baner

Komiks

Powstanie 44 w komiksie (edycja 2010: Morowe panny)
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Antologia prac wyróżnionych w konkursie komiksowym zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2010 roku to już kolejne, 3 wydanie. Tematem i inspiracją tej edycji konkursu były „morowe panny”, czyli dziewczęta i kobiety, którym przyszło przeżyć Powstanie Warszawskie. Bohaterkami prac są kobiety biorące udział w walce na pierwszej linii frontu, łączniczki i sanitariuszki, ale także żony i matki codziennie drżące o los najbliższych, podejmujące walkę o przetrwanie rodziny.

W antologii jak zawsze znalazły się wszystkie prace nagrodzone oraz wyróżnione przez jury i muzeum oraz wybrane komiksy, które są tak ciekawe, iż uznano, że warto je zamieścić w niniejszej antologii.

Pieczę artystyczną nad konkursem jak co roku sprawował Przemysław „Trust” Truściński, a jury tradycyjnie obradowało pod czujnym okiem nestora komiksu – Papcia Chmiela.

Liczna grupa autorów, która tradycyjnie już przystąpiła do konkursu, tym razem musiała zmierzyć się z wymagającym tematem „Morowe panny”, mającym skierować uwagę twórców na kobiety biorące udział w Powstaniu. Przedstawienie ich losów okazało się zadaniem inspirującym i przyniosło niebanalne pomysły scenariuszowe i graficzne, dowodząc raz jeszcze wielkiego zainteresowania wszystkich pokoleń twórców. Wśród wyróżnionych komiksów znalazła się po raz pierwszy praca wykorzystująca alfabet Braille’a (Stąd do wolności). […]

Jan Ołdakowski
dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Na czarno-białych zdjęciach widzimy je młode i uśmiechnięte, często w mundurach, z bronią w ręku. Albo w polowym szpitalu, gdy pochylają się nad rannymi żołnierzami. Albo kiedy gotują dla swoich chłopców zupę w wielkich kotłach. Lub gdy płaczą nad ciałami i modlą się.
Kobiety w czasie Powstania Warszawskiego. Babcie, matki, żony, siostry, córki. Najstarsze z nich, wtedy w 1944 roku, mogły jeszcze pamiętać czasy Powstania Styczniowego. Najmłodsze, ówczesne dzieci, dziś mają 70–80 lat. Wciąż mamy szansę na rozmowę z nimi i posłuchanie ich opowieści.[…]
Jak w dwóch poprzednich latach, tak i w tym roku z konkursowych prac powstała wspaniała książka.
Zapraszam do lektury.


Tomasz Kołodziejczak
redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu (Egmont), juror konkursu

Recenzja

Powstanie 44 w komiksie (edycja 2010: Morowe panny), Maciej Gierszewski

Galerie

Powstanie 44 w komiksie (edycja 2010: Morowe panny) Powstanie 44 w komiksie (edycja 2010: Morowe panny) Powstanie 44 w komiksie (edycja 2010: Morowe panny) Powstanie 44 w komiksie (edycja 2010: Morowe panny) Powstanie 44 w komiksie (edycja 2010: Morowe panny)

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-