dd1

Blue period #07 ---- :: Sprawdź komentowany komiks.

:: Sprawdź komentowany komiks. ---- :: Sprawdź komentowany komiks.

dd

Tutaj możesz komentować wszystkie wiadomości pojawiające się w naszym serwisie komiksowym.

Moderatorzy: ljc, charlie_cherry

Blue period #07

Postautor: wkp » śr 28.09.2022 5:20

NOWY ETAP SZTUKI

Morderczych zmagań ze sztuką ciąg dalszy. Co nie przeszkadza serii nadal utrzymywać charakter opowieści, jakbyśmy mieli do czynienia z poradnikiem / dziennikiem / przewodnikiem. Mimo to czyta się ją całkiem przyjemnie i chętnie do niej wracam.

Dla Yatory nadchodzi czas zmian. W końcu udało mu się dostać do Geidai i to od razu po liceum. Niezłe osiągnięcie, ale teraz czeka na niego nowy etap życia i kariery. Poznawanie nowych ludzi, nowe miejsca, nowe techniki, nowa sztuka… Jak od teraz wszystko się potoczy?

Komiksy o rysowaniu są jak filmy o kręceniu filmów. Lubimy to, bo kulisy zawsze nas ciekawią, fascynują, bo chociaż na ten krótki moment możemy zajrzeć za kurtynę i zobaczyć jak ci magicy pióra / ołówka / pędzla / kamery robią te swoje sztuczki. Ich talentu nic nas nie nauczy, warsztatu w sumie zresztą też, bo spojrzenie na to wszystko to jednak nie kurs, ale coś tam nam pokaże, coś odsłoni, do czegoś zachęci. A jeśli ktoś ma jakieś ciągoty artystyczne to w tym przypadku dodatkowo znajdzie pożywkę dla swoich pasji.

Ale seria, mimo swojego dramatyzmu, bo jednak ukazywania bezwzględności świata sztuki, systemu szkolnictwa i tym podobnych elementów nam nie żałuje, pozostaje tworem dość surowym, sterylnym, podręcznikowym właśnie. To nie shounen, to nie historia dla nastolatków, wszystko jest więc stonowane, spokojniejsze, bardziej życiowe i mniej dynamiczne, ale w tym tomie trochę więcej jest takich bardziej życiowych, emocjonalnych momentów. Chociaż nadal króluje szara codzienność – tym razem studenckiego już życia.

Ale w serii najciekawsze jest to, że tego studenckiego życia w pewnym sensie pozwala nam zaznać. Życia bohemy, jej wzlotów, upadków, nerwów, emocji. Przypominają mi się czasy własnej nauki, nerwówka, ale i czasy, kiedy też sam najwięcej tworzyłem. Bo chyba nie będzie przesada, jeśli powiem, że ta manga najlepiej wchodzi tym, którzy z artyzmem sami są związani w ten czy inny sposób, którzy sami tworzyli bądź tworzą i mogą się w tym wszystkim najlepiej odnaleźć.

A skoro to manga o rysowaniu, to jak to rysowanie w owej mandze wypada? A dobrze. Specyficznie, bo to jednak rzecz o dość dziwnym czasem designie, ale mile dla oka. Ot po prostu nie dla każdego. I nie dla każdego jest to też tytuł jako taki. Ale w kogo gust trafi, na pewno będzie zadowolony z lektury, bo w temat sztuki seria ta wgryza się całkiem, całkiem.
wkp
Książę
Książę
 
Posty: 2044
Rejestracja: wt 07.03.2017 13:38

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron