką i planowaliśmy uczczenie pamięci Stefana Czarnieckiego. Wierzyć się nie chce, że czas biegnie tak szybko. Dzięki dobrej współpracy muzeum i Stowarzyszenia W.A.R.K.A. udało się wspólnie wydać trzy komiksy (o Bitwie pod Warką 1656 r., o P. Wysockim, o W. Kononowiczu). Teraz oddajemy w Państwa ręce wzruszającą opowieść o Kazimierzu Pułaskim.

Opracowanie komiksu o Pułaskim nie było łatwym zadaniem. Choć syn starosty wareckiego przeżył zaledwie 34 lata, jego życiorysem można obdarować co najmniej kilka osób. Wiele epizodów z jego biografii wciąż nie jest dobrze znanych, a historycy ciągle toczą wokół nich spór.

270. rocznica urodzin Pułaskiego w 2015 r. była okazją do rozpoczęcia prac nad komiksem. Materiał ikonograficzny przygotował zespół muzeum, a napisania scenariusza podjął się dr Remigiusz Matyjas – historyk współpracujący z naszą instytucją. Rysunki są dziełem Jacka Przybylskiego - artysty malarza, grafika i rysownika, autora komiksów historycznych. Dziś należą im się serdeczne podziękowania za zaangażowanie i doprowadzenie projektu do końca, pomimo wielu trudności napotykanych po drodze.

Iwona Stefaniak
Dyrektor muzeum

[opis wydawcy]

Galerie

Kazimierz Pułaski. Cena nieśmiertelności Kazimierz Pułaski. Cena nieśmiertelności

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-