baner

Komiks

Tajemnice Poznania

Tajemnice Poznania

Scenariusz: N.N.
Rysunki: Henryk Derwich
Okładka: Ada Buchholc
Publicystyka: Adam Rusek, Justyna Czaja
Data wydania: Czerwiec 2011
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 24 x 15 cm
Stron: 80
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Centrala, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
ISBN: 978-83-932072-1-3
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Niniejsza publikacja to pierwszy w historii polskiej komiksografii przykład edycji prasowego serialu obrazkowego z końca lat ‘40 ubiegłego wieku wraz z tekstami analitycznymi.

Prezentowany serial Tajemnice Poznania ukazywał się od 16 grudnia 1948 do 6 lutego 1949 w „Expressie Poznańskim”, popołudniowym dzienniku wydawanym wówczas w stolicy Wielkopolski. Autor tekstu i scenariusza pozostaje nieznany, ilustratorem zaś był młody, późniejszy rysownik satyryczny niemal przez całe życie związany z Poznaniem, Henryk Derwich.

Publikacja tego serialu prasowego wydaje nam się istotna z kilku powodów. Po pierwsze, pragniemy pokazać, że również komiks czy ilustrowane seriale prasowe, zwane wówczas. „filmami rysunkowymi”, stanowić mogą ciekawe źródło dla badań nad historią, kulturą popularną oraz historią kultury. Prezentacja takich odczytań komiksu i seriali rysunkowych stanowi jeden z głównych celów działań Projektu Centrala – Sztuka Komiksu Europy Środkowej.

Po drugie, Tajemnice Poznania stanowią ciekawy przykład serii, która swą treścią wyłamywała się z oficjalnego nurtu pokazywania historii drugiej wojny światowej, który obowiązywał dziennikarzy i publicystów w ówczesnej prasie oficjalnej. O tych aspektach szeroko piszą Adam Rusek i Justyna Czaja w tekstach załączonych do niniejszej publikacji.

Po trzecie wreszcie, Tajemnice Poznania stanowią wczesny etap twórczości Henryka Derwicha, jednego z ciekawszych rysowników i satyryków z czasów PRL, po którym spuścizna znajduje się obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Sądzimy, że twórczość Henryka Derwicha oraz innych satyryków polskich warta jest większego zainteresowania oraz podjęcia badań.

[opis wydawcy]

Recenzja

Tajemnice Poznania, Paweł Panic

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-