reklama baner reklama
baner

Komiks

Strefa Gazy. Przypisy

Strefa Gazy. Przypisy

Scenariusz: Joe Sacco
Rysunki: Joe Sacco
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2017
Tytuł oryginału: Footnotes in Gaza
Tłumaczenie: Marek Cieślik
Druk: czerno-biały
Oprawa: twarda
Format: 190X255 mm
Stron: 424
Cena: 110,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-19-6
Komiks nr 208
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Słynny autor komiksów reportażowych przedstawia oryginalne, zakrojone na szeroką skalę śledztwo w sprawie zapomnianej zbrodni popełnionej w jednym z najbardziej udręczonych miejsc na świecie.

Rafah, miasteczko położone na samej krawędzi Strefy Gazy, to miejsce zapuszczone. Za budynkami z gołego betonu kryją się zaułki usłane śmieciami. W wąskich uliczkach roi się od małych dzieci i bezrobotnych mężczyzn. Na granicy z Egiptem trwa wyburzanie i obracanie w gruzy całych połaci miasta. Rafah to dziś, jak zawsze zresztą, jedno z niechlubnych ognisk najzacieklejszego konfliktu na świecie.

W przepaściach archiwów tkwi pogrzebany pewien krwawy incydent z 1956 roku, w którym od strzałów izraelskich żołnierzy zginęło 111 Palestyńczyków. Ów dzień w Rafah – masakra z zimną krwią czy też straszliwa w skutkach pomyłka, pozornie zaledwie przypis w obszernej historycznej relacji o zabijaniu – stał się areną konkurujących ze sobą prawd, tak charakterystycznych dla wojny niemożliwej do rozstrzygnięcia. Próbując dojść do sedna tego, co się wtedy wydarzyło, Joe Sacco zanurza się w codziennym życiu Rafah i sąsiedniego miasteczka Chan Junis, aby odkrywać gazańską przeszłość i teraźniejszość. Strefa Gazy. Przypisy to opowieść, która przechodzi płynnie od jednej wojny do drugiej, przerzucając most nad pięćdziesięcioma latami historii, a ożywiona głosami uchodźców i dzieci, wdów i szejków, skupia w sobie esencję tragedii.

Kolejny raz, podobnie jak w Palestynie i Strefie bezpieczeństwa Goražde, dzięki swemu niepowtarzalnemu wizualnemu zmysłowi dziennikarskiemu Joe Sacco przedstawia ziemię, o którą toczy się walka, z genialną dbałością o szczegóły. W Strefie Gazy. Przypisach, jak dotąd najambitniejszym ze swoich dzieł, przeobraża jeden z kluczowych konfliktów naszej epoki w doświadczenie bliskie i bezpośrednie.

Joe Sacco, jeden z czołowych światowych rysowników komiksów, nazywany jest często twórcą komiksu wojennoreportażowego. Jest autorem między innymi książek: Palestyna, za którą otrzymał nagrodę American Book Award, i Strefa bezpieczeństwa Goražde - ta druga zdobyła nagrodę Eisnera oraz została uznana za ważną książkę (Notable Book) przez „New York Timesa” i za najlepszy komiks roku 2000 przez magazyn „Time”. Książki Joego Sacco wydano już w czternastu językach. Reportażowe komiksy jego autorstwa ukazywały się w magazynach „Details”, „New York Times Magazine”, „Time” i „Harper’s”. Joe Sacco mieszka w Portlandzie w amerykańskim stanie Oregon.


KRYTYCY O JOEM SACCO

„Genialne, przeszywające reportaże wojenne Joego Sacco to książki, które wytyczają niezwykle sugestywne terytorium... Sacco pokazuje nam, jak wiele rzeczy kluczowych dla naszego życia może się zmieścić w jednej książce”.
—THE NEW YORK TIMES BOOK REVIEW

„To, czym się zajmuje, praktycznie nie ma precedensu... Sacco jest dosłownie jedyny w swoim rodzaju”.
—THE NEW YORK REVIEW OF BOOKS

„Wciągające arcydzieło, które udowadnia całemu światu, jak poczesne miejsce zajmuje sekwencyjna sztuka obrazkowa w rejestrowaniu nowożytnej historii”.
—„THE WASHINGTON POST” o STREFIE BEZPIECZEŃSTWA GORAŽDE

[opis wydawcy]

Recenzja

Komiks w służbie prawdy, Karol Sus

Galerie

Strefa Gazy. Przypisy Strefa Gazy. Przypisy Strefa Gazy. Przypisy Strefa Gazy. Przypisy Strefa Gazy. Przypisy Strefa Gazy. Przypisy Strefa Gazy. Przypisy Strefa Gazy. Przypisy Strefa Gazy. Przypisy Strefa Gazy. Przypisy

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-