dd1

Numer 8 ----

----

dd

Dyskusje i komentarze na temat opowiadań i publicystyki w MF, a także uwagi ogólne na temat Magazynu Fantastycznego.

Moderator: Robert Zaręba

Re: Numer 8

Postautor: Henryk T » śr 28.06.2006 20:52

No to fajnie, że się przyznałeś, bo mam cytat w brakujące miejsce, przed epizodem ze smokiem :
Gdy nie wiesz dokąd iść, krzyk zmęczył Cię
Za szyjkę mocno cgwyć i napij się.

Może być ?
I pisz dalej, chętnie bym poczytał więcej !

A Rheged pewnie się wypowie, to gość na poziomie :)
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 8

Postautor: Rheged » śr 28.06.2006 20:55

barkrys pisze:drogi Henryku!
bardzo się cieszę, że czytając 'punka tadeusza' uśmiechnąłeś się parę razy pod nosem. taki właśnie cel (wywołanie uśmiechu czytelników) przyświecał mi, kiedy pisałem te 'szorty'. a moja poprzednia wypowiedź była próbą (nieporadną może) nawiązania polemiki z Rheged'em.
to taka prowokacja troszkę miała być.
nigdy tak ostro nie wypowiadam się o nie swoich opowiadaniach. albo mi się podobają, albo nie. i już. 'de gustibus non est disputandum' jak głosi stara mądrość.


Mylisz się barkrys :). Tylko o gustach można dyskutować, bo to one są clue do odbioru literatury :). Co do małej prowokacji, masz niżej odpowiedź.

barkrys pisze:Rheged!!!
nie czytaj 'punka tadeusza'. to kiepsko 'zainicjowane opowiadanie'. o ile wogóle mozna to nazwać opowiadaniem. nie ma mowy o żadnym napięciu czy fabule. 'psychika postaci' nie jest niestety 'genialnie odwzorowana'. ba, trudno wogóle mówić o jakiejkolwiek psychice. bohater bez charakteru, błe.
a mimo to są ludzie, którym się podoba. pewnie osieroceni widzowie niesławnej pamięci 'disco relaxu'. zgroza.
myślę sobie, że warto czasem odłożyć Dostojewskiego na półkę i odpocząć chwilę.


Tyle, że ja nie lubię ;). No, po prostu nie lubię i tyle :). Wolę czytać literaturę tak zwaną 'z przesłaniem' ;). Może być i lekka, może być i śmieszna, ale z przesłaniem, z jakąś głębią. W 'Punku...' nie widzę tego niestety. Ja nie lubię odpoczywać od czegoś z tym 'czymś', bo potem ciężko mi wrócić :). Przykro mi, ale Twój tekst poprzedni do mnie nie trafił, więc tego nie przeczytam, ale czekam na coś innego.

Prowokacja prowokacją, ale pamiętaj, że ja nie oceniłem drugiej części 'Punka...'. Nie mam takiego prawa, bo nie czytałem. Jednak po pierwszej odsłonie wywnioskowałem sobie, że prawdopodobnie w tych samych klimatach jest to wszystko osadzone. Dlatego też nazwałem to 'disco-polo'.

No i nie gniewaj się, że ktoś nie chce czytać tego, co napiszesz jeśli może być słabe ;).
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 8

Postautor: Henryk T » śr 28.06.2006 21:11

A ja bym Ci jednak polecał przeczytanie, bo tym razem masz pięć epizodów. Ostatni jest super, buźka Ci się uśmiechnie. Spróbuj, warto
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 8

Postautor: barkrys » czw 29.06.2006 10:35

Rheged
napisałeś: 'No i nie gniewaj się, że ktoś nie chce czytać tego, co napiszesz jeśli może być słabe.'
nie żartuj. mam sporo dystansu do siebie i do tego co piszę. i mam świadomość, że są ludzie, którym moje poczucie humoru może się wydawać mało strawne. cóż, 'de gustibus' itd.
no właśnie.
napisałeś: 'Tylko o gustach można dyskutować, bo to one są clue do odbioru literatury.'
oczywiście, gust, poczucie estetyki (lub jego brak) są niewątpliwie clue'czem do odbioru literatury. dyskutujemy na tym forum o zawartych w Magazynie Fantastycznym opowiadaniach. oceniamy je, wartościujemy, stwierdzamy co nam się podobało, a co nie. i to jest spoko. dlatego tu jesteśmy. gdybyśmy natomiast zaczęli oceniać siebie wzajemnie, nasze gusta właśnie, to już nie byłaby dyskusja tylko zwykła pyskówka. być może prowadzona pełną wyrazów obcych grypserą, ale jednak pyskówka. a i te obce wyrazy bardzo szybko zastąpilibyśmy bardziej swojskimi.
napisałeś: 'Tyle, że ja nie lubię . No, po prostu nie lubię i tyle .'
tego właśnie: 'ja nie lubię' brakowało mi w twoich poprzednich wypowiedziach. czytałem i te o literaturze, i te o publicystyce, i wydałeś mi się człowiekiem bardzo autorytarnym. a utwierdziło mnie w tym mniemaniu owo stanowcze (choć okraszone uśmiechem): 'Mylisz się barkrys'. oczywiście, że mogę się mylić zarówno w stosunku do ciebie, jak i do słuszności cytowanej wcześniej łacińskiej maksymy. dopuszczam do siebie taką myśl :D .
i jeszcze na koniec:
napisałeś: 'Dlatego też nazwałem to 'disco-polo'.
porównywanie tych dwóch rzeczy świadczy, jak mniemam, o dogłębnej znajomości obu :wink:
old punks no rust
Awatar użytkownika
barkrys
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 9
Rejestracja: sob 06.05.2006 19:55
Lokalizacja: Toruń

Re: Numer 8

Postautor: Rheged » czw 29.06.2006 12:46

barkrys pisze:napisałeś: 'Tylko o gustach można dyskutować, bo to one są clue do odbioru literatury.'
oczywiście, gust, poczucie estetyki (lub jego brak) są niewątpliwie clue'czem do odbioru literatury. dyskutujemy na tym forum o zawartych w Magazynie Fantastycznym opowiadaniach. oceniamy je, wartościujemy, stwierdzamy co nam się podobało, a co nie. i to jest spoko. dlatego tu jesteśmy. gdybyśmy natomiast zaczęli oceniać siebie wzajemnie, nasze gusta właśnie, to już nie byłaby dyskusja tylko zwykła pyskówka. być może prowadzona pełną wyrazów obcych grypserą, ale jednak pyskówka. a i te obce wyrazy bardzo szybko zastąpilibyśmy bardziej swojskimi.


A o to się nie bój :). Wydaje mi się, że wszyscy tu jesteśmy w miarę dorosłymi ludźmi i szczeniackie wygłupy nam nie w głowie. Tu się ocenia prozę, jej charakter, wartość, a nie osoby jako takie :).

barkrys pisze:napisałeś: 'Tyle, że ja nie lubię . No, po prostu nie lubię i tyle .'
tego właśnie: 'ja nie lubię' brakowało mi w twoich poprzednich wypowiedziach. czytałem i te o literaturze, i te o publicystyce, i wydałeś mi się człowiekiem bardzo autorytarnym. a utwierdziło mnie w tym mniemaniu owo stanowcze (choć okraszone uśmiechem): 'Mylisz się barkrys'. oczywiście, że mogę się mylić zarówno w stosunku do ciebie, jak i do słuszności cytowanej wcześniej łacińskiej maksymy. dopuszczam do siebie taką myśl :D .


Nie, nie mylisz się co do oceny mojej autorytarności ;). Owszem, jestem człowiekiem, dla którego najważniejsze zdanie, to zdanie samego siebie. Nie znaczy to jednak, że nie dopuszczam do świadomości racji innych, a także możliwości, że mogę się mylić. Jednak, jak sam raczyłeś w domyśle zauważyć, gusta rządzą się swoimi prawami. Każde gusta są słuszne. Nie ma niesłusznych.

barkrys pisze:i jeszcze na koniec:
napisałeś: 'Dlatego też nazwałem to 'disco-polo'.
porównywanie tych dwóch rzeczy świadczy, jak mniemam, o dogłębnej znajomości obu :wink:


Oj tak ;). Pamiętam, jak jako młody szkrabek, do piaskownicy zabierałem ze sobą małe radyjko Unitra <end of kryptoreklama>, w którym się słuchało Bayer Full <end of next kryptoreklama> i tym podobnych ;). A teraz... Teraz to ja słucham Mayhem, Iron Maiden, KSU, Slayer, Perfect... Gdzie ta dusza?! Umarła chyba we mnie! Toteż chyba jednak przeczytam Punku... :>
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 8

Postautor: Henryk T » czw 29.06.2006 13:16

Mayhem i Perfect.... :shock:
Ależ mix.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 8

Postautor: Rheged » czw 29.06.2006 13:44

Henryk T pisze:Mayhem i Perfect.... :shock:
Ależ mix.


Zapomniałem dodać, że jeszcze KAT do tego dochodzi :lol: :twisted: .
Ale tylko ten stary... Jeszcze z Romkiem na wokalu... Ehhhh... 'JAK WASZE GARDŁA?!?!' :twisted:
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 8

Postautor: Henryk T » czw 29.06.2006 13:52

Z KATa uznaję tylko "Oddech..." oraz "38 minutes". Co do reszty się dziwię, jak się to może ludziskom podobać, choć Ewa przepada za całością KATA.
Ty, a przecież SS to katolik. Czy on wie jakiego Satana sobie hoduje pod bokiem ??? :twisted:
BTW, kiedy nowe CF ???
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 8

Postautor: Rheged » czw 29.06.2006 14:40

Henryk T pisze:Z KATa uznaję tylko "Oddech..." oraz "38 minutes". Co do reszty się dziwię, jak się to może ludziskom podobać, choć Ewa przepada za całością KATA.


'Oddech...' to zdecydowanie najrówniejsza płyta, ale nie najlepsza. Chyba jednak pierwsza, czyli standardowe w blacku '666' podoba mi się najbardziej (i niech nikt mi nie mówi, że to nie jest black metal, bo jest! Tylko, że pod płaszczykiem heavy :twisted: ). A słyszałeś 'Somewhere In Poland'? Ostatnia koncertówka z Romkeim. Genialna!

Henryk T pisze:Ty, a przecież SS to katolik. Czy on wie jakiego Satana sobie hoduje pod bokiem ??? :twisted:


Wie 8) . Jakoś go to chyba nie boli, bo gdy spotkaliśmy się w Krakowie, nie reagował na olbrzymią naszywkę KATa na ramieniu i Iron Maiden w klapie ;).
Poza tym, nie jestem satanistą, ale deistą, a to różnica :).

Henryk T pisze:BTW, kiedy nowe CF ???


Już złożone, tylko nie umieszczone na sieci. Ale to już nie ode mnie zależy, ale od administratora. Miało być wczoraj, ma być dzisiaj... Jutro zobaczymy :lol:
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 8

Postautor: Robbie » pt 30.06.2006 19:27

Moim zdaniem "Punk Tadeusz" vol. 1 był trochę lepszy od vol. 2, ale i tak mi się podobał (z wyjątkiem pierwszej moniatury). Z chęcią przeczytałbym więcej przygód Jabolmana i jego towarzyszki.
Robbie
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 117
Rejestracja: czw 06.04.2006 6:05

Re: Numer 8

Postautor: Rheged » pt 30.06.2006 22:45

Henryk T pisze:BTW, kiedy nowe CF ???


Nowe CF już na sieci :). Niedługo również konkurs dołączy. Niestety w tym numerze nei ma recenzji MF, bo trochę za dużo 'creationistów' przyczyniło się do jego powstania ;)
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 8

Postautor: satx666 » wt 04.07.2006 21:53

jestem po lekturze nowego MF i na pewno tym co zwraca uwagę jeśli chodzi o opowiadania jest duża różnorodność tekstów. Szczególnie przypadły mi do gustu trzy teksty. "Balaton" mimo pewnej naiwności (a może właśnie dzięki niej) skojarzył mi się z fantastyką czytywaną w dzieciństwie i wzbudził pewną nostalgię, bardzo przyjemny obco-antropologiczny tekst. "Baśń o nikczemnym parobku..." - po prostui baśniowa, sugestywna i w pewnym sensie zaskakująca, czytało mi się z dużą przyjemnością. Ostatnie opowiadanie, które mi się spodobało to "Wisielec", bardzo poprawny warsztatowo, ciekawy klimat i intrygująca rzeczywistość tekstu, miałem jednak wrażenie, że autor tyle wysiłku włożył w wykreowanie świata przedstawionego, że trochę zabrakło już pary na bardziej skomplikowaną fabułę, a szkoda.

Jeśli chodzi o uwagi krytyczne to wspomnę o dwóch najistotniejszych. 1) "Punk Tadeusz" powinien chyba zostać zamieszczony raczej w jakims punkowym fanzinie, nie rozbawił mnie ten tekst a z fantastyką też imho ma niewiele wspólnego.... 2) Dziwię się trochę tym entuzjastycznym opiniom na temat "Opowieści mordercy" (że niby psychika mordercy dobrze zarysowana etc. ), dla mnie ten tekst był zupełnie nieprzekonujący co wynikało głównie z pomysłu prowadzenia narracji w pierwszej osobie. Psychopata który mieszka z rodzicami i miewa egzystencjalne refleksje w związku ze swoimi zbrodniami ?? To trochę bez sensu... A tym, którzy ciekawi są, jak może wyglądać psychika szalonego mordercy polecam choćby książkę "American Psycho" Ellisa lub zajrzenie do jakiegoś podręcznika do psychopatologii....
Awatar użytkownika
satx666
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 60
Rejestracja: sob 13.05.2006 17:35

Re: Numer 8

Postautor: Rheged » wt 04.07.2006 23:02

satx666 pisze:Jeśli chodzi o uwagi krytyczne to wspomnę o dwóch najistotniejszych. 1) "Punk Tadeusz" powinien chyba zostać zamieszczony raczej w jakims punkowym fanzinie, nie rozbawił mnie ten tekst a z fantastyką też imho ma niewiele wspólnego....


O to, to! Popieram pełną gębą! :D

satx666 pisze:2) Dziwię się trochę tym entuzjastycznym opiniom na temat "Opowieści mordercy"(...) Psychopata który mieszka z rodzicami i miewa egzystencjalne refleksje w związku ze swoimi zbrodniami ?? To trochę bez sensu...


:shock:
A uważasz, że jedno wyklucza drugie? Uważasz, że morderca nie ma prawa odczuwać pewnych stanów emocjonalnych związanych z tym co robi? Wydaje mi się, że tylko kosiarz trawy czyni beznamiętnie swoją robotę...
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 8

Postautor: satx666 » śr 05.07.2006 9:27

Ma prawo odczuwać emocje i pewnie też miewa refleksje ale raczej wątpię by były to refleksje takie, jak w "Opowieści..." Jeśli chodzi o rodziców to jednak w wielu przypadkach psychopaci to osoby, które w dzieciństwie zostały bardzo skrzywdzone, więc dlatego trochę mnie nie przekonuje, że bohater mieszka z rodzicami i jest im dobrze, tylko czasem wychodzi kogoś zamordować. Poza tym sposób myślenia takiego mordercy wygląda chyba trochę inaczej niż przedstawiono (luki pamięciowe to wygodne wytłumaczenie, ale jednak nazbyt proste)... Może czepiam się troszkę na wyrost ale nie wydała mi się prawdziwa ta postać, nawet psychopata zabija z jakiegoś powodu...

A tak na marginesie to ten tekst też nie był za bardzo "fanatastyczny" (ale to nie krytyka, tylko zwrócenie uwagi na pewną tendencje, w poprzednim numerze też pojawiła się przecież niefantastyczna "Nowa wanna")
Awatar użytkownika
satx666
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 60
Rejestracja: sob 13.05.2006 17:35

Re: Numer 8

Postautor: You-rek » śr 05.07.2006 17:28

A tak na marginesie to ten tekst też nie był za bardzo "fanatastyczny"


Nie mam nic do nie fantastycznych opowiadań. Takie kryminały tez się bardzo fajnie czyta i ciesze się, ze MF ma tendencję do umieszczania tego typu tekstów. Poza tym fantastyka to pojęcie względne - kryminał o facecie który jest mordercą, ale tego nie pamięta, można również podciągnąć pod to kryterium. MF jest różnorodny - i to jest jego zaleta.
Awatar użytkownika
You-rek
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 41
Rejestracja: sob 04.03.2006 22:32
Lokalizacja: Wrocław/Zakopane

pingwiny

Postautor: Łukasz Śmigiel » sob 02.09.2006 15:10

Właśnie odpaliłem swego blooga, piszę tam nieco o nowych projektach, także o kolejnym opowiadaniu ze świata wiecznej zmazliny z opowiadania "po ciebie też przyjdzie...", jeśli ktoś ma ochotę poczytać, zapraszam. Serdeczności 8) http://goodstuff.bloog.pl/
Victims are we all...
http://dobrehistorie.com.pl/
STRONA AUTORA
Awatar użytkownika
Łukasz Śmigiel
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 17
Rejestracja: ndz 13.11.2005 11:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Numer 8

Postautor: Henryk T » ndz 10.09.2006 12:57

Byłem, widziałem, do Księgi Gości się wpisałem.
Czy to na dole to zdjęcie autora?
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 8

Postautor: Rheged » pn 11.09.2006 20:35

A ja ze swojej strony nadmienię, że recenzję MF#8 możecie przeczytać w najnowszym, jubileuszowym numerze Creatio Fantastica, w recenzjach papierowych periodyków (poczyniona piórem Dawida Juraszka, który chyba jako jeden z nielicznych z redakcji CFu nie maczał palców w powstawanie owego MFu :wink: ). Periodyk znajduje się pod nowym adresem: www.creatio.art.pl
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

lelumpolelum

Postautor: Łukasz Śmigiel » wt 12.09.2006 21:43

Dzięki za wpis i wizytę Sir Henryku! :-) Taa, tam na focie to ja, niepozorne to takie, blade jakieś, ale co ja porazdę, że broda i wąsiska po prostu nie chcą mi rosnąć :)

Nowe Creatio bardzo fajne:-) !! Muszę jakiś dział linków na blogu zrobić.
Victims are we all...
http://dobrehistorie.com.pl/
STRONA AUTORA
Awatar użytkownika
Łukasz Śmigiel
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 17
Rejestracja: ndz 13.11.2005 11:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Numer 8

Postautor: Henryk T » śr 13.09.2006 12:48

A ja tymczasem polecam książkę, która ukaże się wkrótce, a której autora każdy zna :

http://ksiazki.polter.pl/Zalujac-za-jutro-c6026

Łukasz - miałem brodę i wąsy przez 6 lat. Bez niej wyglądam młodziej :)
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia

Wróć do Magazyn Fantastyczny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron