Komiks

Jak niedźwiedź Wojtek został polskim żołnierzem

Jak niedźwiedź Wojtek został polskim żołnierzem

Scenariusz: Wioletta Sosnowska, Angela Riccomi
Rysunki: Anna Kret
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2012
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 162 x 240 mm
Stron: 66
Wydawnictwo: Dekorgraf
ISBN: 978-83-60119-69-3
Nakład: 100 egzemplarzy
podtytuł: (Prawdziwa historia niedźwiedzia - żołnierza 2. Korpusu Polskiego)
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Komiks powstał w ramach projektu eTwinning „W kręgu znaków zodi@ku” realizowanego przez Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu, którego koordynatorem jest nauczycielka języka francuskiego Wioletta Sosnowska. Rysunki do komiksu są dziełem Anny Kret, uczennicy ZSTH, a włoską wersją językową zajęła się partnerska szkoła z Włoch ITCG L.Paolini w Imoli pod kierunkiem Angeli Riccomi.

Wojtek to syryjski niedźwiedź brunatny. Urodził się w północnej Persji w 1942 r. i zmarł w grudniu 1963 r. w edynburskim ZOO w Szkocji. W 1942 r. Polska Armia utworzona w Związku Radzieckim wraz z tysiącami cywilów została ewakuowana na Bliski Wschód by walczyć z Niemcami u boku Aliantów. Podczas jednego z przystanków w podróży, niedaleko miasta Hammadan (Iran) porucznik Florczykowski kupił małego niedźwiadka polskiej dziewczynce. Irena nie mogła jednak zatrzymać misia w obozie dla cywilów i niedźwiadek trafił najpierw do siedziby sztabu w Teheranie, a w końcu 22 sierpnia 1942 r. do 22. Kompanii Zapatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim generała Andersa. Wojtek został oficjalnie wcielony do wojska i nadano mu stopień szeregowego, zamiast żołdu otrzymywał podwójną porcję jedzenia. Przeszedł z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22.Komapanii Zapatrywania Artylerii. Do wojnie, wraz z żołnierzami został przewieziony do Szkocji, a po demobilizacji oddany do Zoo w Edynburgu, gdzie spędził resztę swoich dni.

To właśnie ta historia została przeniesiona na karty komiksu i jak podkreśla profesor Wojciech Narębski, opiekun merytoryczny, komiks ten ma jedną podstawową zaletę, która podnosi jego wartość, gdyż […] niezwykłej historii niedźwiedzia Wojtka, który wraz z 22 Kompanią Zaopatrywania Artylerii przebył szlak wojenny 2 Korpusu Polskiego od Palestyny przez Irak, Egipt i kampanię włoską po Szkocję, poświęcono już szereg książek i publikacji w różnych językach, napisanych głównie po polsku i angielsku. […] Jestem pełen uznania dla autorów tego komiksu, będącego pięknym owocem współpracy polskich i włoskich nauczycieli i młodzieży, że decydując się na tę oryginalną, poglądową formę literacką przedstawienia dziejów Wojtka, oparli się na sprawdzonych dokumentach i relacjach wiarygodnych świadków tych wydarzeń. Dzięki temu ta pięknie ilustrowana książeczka przedstawia po raz pierwszy prawdziwą i pełną historię życia naszego bohatera niedźwiedzia Wojtka – żołnierza 2 Korpusu Polskiego. Równocześnie jest ona poglądową prezentacją chwalebnego szlaku bojowego naszego Korpusu od zwycięskiej bitwy o Monte Cassino przez samodzielne zdobycie ważnego logistycznie portu Ancona i przyczynienie się do przełamania silnie ufortyfikowanej Linii Gotów, po ciężkie walki w Apeninie Emiliańskim i zatknięcie polskich sztandarów na najwyższej wieży szczycącej się najstarszym w Europie uniwersytetem Bolonii. Przypomina ona także polsko - włoskie braterstwo broni podczas walk w dalekiej, ale jakże nam bliskiej Italii.

Komiks został objęty patronatem: Urzędu do Spraw Osób Represjonowanych i Kombatantów, Konsula Generalnego RP w Mediolanie, Marszałka Województwa Lubuskiego, Lubuskiego Kuratora Oświaty.

Polscy i włoscy nauczyciele przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie wykorzystując karty z komiksu i autentyczne zdjęcia z czasów II wojny światowej przygotowali wystawę przedstawiającą losy Wojtka i żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, która od września 2011 r. jest wystawiana w różnych miastach Włoch w ramach promocji polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

[opis wydawcy]

Niniejszy komiks powstał w ramach międzynarodowego projektu eTwinning we współpracy polskich i włoskich uczniów pod kierunkiem Wioletty Sosnkowskiej i Angeli Riccomi, pod opieką merytoryczną byłego podchorążego 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, profesora Wojciecha Narębskiego z Krakowa i dedykowany jest młodym czytelnikom, którzy koniecznie powinni poznać tę przepiękną historię.

Wydawnictwo sfinansowano z dotacji Banku Zachodniego WBK S.A. w ramach projektu "Bank ambitnej młodzieży" - "W 70. rocznicę urodzin niedźwiedzia Wojtka, żołnierza 2.Korpusu Polskiego".

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-