dd1

Smerfy #39: Smerfy i śnieżyca ---- :: Sprawdź komentowany komiks.

:: Sprawdź komentowany komiks. ---- :: Sprawdź komentowany komiks.

dd

Tutaj możesz komentować wszystkie wiadomości pojawiające się w naszym serwisie komiksowym.

Moderatorzy: ljc, charlie_cherry

Smerfy #39: Smerfy i śnieżyca

Postautor: wkp » sob 27.08.2022 5:12

ŚNIEŻYCA ATAKUJE

Przygrzało nam trochę to lato, z przerwami, ale jednak. Przyda się więc trochę ochłody. Choćby takiej komiksowej, wciśniętej w mroźne ramy. A z tymi Smerfami i ochłodzicie się – klimatem – i rozgrzejecie naprawdę dobrą rozrywką dla całej rodziny.

Nadchodzi zima, Smerfy jednak są na nią przygotowane. A przynajmniej tak się wydaje, bo spiżarnie pełne są zapasów, opał został zebrany i przygotowany, nic tylko czekać do wiosny, prawda? Nie do końca. Bo oto nadchodzi śnieżyca, na jaką nasze niebieskie skrzaty nie mogły być gotowe. Takiej sytuacji nie było od lat, problem jest wielki, bo cała wioska może zostać zasypana, a co gorsza, gdy śnieżyca już atakuje, okazuje się, że paru Smerfów nie wróciło! Jak mają sobie poradzić? Gdzie mają się schronić? I jak przetrwać bez jedzenia?

Pamiętam, że jako dziecko, pierwsze komiksy o Smerfach, jakie czytałem, wypożyczając je jeszcze z biblioteki, czytałem w środku lata, w upał, leżąc sobie na kocu na trawie. Pierwszy album z serii, który kupiłem lata temu, dekady temu właściwie, nie pamiętam w jaką porę do mnie trafił, ale zawsze będzie mi się kojarzył z zimą, bo najbardziej zapadło mi w pamięć zaczytywanie się nim, kiedy pewnej zimy właśnie leżałem chory w łóżku, ze śniegiem za oknem i tym ponurym, blado-szarym światłem pochmurnych, zimowych dni, które padało na strony komiksu. A ten wydany latem zimowy tom budzi sentymenty, wspomnienia. Już za to należałoby mu się z mojej strony uznaje. Ale i bez tego jest niezmiennie znakomity.

Owszem, najlepsze „Smerfy” to „Smerfy” od Peyo. Ale „najlepsze” nie znaczy „jedyne słuszne”. Zresztą są tomy kontynuatorów spuścizny autora trzymające poziom niemalże klasyki a ten zdecydowanie do takich lepszych należy. Fajny klimat, sporo uroku, fabuła jak zwykle wędrująca ścieżką pełną przygód, dydaktyzmu, ale i satyry oraz niestarzejąca się szata graficzna, która nie zmieniła się mimo zmiany twórców, bo nic w niej nie trzeba było poprawiać ani udoskonal, wszystko to daje naprawdę znakomite dzieło. Dla dzieci, w porządku, ale jak każde dobre dzieła dla dzieci, satysfakcjonująca też dorosłych. W końcu to dorośli je piszą i rysują i potrafią zrobić to tak, by zadowolić i rówieśników, i grupę docelową.

W skrócie, jest dobrze. Bardzo dobrze. Mądrze i zabawnie, klasycznie, ale z nowoczesną nutą. A przy okazji nastrojowo, klimatycznie. Warto kupić ten album, warto poznać tę kolejną przygodę Smerfów, śmiejąc się, dając wciągnąć w akcję i czegoś ucząc przy okazji. A potem wrócić do niej zimową porą, bo jest do tego wręcz stworzona.
wkp
Książę
Książę
 
Posty: 2398
Rejestracja: wt 07.03.2017 13:38

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron