baner

Komiks

Pjongjang

Pjongjang

Scenariusz: Guy Delisle
Rysunki: Guy Delisle
Wydanie: II
Data wydania: Luty 2013
Tytuł oryginału: Pyongyang
Rok wydania oryginału: 2003
Wydawca oryginału: L'Association
Tłumaczenie: Katarzyna Szajewska
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 165 × 245 mm
Stron: 188
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-73-8
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Komiksowy travelogue, czyli dziennik z podróży do stolicy Korei Północnej. Guy Delisle, kanadyjski rysownik i animator, wyjechał służbowo do jednego z najbardziej zamkniętych i tajemniczych państw we współczesnym świecie. Jego książka jest zapisem dwóch miesięcy tam spędzonych, spojrzeniem za żelazną kurtynę, za którą "jedyna komunistyczna dynastia na świecie" ukryła cały kraj i jego mieszkańców.

Delisle porusza się oczywiście po Pjongjangu ściśle wyznaczonymi trasami. Każdy jego krok jest uważnie obserwowany przez "towarzysza tłumacza", "towarzysza przewodnika" oraz rozbudowany aparat bezpieczeństwa. W Korei Północnej Wielki Brat cały czas patrzy. Autor komiksu to jednak bystry i uważny obserwator, któremu udaje się przedstawić czytelnikowi zaskakujący obraz państwa należącego do "osi zła". Kraju ciągłych absurdów i paradoksów, z których wiele swoją komicznością przypomina sytuacje z filmów Barei, ale także terroru i opresji, które z kolei przywołują mroczną epokę stalinowską.

Doniesienia z Korei Północnej nie schodzą z pierwszych stron gazet, ale "Pjongjang" pozwala zobaczyć to państwo od strony do tej pory nieznanej. Komiks Guy Delisle'a uznany został jedną z najciekawszych pozycji literatury faktu wydanych w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych, otrzymał dwie nominacje do prestiżowej Nagrody Eisnera, a także znalazł się na liście 10 najlepszych komiksów roku tygodnika "Time".

"Pjongjang" wstępem opatrzył profesor Waldemar Dziak, jeden z najwybitniejszych znawców Korei Północnej w Polsce, autor m.in. biografii Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila oraz książki „W kraju Orwella: uwagi o funkcjonowaniu północnokoreańskiego państwa totalitarnego”.

"Mimo upływu lat komiks Guy Delisle'a nie stracił nic na aktualności. Nasz podziw w dalszym ciągu wzbudza świeżość spojrzenia autora na północnokoreańską rzeczywistość, ironia, sarkazm".
ze wstępu prof. dr. hab. Waldemara Dziaka

[opis wydawcy]

Recenzja

Pjongjang, Michał Misztal

Galerie

Pjongjang Pjongjang Pjongjang Pjongjang Pjongjang Pjongjang

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-