dd1

Tajemnica magicznego wywaru ---- :: Sprawdź komentowany komiks.

:: Sprawdź komentowany komiks. ---- :: Sprawdź komentowany komiks.

dd

Tutaj możesz komentować wszystkie wiadomości pojawiające się w naszym serwisie komiksowym.

Moderatorzy: ljc, charlie_cherry

Tajemnica magicznego wywaru

Postautor: wkp » czw 24.01.2019 7:11

NASTĘPCA PANORAMIKSA

Kiedy w zapowiedziach Egmontu na styczeń zobaczyłem nowy album z Asteriksem, naprawdę się ucieszyłem. Potem jednak przeczytałem, że to nie nowy komiks, a album oparty na filmie, coś na kształt „Dwunastu prac Asteriksa”, i mój entuzjazm osłabł. Nie, żeby wspomniany poprzednik był dziełem złym, wręcz przeciwnie. Rzecz w tym, że miałem nadzieję na opowieść graficzną, a nie ilustrowaną historię streszczającą scenariusz kinowego obrazu. Wyzbywając się jednak tego typu uprzedzeń muszę powiedzieć, że to kolejny dobry album i nawet jeśli nie dorównuje największym dokonaniom serii, to nadal świetna rozrywka dla dużych i małych i każdy fan dzielnych Galów powinien go poznać.

Co by było, gdyby wioska Galów została pozbawiona dostępu do magicznego wywaru, który zapewnia im niezwykłą siłę pozwalającą oprzeć się najazdom sił Rzymian? Tego chyba nikt z nich nie chce sobie wyobrażać. Kiedy więc Panoramiks, mag potrafiący warzyć specyfik, zostaje ranny po upadku z drzewa, zaczynają się poszukiwania osoby godnej przejąć jego sekret. Ale zło nie śpi i zamierza wykorzystać nadążającą się okazję…

Jaki „Asteriks” jest wie chyba każdy. Bo trudno by ktoś nie zetknął się z postacią tak kultową, tym bardziej, że filmy z jej przygodami zawsze były sporymi hitami – nieważne czy mowa o kolejnych animacjach, czy też adaptacjach fabularnych, wspartych całkiem niezłą obsadą zresztą. Warto tu także zauważyć, że komiksowe przygody dzielnych Galów jak dotąd sprzedały się w liczbie 370 milionów egzemplarzy. Czy to dużo, czy mało, najlepiej pokazują listy komiksowych bestsellerów. Np. przygody takiego Supermana sprzedały się łącznie w 600 milionach egzemplarza, z tym, że „Asteriksa” jest tylko 41 tomów, natomiast w przypadku Człowieka ze stali pod uwagę wzięto wszystkie serie, a to dało łącznie 14 tysięcy zeszytów. Robi wrażenie, prawda?

Ale nie ma się co dziwić. Seria traktująca o dzielnych Galach jest lekka, zabawna, wciągająca i przede wszystkim inteligentna. Jej niepowtarzalny humor będący wynikiem świetnych scenariuszy René Goscinnego, kupił serca milionów czytelników na całym świecie i w każdym wieku. Ale całości udało się utrzymać popularność nawet po śmierci artysty, choć, jak wiadomo, nie był to już ten sam poziom. Podobnie było z poziomem albumu „Dwanaście prac Asteriksa”, który powstał co prawda na podstawie filmowego scenariusza Goscinnego właśnie, ale jednak nie mógł konkurować z typowymi komiksami. I podobnie jest z „Tajemnicą magicznego wywaru”.

Nie myślcie jednak, że to słabe pozycje. Wręcz przeciwnie, obie są naprawdę udane, wręcz bardzo dobre i wyróżniają się jak najbardziej in plus na tle podobnych publikacji. Zresztą „Tajemnica magicznego wywaru” to naprawdę świetnie napisany, zabawny, o odpowiednim tempie i z bardzo ciekawą fabułą. Bo który fan „Asteriksa” nie zastanawiał się nad sekretem wywaru, który dawał siłę Galom? I cóż z tego, że całość oparta jest na jednym z wcześniejszych tomów, skoro twórcy podeszli do niej dość swobodnie. Czy tym razem dowiadujemy się wszystkiego? To już do odkrycia pozostawiam Wam, a warto jest to zrobić. Bo nawet jeśli ten „Asteriks” nie jest tak jasnym punktem, jak najlepsze tomy cyklu, to i tak robi duże wrażenie, czyta się go bardzo dobrze, a znakomite ilustracje, utrzymane w klimacie „Dwunastu prac” wpadają w oko o wiele bardziej, niż zwiastun filmu. Dlatego ze swej strony polecam.
wkp
Książę
Książę
 
Posty: 2398
Rejestracja: wt 07.03.2017 13:38

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości

cron