baner

Komiks

Kieszenie pełne czereśni

Kieszenie pełne czereśni

Autor: Maria Pudłowska, Barbara Kożuszko, Arkadiusz Wyrzykowski
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2013
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A5
Stron: 64
Cena: 5 zł
Wydawnictwo: Zespół Szkół w Dobrym Mieście
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Zespół Szkół w Dobrym Mieście wydał książkę. To pierwszy komiks w historii szkoły.
Kieszenie pełne czereśni
Kieszenie pełne czereśni to komiks stworzony w Zespole Szkół w Dobrym Mieście
w ramach projektu profilaktycznego pod tą samą nazwą. Projekt został w czerwcu wyróżniony nagrodą Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.
– Dostaliśmy nagrodę tak naprawdę jeszcze zanim komiks był ukończony – śmieje się Maria Pudłowska, pedagog szkolny. – Gotowe były wówczas tylko 3 z sześciu historii,
a nasza praca i tak została już doceniona! Dopiero teraz, gdy wydawnictwo jest ukończone, efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania!!!
Książka zostanie uzupełniona grą planszową, która w warstwie plastycznej
i zastosowanej poetyce odpowiada komiksowym opowiadaniom. Projekt profilaktyczny zakłada, że w czasie interaktywnego spektaklu, uczniowie będą toczyć rozgrywkę, decydować o zakończeniu (pozytywnym lub negatywnym) komiksowych historyjek wyświetlanych w postaci pokazu slajdów na ekranie i dyskutować o… konsekwencjach podjętych decyzji.
– Ale to wszystko dopiero w październiku. Na razie ruszyła akcja promocyjna. Przygotowujemy się dopiero do premiery, po której komiks wraz z grą trafi do wszystkich szkół w okolicy – mówi Andrzej Wonia dyrektor Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. – Nie da się ukryć, że jesteśmy pierwszą szkołą, która porwała się na takie dzieło… Warto chyba podkreślić, że książka od początku do końca została stworzona przez amatorów.
– Do zdjęć, które robiły dwie uczennice, pozowało aż 15 osób – wyjaśnia Barbara Kożuszko, wychowawca klasy zaangażowanej w powstanie projektu. – To właśnie młodzież zadecydowała o wyborze miejsc i wnętrz, które stanowiły tło opowiadań.
Fotografie zostały potem zamienione na komiksowe obrazki, opracowane i opatrzone dymkami. W ten sposób powstało sześć intrygujących, miejscami szokujących, ale i bardzo zabawnych historyjek. Ostateczny szlif dialogom nadał cały zespół twórców.
– Książkę udało nam się wydać na fantastycznym kredowym papierze w postaci zeszytu. Włącznie z opiekunami zespół pracujący nad publikacja to aż 20 osób! Informacje o projekcie oraz wybrane strony z komiksu można znaleźć na naszej stronie www.zsdm.edu.pl lub profilu Kieszenie pełne czereśni na Facebooku – uzupełnia dyrektor. – Trudno w to uwierzyć, ale choć do oficjalnej premiery jest jeszcze miesiąc, komiks cieszy się już ogromnym zainteresowaniem.
– Udało mi skontaktować się z Krzysztofem Grabowskim z zespołu Pidżama Porno – Arkadiusz Wyrzykowski nie kryje zadowolenia. – Grabaż okazał się osobą otwartą i chętną do współpracy. Najpierw w rozmowie telefonicznej, a później e-mailowo pozwolił nam na wykorzystanie piosenki Twoja generacja do promowania naszego komiksu. Tytuł całego projektu jest tak naprawdę cytatem z jego utworu.
Na razie trwa akcja promocyjna: pojawiły się plakaty, informacje w Internecie, duży banner na ulicach miasta. Uroczysta premiera w październiku.

Galerie

Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni Kieszenie pełne czereśni

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-