baner

Komiks

Orędzie

Orędzie

Scenariusz: Wojciech Kucharski, Juliusz Woźny
Rysunki: Juliusz Woźny
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2013
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 24
Cena: 5 zł
Wydawnictwo: Ośrodek Pamięć i Przyszłość
ISBN: 978-83-934597-6-6
Nakład: 500 sztuk
Dostępna jest również wersja po angielsku.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Orędzie” to pierwszy komiks wydany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” -€“ samorządową instytucje kultury z Wrocławia. Komiks historyczny pt. „Orędzie” w bardzo prostej, obrazkowej formie, opowiada kulisy powstania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słynnym zdaniem Bolesława Kominka „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Komiks ukazuje także reakcje władz komunistycznych na to wydarzenie.

Autorem rysunków jest Juliusz Woźny, rysownik, historyk sztuki oraz rzecznik prasowy Ośrodka. Wspólnie z historykiem dr. Wojciechem Kucharskim, napisał scenariusz komiksu, a następnie przystąpił do rysowania. Komiks powstawał przez cztery miesiące. Składa się z 24 barwnych stron. Publikacje w cenie 5 zł można zakupić w siedzibie Ośrodka oraz na allegro.pl.


Kulisy historii powstania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich
Podczas ostatniej sesji Soboru Watykańskiego II polscy biskupi zebrani w Rzymie postanowili wystosować pięćdziesiąt sześć listów - zaproszeń na obchody Millenium Chrztu Polski przypadające na 1966 r. - do episkopatów na całym świecie. Arcybiskupowi wrocławskiemu - Bolesławowi Kominkowi - powierzono napisanie listu do biskupów niemieckich. List ten, znany jako Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich, stał się jednym z najważniejszych dokumentów w historii Kościoła. Padło w nim fundamentalne zdanie: " udzielamy wybaczenia i prosimy o nie". Orędzie, którego celem było stworzenie warunków do pojednania polsko-niemieckiego, zostało wykorzystane przez propagandę komunistyczną przeciw Kościołowi w Polsce, który przygotowywał się do świętowania milenium chrześcijaństwa. Po krótkim okresie dezorientacji Polacy stanęli po stronie hierarchów i tłumnie gromadzili się na kolejnych stacjach milenijnych. Po latach Jan Paweł II wielokrotnie nawiązywał do idei pojednania i przebaczenia. 19 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze powiedział: "Przebaczenie jest mocne mocą miłości. Przebaczenie nie jest słabością. Przebaczać - nie oznacza rezygnować z prawdy i sprawiedliwości. Oznacza: zmierzać do prawdy i sprawiedliwości drogą Ewangelii."

[opis wydawcy]

Galerie

Orędzie Orędzie Orędzie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-