dd1

Numer 15 ----

----

dd

Dyskusje i komentarze na temat opowiadań i publicystyki w MF, a także uwagi ogólne na temat Magazynu Fantastycznego.

Moderator: Robert Zaręba

Numer 15

Postautor: Robert Zaręba » ndz 19.07.2009 17:42

Pierwsze egzemplarze autorskie już do Was dotarły, zaś pod koniec miesiąca 15 numer MF trafi do dystrybucji. Czas więc założyć nowy temat.
Czekam na Wasze opinie, liczniejsze mam nadzieję, niż w przypadku kilku poprzednich numerów.
Robert Zaręba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 310
Rejestracja: sob 04.03.2006 13:52
Lokalizacja: Radom

Re: Numer 15

Postautor: Henryk T » śr 22.07.2009 21:04

Do mnie dopiero doszło.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 15

Postautor: Henryk T » czw 30.07.2009 19:11

No to pierwszym jak widzę.
Za mną pójdą inni...:)

na początku zacznę od tego, że jeśli nie jest to najlepszy jak dotąd numer MFu, to z pewnością miejsce w pierwszej trójce ma zapewnione. Wszystkie teksty są oryginalne i mocne i zapadają w pamięć.
Jest jednakże pewien feler w kilku, który wymienię przy każdym.

Zacznijmy od MOTYLI.
Tekst długi, ale nie czuje się tego. Pisany żywym językiem, bez potknięć (a la Nowa Ikaria), technicznie zastrzeżeń ani logicznie nie ma. Spodobało mi się i miejsce, jak i koncepcja obcej rasy. Jednak mała uwaga do Autora - Malborg kojarzy się jakoś tak z Malbork, co nie wychodzi opowieści na dobre. Nawet korekta raz zaliczyła wpadkę i jest w tekście "Malbork".
Występuje tu po raz pierwszy feler - brak zdecydowanego zakończenia.
Cały tekst co najmniej bardzo dobry, ale końcówka... nijaka?
Ocena: 8,5/10


VOX DEI
Klimaty "Imienia Róży". Tylko ja mam takie wrażenie?
Opowieść ogólnie mistyczno-oniryczna, ale feler jak powyżej.
Brak mi tu zdecydowanego zakończenia. Ech...
tekst ogólnie tak spokojnie 7/10, w porywach 8/10

LEGENDA
O, ciekawe. Tym bardziej, że legendę znam i zawsze mnie zastanawiało, czemu nikt nie sprawdzi w praktyce tego przesądu. Nie spodziewałem się takiej masakry między członkami ekipy, więc byłem dość zaskoczony obrotem spraw. No i ta wizja ciemności wylegającej na świat...
Dobre!
Ocena: 7/10

ŚLEDZTWO
"hamerykańskie klimaty", jednak nieco mi nie podeszły. Warsztatowo bez zastrzeżeń - Łukasz umie pisać, wie, co chce napisać i to pisze. Liczyłem jednak na nieco bardziej skomplikowaną fabułę, a zakończenie jest zbyt takie... ja wiem? Tak, jakby ktoś budował wieżę z klocków, a potem strzelił w nią nogą. Ciach i wszystko jasne.
Ocena: 6/10

BRUDOWNIK
"Królestwo" Triera się jakoś tak kojarzy. Opowiadanie ma klimat i w końcu zdecydowana końcówka się pojawia. Oryginalności nie odmówię, warsztat bez zarzutów. Nie spodziewałem się, co TAM zobaczą. Kto czytał, wie gdzie, kto nie czytał, niech przeczyta :wink:
Ocena: 7,5/10

BEŁKOT
Uśmiechnąłem się parę razy bardzo szeroko. Lubię takie opowiastki i dlatego też zaliczam tekst na plus.
OCENA: 7/10

c.d.n.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 15

Postautor: satx666 » pt 31.07.2009 16:40

Do mnie egzemplarz autorski jeszcze nie doszedł, ale za to MF wreszcie dotarł do empiku w krk, więc mogę już podzielić się pierwszymi wrażeniami :)

Oczywiście w naturalnym odruchu najpierw zajrzałem do swojego tekstu i znalazłem masę błędów moich albo wrzuconych przez chochlika redakcyjnego (no dobrze - kilka błędów), więc pewnie jeśli w przyszłości coś będę robił z tym tekstem, to troszkę go pozmieniam. Cieszę się natomiast, że Henrykowi się spodobało, bo ogólnie to chyba całkiem przyzwoite opowiadanie...

Wypowiedź na temat innych tekstów za kilka dni.

A teraz jeszcze jedna uwaga - dlaczego okładka jest taka... hm... pusta?? Grafika jest ładna, ale jednak chyba dobrze byłoby wrzucić jakąś bardziej obszerną info o zawartości numeru, tak jak to robi konkurencja. Coś co zachęciłoby ludzi w empiku do bliższego przyjrzenia się zawartości pisma (wydaje mi się, że okładkowa pustka nie zachęca, ale może się mylę...).
Awatar użytkownika
satx666
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 60
Rejestracja: sob 13.05.2006 17:35

Re: Numer 15

Postautor: Robert Zaręba » sob 01.08.2009 11:59

A teraz jeszcze jedna uwaga - dlaczego okładka jest taka... hm... pusta??

Okładka numeru piętnastego była drukowana dużo wcześniej, niż znana nam była jego zawartość. To samo dotyczyć będzie okładek numeru szesnastego i siedemnastego, które zostaną wydrukowane jeszcze w sierpniu, zaś nad środkami będę pracował dużo później.
Inaczej nie wyrobię się z czterema numerami w tym roku :)
Na razie nic na to nie poradzę, ale w przyszłym roku może wszystko wróci do normy.
P.S. Jeśli ktoś z autorów jeszcze nie otrzymał egz. autorskich, proszę o ponowne podanie adresu na mojego maila.
Ostatnio zmieniony ndz 02.08.2009 15:56 przez Robert Zaręba, łącznie zmieniany 1 raz
Robert Zaręba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 310
Rejestracja: sob 04.03.2006 13:52
Lokalizacja: Radom

Re: Numer 15

Postautor: Henryk T » ndz 02.08.2009 8:56

No to jestem.
Wybaczcie, ale od poprzedniego posta zaliczyłem przeprowadzkę 240 km dalej na wschód i nie miałem czasu dokończyć.

PIES I DUSZE ŁOTRÓW - bardzo mi się spodobała koncepcja tego niezwykłego psa, statków obcych wędrujących znikąd donikąd oraz ogólnie - klimat tekstu. Jest to dla mnie opowiadanie równorzędne z MOTYLAMI. A co cieszy mnie szczególnie, to fakt, że jest to drugie sf w numerze.
Ocena: 8,5/10

Jak więc widać dwa teksty dla mnie przodują, a reszta trzyma się całkiem nieźle. Podsumowując numer, mamy tu dobrze wyważoną ilość tekstów - brawo! Każdy jest inny, każdy dobry i szlag trafia, jak skończy się czytać numer.
More, mister Zaręba, more...
A żeby mr Zaręba dał more, pisać trzeba,ludzie, więc nie czytać postów na forach,tylko do klawiatury siadać :)

Publicystyka - bez zachwytów, ale i bez irytacji. Nawet Pilipiuk nie leje wody - w końcu. Artykuł o Trepce przydał się - znam twórczość tego pana z młodych lat, dobrze było dowiedzieć się nieco więcej. Dworak również przedstawia ciekawe uwagi, a najsłabiej wychodzi dla mnie tekst o Batmanie - ale tylko dlatego, że czytałem już sporo na temat.

W komiksie cieszy zajawka MROKU, choć bez Cabały to już nie ten klimat... "Te dni" - zabawne.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 15

Postautor: Robert Zaręba » ndz 02.08.2009 14:06

W komiksie cieszy zajawka MROKU, choć bez Cabały to już nie ten klimat...

Tu bym polemizował.
Nikodem i Artur to zawodnicy grający w tej samej, najwyższej komiksowej lidze.
Moje zdanie podziela choćby Rychu Dąbrowski, zapraszając obu do prac nad swoim ostatnim albumem o Likwidatorze "Sprzątanie Polski". A w końcu Likwidator, wraz z Wiqiem i Jeżem Jerzym, współtworzą najważniejszą trójcę polskiej kultury komiksowej dwudziestolecia post-PRL-owskiego :)
Bez wątpienia.
Robert Zaręba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 310
Rejestracja: sob 04.03.2006 13:52
Lokalizacja: Radom

Re: Numer 15

Postautor: Robbie » pn 03.08.2009 16:08

Mnie to się najbardziej podoba informacja o CZTERECH numerach w tym roku :twisted: Jeśli będą tak udane jak piętnastka, to tym lepiej!
Robbie
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 117
Rejestracja: czw 06.04.2006 6:05

Re: Numer 15

Postautor: satx666 » śr 05.08.2009 13:39

Opowiadania przeczytane i ogólnie nie wiem, czy pod względem literackiego poziomu nie jest to najlepszy numer MF, jaki zdarzyło mi się czytać... Żaden z tekstów nie zirytował mnie brakami warsztatowo-stylistycznymi, dzięki czemu spokojnie można było skupić się na treści.

Po kolei:
Motyle - naprawdę dobry tekst - początkowo spodziewałem się kolejnej postapokaliptycznej wizji, ale pomysł autora okazał się zdecydowanie bardziej złożony. Co do uwag krytycznych - nie wiem, czy potrzebne były sceny z dodatkowym bąblem, który zbliża się do sześcianu; no i ciężko mi też wyobrazić sobie produkcje w warunkach ekstremalnych superbroni biologicznej, ale ogólnie przy odrobinie dobrej woli da się obronić oba te koncepty. Bardzo podobały mi się swojsko brzmiące imiona i nazwiska, Malborg też dał radę...

Vox dei - warsztatowo imo najlepszy tekst w numerze - bardzo przekonująca stylizacja na język epoki. Fabuła może mniej porywająca i rzeczywiście kojarząca się z "imieniem róży", ale ogólnie naprawdę przyjemny tekst.

Legenda - imo pierwsze nieco słabsze (co nie znaczy, że kiepskie) opowiadanie. Kilka akapitów w pierwszej części tekstu (np. te o przeszłości głównej bohaterki) spokojnie można było wyrzucić. Później w scenie snu też jak dla mnie trochę za dużo chaosu i niepotrzebnego efekciarstwa.

Śledztwo - podobał mi się brudny i beznadziejny obraz rzeczywistości, szkoda tylko że rzeczywistość ta była amerykańska, a przez to jakoś mniej przekonująca. Sama puenta w porządku, choć mimo wszystko mogłaby pewnie być podana w sposób bardziej elegancki (postać żony, która dopiero po upływie XXX lat postanawia się zrewanżować, wcześniej nic nie robiąc jakoś mnie nie przekonała).

Pies - kolejny dobry tekst SF. Autor włożył dużo wysiłku w wykreowanie swojej wizji przyszłości. Sposób prowadzenia tekstu świadczy o dużej sprawności warsztatowej. Jeśli chodzi o uwagi krytyczne - pies wydał mi się trochę za bardzo ludzki, a później ta scena z zapełnianiem kryształów także jakoś mnie nie przekonała do końca.... Ogólnie jednak - dobry tekst.

Bełkot - w swojej kategorii chyba ok, ale jakoś nie trafiło do mnie to poczucie humoru.

Oczy - eksperyment formalny, udany częściowo - tytułowe zdanie imo zbyt często pojawiało się w tekście, który jest na tyle długi, że ostatecznie nie wiadomo, czy mamy do czynienia z shortem, czy pełnokrwistym opowiadaniem. Od strony treściowej i warsztatowej (anonimowa wojna) tekst jak najbardziej w porządku.

Podsumowując - imo najbardziej udane "motyle" i "vox dei".
Awatar użytkownika
satx666
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 60
Rejestracja: sob 13.05.2006 17:35

Re: Numer 15

Postautor: Krzysztof J. » sob 22.08.2009 12:22

W związku z wakacjami nie zawitałem przez długi czas do żadnego empiku i tym podobnych, więc nie miałem pojęcia że nowy numer już się ukazał. Patrząc na opinię uzytkownika powyżej (to o najwyzszym poziomie literackim), chyba będę musiał się przejść do punktu sprzedaży. A jeszcze w poprzendim numerze zostały mi niektóre teksty nieruszone.





PS. Zapraszam do odwiedzenia strony w podpisie.
www.opowiadania.0.pl - fantastyka zainspirowana muzyką
Krzysztof J.
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 4
Rejestracja: czw 18.06.2009 19:06

Re: Numer 15

Postautor: Greg » wt 01.09.2009 11:11

A ja chciałbym zgłosić zażalenie. Egzepmlarz autorski wciąż do mnie nie dotarł, mimo iż przypominałem się już przez mejla i podawałem ponownie swoje dane kontaktowe. No, panie Rednacz, co to za maniery? :wink:
Greg
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: ndz 02.12.2007 16:02

Re: Numer 15

Postautor: satx666 » śr 02.09.2009 8:16

No to jest nas dwóch...

(także przesyłałem adres mailem parę tygodni temu i wciąż w skrzynce pusto)
Awatar użytkownika
satx666
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 60
Rejestracja: sob 13.05.2006 17:35

Re: Numer 15

Postautor: Robbie » czw 03.09.2009 19:53

Pewnie redakcja zafundowała sobie późny urlop :)
Robbie
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 117
Rejestracja: czw 06.04.2006 6:05

Re: Numer 15

Postautor: Greg » pt 04.09.2009 21:12

Może... Ale w końcu dotarło;]. Na dniach zacznę czytać, to niedługo się pewno wypowiem odnośnie opowiadań.
Greg
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: ndz 02.12.2007 16:02

Re: Numer 15

Postautor: Greg » sob 19.09.2009 21:41

Miało być niedługo, wyszło długo i jeszcze w dodatku nie doczytałem całości. Więc będzie część pierwsza komentarzy.

Najpierw publicystyka: Pilipiuk jak zwykle. Ja naprawdę lubię tego faceta jako pisarza, ale jeżeli przeczytam jeszcze jeden tekst zaczynający się "Rozważmy pewien problem literacki...", a kończący "Wszyscy mnie nienawidzą, ale to oni są głupi, a nie ja" to w gościa zwątpię.

Dworak mi nie podpasował. Trudno powiedzieć do czego zmierzał. Wylicza x wpadek pisarzy sf, a potem stwierdza, że oczywiście poza swój czas nikt nie może wyjść. Więc jaka jest konkluzja? Że każdy pisarz powinien być podręczną encyklopedią techniki?

Co do opowiadań...

"Śledztwo" - nieźle się czyta, nawet fajny ma klimat, ale fabułka trochę jak z amerykańskiego thrillera. No i relatywizm moralny Boga i aniołów jakoś do mnie nie przemawia. Na marginesie, ktoś pamięta może takie stare opowiadanie Kossakowskiej "Hekatomba"? Mocno mi się skojarzyło z tekstem Śmigla (Śmigiela). Ale to nie jako zarzut. Po prostu skojarzenie.

"Legedna" - tu raczej słabo. Trudno powiedzieć coś konkretnego. Po prostu się nie podobało.

"Pies i dusze łotrów" - Na razie dopiero zacząłem czytać i musiałem przerwać, czego nie lubię. Takie krótkie teksty powinno się na jeden raz brać. No ale cóż, czas i zobowiązania... Początek dobry, wciągnęło mnie, być może kandydat na najlepszy tekst numeru, ale na razie sza.

"Vox Dei" - tekst mój. Odpowiem na komentarze. Cieszę się, że wrażenie robi w miarę dobre. Podobieństwa do "Imienia Róży" wynikły chyba z działania mojej podświadomości. Dopiero po napisaniu przyszło mi do głowy, że faktycznie cholera podobne. Aczkolwiek ogólna wymowa mojego tekstu jest całkiem inna. Mam nadzieję, że dało się to odczuć.

Tyle komentarzy na dziś. Cdn...
Greg
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: ndz 02.12.2007 16:02

Re: Numer 15

Postautor: Henryk T » ndz 20.09.2009 15:30

A ja w końcu mam czas, żeby skrobnąć...
Palmę pierszeństwa dostają MOTYLE, ocenę PSA obniżam o 0,5 pkt.
Dlaczego?
Za jedno niefortunne zdanie, jakie Autor włożył w usta Yve:
"Do tej pory używano ich tylko do utrzymywania galaktycznego netu, światowej sieci informacyjnej (...)".
Drogi Autorze, czy gdy rozmawiasz z kimś znajomym, mówisz: kupiłem sobie nową kartę sieciową do Internetu, tego światowego systemu łączności komputerów? Nie sądzę...
Wystaczyłoby samo "do utrzymywania galaktycznego netu" i już, przecież każdy by wiedział o co chodzi. Nadto błąd logiczny - jak galaktyczny, to nie światowy, prawda?
No ale to jeden lapsus na cały tekst, który bardzo mi się mimo tego podoba.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 15

Postautor: Robert Zaręba » śr 14.10.2009 18:05

Ruszył druk 16 numeru MF, czas więc najwyższy, aby definitywnie podsumować numer poprzedni.
Osobiście brakuje mi ilustracji, a skoro wam jest i tak wszystko jedno (tak sądzę, skoro nikt w tym temacie nie zabrał głosu), powrócą od numeru 17.
Robert Zaręba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 310
Rejestracja: sob 04.03.2006 13:52
Lokalizacja: Radom

Re: Numer 15

Postautor: Robbie » śr 14.10.2009 18:21

No tak, źle nie jest, że nikomu ilustracje nie są potrzebne. Ja akurat cieszę się z tego, że wrócą 8)
Robbie
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 117
Rejestracja: czw 06.04.2006 6:05

Re: Numer 15

Postautor: satx666 » pt 16.10.2009 19:05

Co do ilustracji - też wolałem, kiedy było ich więcej... Nawet jeśli jakość była lekko zróżnicowana, to i tak robiły przyjemny klimat.

Aha, no i dotarł do mnie numer autorski. Wielkie dzięki 8)
Awatar użytkownika
satx666
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 60
Rejestracja: sob 13.05.2006 17:35


Wróć do Magazyn Fantastyczny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron