dd1

Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 2 ---- :: Sprawdź komentowany komiks.

:: Sprawdź komentowany komiks. ---- :: Sprawdź komentowany komiks.

dd

Tutaj możesz komentować wszystkie wiadomości pojawiające się w naszym serwisie komiksowym.

Moderatorzy: ljc, charlie_cherry

Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 2

Postautor: wkp » sob 17.10.2020 6:21

MAFALDA – KONIEC

Wydawnictwo Nasza Księgarnia rzadko wydaje jakieś komiksy, a jeśli już się na coś porywa, to jest to absolutnie zachwycająca klasyka, obok której nie da się przejść obojętnie. Najlepszym przykładem na to są „Fistaszki”, jedna z najlepszych opowieści graficznych w dziejach, którą dostajemy z regularnością dwóch tomów rocznie. Drugim jest „Mafalda” – zebrany w dwóch tomach komplet pasków komiksowych z przygodami tej bohaterki. Pasków, które absolutnie urzekają i poruszają i chociaż nie są tak znane, jak podobne im publikacje, wcale nie są mniej warte poznania od nich.

Mafalda ma sześć lat i dużo myśli. Myśli nad sprawami dziecięcymi, myśli nad złożonymi, dojrzałymi kwestiami. Obserwuje i komentuje świat, dużo pyta… i nie lubi zupy. Potrafi za to każdego wprowadzić w zakłopotanie, pytając o politykę czy świat i serwując swoje feministyczne komentarze. Gotowi poznać jej codzienność i spędzić z nią trochę czasu?

Kiedy wydawnictwo Nasza Księgarnia planowało wydanie tego tomu na 30 września 2020 roku, nie mogło wiedzieć, że tak niefortunnie wybierze datę. Tak się jednak złożyło, że gdy na księgarskie półki w Polsce trafił drugi i ostatni z tomów zbierających paski „Mafaldy”, z tego świata odszedł jej twórca, Quino, (a dokładniej Joaquín Salvador Lavado Tejón). Premiera ostatniej części jego opus magnum w symboliczny sposób, choć nieświadomie, podkreśliła ten smutny fakt.

Abstrahując jednak od tego wszystkiego, przyjrzyjmy się w końcu samemu komiksowi. Chociaż argentyńskie opowieści graficzne nie są słynne, „Mafalda” zyskała trochę rozgłosu i przyniosła autorowi sławę. Swojego czasu zagościła nawet na polskim rynku, w roku 1985 w cyklu „Literatura na Świecie dla dzieci i młodzieży”, choć wówczas dostaliśmy ją w formie przerysowanej. Oryginał pojawił się dopiero w tym roku i…

Początek pierwszego tomu nie zwalał z nóg. Na czytelników czekały bardziej ponure i poważne paski komiksowe, niż humorystyczno-satyryczne twory. Jednak wraz z rozwojem losów naszej bohaterki rzecz zaczęła stawać się bardziej cela, bardziej zabawna, bardziej uniwersalna. Bo Quinto co prawda najbardziej celował w komentowanie bliskiej jemu, nam za to nieco bardziej odległej rzeczywistości, ale z czasem zmienił to i drugi tom jest jeszcze lepszy od pierwszego. To kwintesencja tego, jaka powinna być ta opowieść. Jest tu w punkt trafiona satyra, jest humor, są ponure przemyślenia, a wszystko to z prostotą, ale talentem zilustrowane i pięknie wydane.

Kto ceni dobre, ponadczasowe komiksy i paski gazetowe, koniecznie powinien po „Mafaldę” sięgnąć. To tylko dwa tomy (choć łącznie to mniej więcej siedemset stron komiksu), ale ile dostarczają rozrywki, przemyśleć i satysfakcji. Jeśli lubicie „Fistaszki”, „Garfielda” i im podobne tytuły, seria Quinto to coś dla was.
wkp
Lord
Lord
 
Posty: 1345
Rejestracja: wt 07.03.2017 13:38

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

cron