dd1

Numer 12 ----

----

dd

Dyskusje i komentarze na temat opowiadań i publicystyki w MF, a także uwagi ogólne na temat Magazynu Fantastycznego.

Moderator: Robert Zaręba

Numer 12

Postautor: krzun » ndz 11.05.2008 22:09

Martwota zadomowiła się na tym skromnym forum, a numer 12 już jest w empikach i można poczytać.

Ja zamieszczę swoje wrażenia z opowiadania (minipowieści?) numeru autorstwa pani Kukier. Nie wiem, czy to jest debiut, czy nie, ale nigdy się z twórczością tej autorki nie zetknąłem. Ciekawy pomysł w dość przyzwoitej realizacji. Musze powiedzieć, że dopiero w scenie ze ślizgaczami (jak dotarli do hangaru) odkryłem, że jest to fantastyczna reinerpretacja mitu o Dedalu i Ikarze (Detli i Ikariusie w tym wypadku). Chyba dlatego wypadło ono dla mnie tak dobrze.
Po zidentyfikowaniu mitu nasunęła mi sie myśl, że chłopiec będzie miał nieszczęśliwy wypadek, spadnie na jakąś planetę, która jest jednym wielkim oceanem i zapewne zostanie nazwana "Nowa Ikaria". To była dla mnie największa wada tego opowiadania, że zakończyło sie konwencjonalnie. Podobał mi się pomysł z śmiercią Tytanisy. Opowiadanie rzekłbym poprawne, ale bez wartkiej akcji, która mogłaby przyciągnąć na dłużej. Parę wątków nie zostało dla mnie wyjaśnionych (np. zmiana w zachowaniu Ikariusza) możliwe , że opowiadanie będzie miało jakiś dalszy ciąg?
W każdym razie przyjemna lektura, brawo tylko tak dalej!
krzun
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 9
Rejestracja: ndz 11.05.2008 21:12

Re: Numer 12

Postautor: Robbie » pn 12.05.2008 11:15

W tym numerze zgodnie z zapowiedziami redakcji rzeczywiście jest mnóstwo literatury. Póki co nie przeczytałem jeszcze wszystkiego (ech, ten notoryczny brak czasu...), ale już mogę stwierdzić, że pomysł z wprowadzeniem "Strefy alternatywnej" jest trafiony. Mam nadzieję, że będzie miał swój ciąg dalszy.
Robbie
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 117
Rejestracja: czw 06.04.2006 6:05

Re: Numer 12

Postautor: Greg » pn 12.05.2008 17:40

Podpisuję się pod wypowiedzią przedmówcy. Pomysł ze strefą alternatywną jest dobry, aczkolwiek dowcipy o księżach były raczej żenujące niż śmieszne, takie krótkie teksty powinny mieć jakąś trafną puentę. Szerzej o swoich odczuciach napiszę jak będę miał chwilę. Ogólnie mam wrażenie, że teksty są mniej zrównoważone niż w poprzednim numerze. Kilka świetnych, kilka beznadziejnych.
Greg
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: ndz 02.12.2007 16:02

Re: Numer 12

Postautor: Henryk T » pn 12.05.2008 20:14

Oki, to ja. teraz. Z doskoku czytam, bo czasu brak.
Zaczynam od AM Kukier i "Nowej Ikarii".
Widać po autorce solidne przygotowanie naukowe. Szczególnie spodobały mi się te fragmenty przy wzbijaniu się na orbicie i dalsze. Akurat tak jakoś ostatnio siedzę w astrofizyce, więc jak w domu :). Tu ukłon za wiedzę i sam pomysł. Ale widać również nieprzygotowanie literackie, dlatego polecam Autorce znalezienie sobie kogoś do spółki; miałby się on zająć stricte literacką stroną zagadnienia, która w tekście jest po prostu toporna. Trafiają się nawet takie perełki (z pamięci jadę, więc nie dosłownie): "pociągnął za skomplikowaną dźwignię". No ludzie, dźwignia to coś, co rusza się w osi x-y, jak więc może być skomplikowana?!
Podsumowując: gdybym był redaktorem, kazałbym do opowiadania (minipowieści?) siąść raz jeszcze i popracować nad stylem.
Ale za to, że science-fiction z dużym naciskiem na SCIENCE należy się wielki plus.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 12

Postautor: krzun » pn 12.05.2008 22:48

Ja juz jestem po lekturze Śnigrobka, Three Okas Hill, Diabeł tkwi w szczegółach, Szlak[i/] oraz [i]Pan potwór.

Pierwszy i drugi tekst prezentują rzeczywistość alternatywną. Pierwszy zarysowuje akcję i opowiadanie się zazębia. Nie było dla mnie jakoś strasznie fascynujące, gdyż koncept nieumarłego dziecka do mnie nie przemawia (preferuję stare dobre sposoby czarnej magii, a nie jakieś takie nowoczesne :P). A tak na poważnie, to brakuje mi pewnej konsekwencji w tworzeniu postaci. Chodzi np. o ojca dziecka. Skoro był na tyle zakochany, że wskrzesił swoją żonę i przespał się z żywym trupem (tak wnioskuje z opowiadania nie zauważyłem jakiejś informacji odnośnie tego, czy był to typowy zombie, czy też może ładna i piękna kobieta wskrzeszeniec), to dlaczego nie mógł zająć się dzieckiem? Drugą postacią, która razi w swojej niekonsekwencji jest stary rycerz. Miałem wrażenie, że został siłą wepchnięty do łózka wnuczki wiedźmy. Rażą mnie też pewne sformułowania narratora, które też odnoszą się do niekonsekwencji, ale tym razem fabuły: "Nikt nie miał powodu ufać nikomu. Dlatego ze wzgórza ciągle schodziły trupy" Wychodzi na to, że za zmasowany atak zombiaków odpowiedzialna jest ludzka niegodziwość, a nie przeklęty związek.

Nie podoba mi się wprowadzanie zdań wtrąconych przy pomocy nawiasów. W wielu wypadkach można je usunąć.

Rzeczą godną zanotowania jest realistyczna konstrukcja maga nieudacznika. Wbrew pozorm, to własnie jego kreacja jest dopracowana, a nie Wiktora. Takie jest moje zdanie.

Przejdę teraz do "Wzgórza trzech dębów". Ten miniopis, który zawiera skromna relację wydarzeń z minionego czasu pasuje raczej na fragment pamiętnika. Nie widzę tutaj tragizmu,a zbyt szybkie uśmiercenie fajnej koncepcji s-f. Prawda jest taka, że mam przed sobą relację ostatniego człowieka na planecie, który za swój cel obiera sobie umrzeć w zgliszczach dawnego domu. Niby dramatyczne, ale nie jakoś specjalnie. Tutaj też uderza mnie brak realizmu. Główny bohater przeżywa wybuch bomby, która niszczy wszystko dookoła. Wątpię, by dziursko w ziemi było wstanie uchronić przed wybuchem atomówki. Jeżeli tak, to musiałoby być cholernie głębokie. Niestety jawi się jako płytkie, skoro bohater potrafi z niego wyleźć.

Diabeł i szczegóły. Podobało mi się. Nie mogę nazwać tego opowiadaniem porywającym, nazwałbym je opowiadaniem poprawnym. Najbardziej urzekł mnie tekst o Wodniku Szuwarku (wszyscy wiedzą, że mieszka w zlewie). Ciekawie odwzorowanie Lady Machbeth jako mizofobiczki. Nie pasuje mi też ten kończący liryzm o oczach agrestowych. Opowiadanie nie posiada go ani krztyny, a na koniec tak wiśnia do tortu. Tylko jakoś nie pasuje wisienka do "kopca kreta".

Szlak. Ciężkie do zaklasyfikowania, jako fantastyka. Bardziej chyba jako miniatura grozy. Uderzają niepotrzebne powtórzenia narratora i rozbijanie zdań składowych. ("Czuł, ze nie potrafi już biec. Więc stanął") Jest to błąd, który popełnia wielu ludzi. "więc" funkcjonuje tutaj jako spójnik zdania wynikowego nie może rozpoczynać nowego zdania. "więc" może zostać użyte na początku zdania, jeżeli pełni funkcje partykuły nawiązującej (głównie w mowie potocznej). Takie nadmierne rozczłonkowanie zdań miało zapewne budować nastrój grozy.

Totalnie zepsuło go niezbyt udane przejście pomiędzy dwoma grupami postaci. Zaczyna się to od opisu niedźwiedzia malajskiego. Bohater czeka, czeka i nagle bach! niedźwiedź malajski opisywany przez jakiegoś Radka.
pomysł ze zmianą postaci w porządku, ale jego wykonanie trochę słabe. urzekła mnie natomiast budowa tej dziewczyny. Bardzo trafne odzwierciedlenie kobiecych stanów psychicznych (skąd one wiedzą ,kiedy patrzymy się im na piersi ? :P)

Pan potwór. Nie zaliczyłbym tego opowiadani do fantastyki, ale do psychoanalizy dziecięcej. nie uważam tego opowiadania za słabe, myślę, że ma swój urok. Zbyt silnie jest jednak pokazana imaginacja dziewczynki i jej zamkniętego świata, by móc mówić o elementach fantastycznych. Nie chcę zostać opacznie zrozumiany. Fakt, iż dziecko określa swojego ojca jako osobę, którą zawładną potwór jest zrozumiałe, by nie powiedzieć, że dzieciom właściwe, oczywiście tym, które stykają się z patologią alkoholizmu i przemocy.

Tyle wniosków, wracam do lektury i napisze jakąś opinię później. Nie chciałem nikogo urazić tym postem, są to moje krytyczne przemyślenia.
krzun
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 9
Rejestracja: ndz 11.05.2008 21:12

Re: Numer 12

Postautor: Greg » czw 15.05.2008 10:34

To ja może o rzeczach, które mi jakoś zapadły w pamięć. Oczywiście "Nowa Ikaria", trudno ją przegapić. Niestety zgadzam się z poprzednimi opiniami - pomysł bardzo fajny, fajna w gruncie rzeczy forma, przeplatana raportami itd., ale styl fatalny. Do tego moim zdaniem postacie nieco psychologicznie naciągane. Jeśli chodzi o nawiązanie do mitologii, to mi się rzuciło od razu w oczy. Może dlatego, ze studiuję kulturoznawstwo śródziemnomorskie :wink: . Jak dla mnie to się liczy temu tekstowi na plus - wiedza, że Ikariusz w końcu zginie wcale mi nie przeszkadzała. Natomiast brakło mi tu jakiejś reinterpretacji mitu, znalezienia w nim jakichś nowych wartości. No i te imionia - Minosis zamiast Minos, Detla zamiast Dedal i (na miły Bóg!) Tytanisa... w życiu bym tak swoich dzieci nie nazwał :wink:

Co tam dalej... Śnigrobek. Tytuł mi się nie podoba :wink: Poza tym ogólnie raczej jeden z fajniejszych tekstów numeru. Krzun ma rację mówiąc o tym, że postacie są takie trochę mało konsekwentnie stworzone. I tak, mi też scena łóżkowa wydała się nieco rażąca. Ale ogólnie nie jest to wszystko gorsze niż w amerykańskim kinie akcji. A jeśli przyjąć pewne konwencje gatunku, to z tego opowiadania byłby niezły filmy.

Może rzućmy teraz coś słabszego. To o wampirze. Nie zapamiętałem tytułu. A, coś królikiem. W każdym razie słabe. Tematyka a la Wampir Maskarada ogólnie mi odpowiada, ale tutaj się autor nie popisał.

"Gorszego końca świata nie będzie". Dobra rzecz. Mitologia Ktulu - lubię. I do tego naprawdę śmieszne (nie tak jak te pożałowania godne teksty o księżach - ja naprawdę nie przepadam za kościołem, ale jak się już z kogoś wyśmiewać to trzeba to robić w dobrym stylu). No i co tu dużo gadać? Może ten moment rozmowy z policjantami trochę już taki mniej pomysłowy. Ale puenta fajna.

No i na koniec jeszcze "Pan Potwór". Moim zdaniem kwalifikuje się to na tekst numeru. Naprawdę świetnie napisane. I poruszające. Ale faktycznie, nie nazwałbym tego fantastyką. Pasuje za to jak ulał do Strefy Alternatywnej jako prawie-fantastyka. Czemu się tam nie znalazło? Domyślam się, że to kwestia tego, że pomysł stworzenia Strefy był wykonany w gruncie rzeczy trochę w ostatniej chwili.

Reszta raczej mi nie zapadła na tyle w pamięć, żeby o tym pisać.
Greg
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: ndz 02.12.2007 16:02

Re: Numer 12

Postautor: Hawkinsite » pt 16.05.2008 13:33

heeeej no, a gdzie kurdebele ankieta?!

ja niedawno zaledwie wyrwalem swoj egzemplarz MF z obskurnego kiosku i przeczytalem najkrotsze teksty i nie powiem, kilka bylo calkiem przyzwoitych, a w tym jeden nawet bardzo dobry (Ola Zielińska- klap klap klap).
Ale nasz własny ulubiony Henryk troche, ze tak powiem, dal w gaz z tymi scenami z zycia ksiezy...
eeh eh.

Przyjda wakacje, to przeczytam calosc i cos skrobne w temacie.

ALE DALEJ CHCE MIEC TU ANKIETE!!!

:D
Hawkinsite
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 20
Rejestracja: pn 28.05.2007 19:22

Re: Numer 12

Postautor: Borudz » pn 19.05.2008 21:46

Witam wszystkich. Żal trochę, że dołączam do grupy autorów MF w momencie kiedy okazuje się, że następny numer będzie ostatnim. Ale może to nie jest jeszcze nieodwołalna decyzja? Cholernie będzie brakowało takiego właśnie bardziej undergroundowego pisma s-f/horror.

A teraz o tym, co przeczytałem w numerze 12-tym:

- Three Oaks Hill - podobało mi się dzięki mrocznemu klimatowi; bardziej to impresja niż opowiadanie, ale za to impresja przekonująca,

- Maria - tutaj też przede wszystkim podobało mi się wykonanie, a więc i nastrój i oddanie stanu psychicznego głównego bohatera. Brak większych zaskoczeń, ale przecież czytało się bardzo przyjemnie.

- Pan Potwór - tu niestety wymiękłem. Początkowo było ciekawie, ostatecznie jednak za długo się ta historia przeciągała i zbyt łatwo można było odgadnąć co będzie zaraz. Napisane nieźle, ale tym razem nie wystarczyło to żeby mnie przykuć do tekstu.

- Młot na ośmiornicę - z tym tekstem ani się nie zgadzam, ani mnie on nie bawi. Chętnie poznam inne opinie na jego temat.

Zaś jeśli chodzi o mój "Szlak".....

krzun pisze:.....Totalnie zepsuło go niezbyt udane przejście pomiędzy dwoma grupami postaci. Zaczyna się to od opisu niedźwiedzia malajskiego. Bohater czeka, czeka i nagle bach! niedźwiedź malajski opisywany przez jakiegoś Radka.....


Oryginalnie cała pierwsza scena - czyli wszystko to, co przed opisem niedźwiedzia - było oznaczone jako prolog i oddzielone od reszty opowiadania. A że tego typu oddzieleń było w tekście dziesięć pewnie pozbyto się ich żeby trochę zaoszczędzić na miejscu. Zgadzam się, że trochę to teraz chaotycznie wygląda.
Borudz
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: śr 15.08.2007 17:21

Re: Numer 12

Postautor: Henryk T » czw 29.05.2008 20:28

No to mła ;)
SZLAK - bez ładu i składu, niestety.
3 OAKS HILL - oni nas, my ich, przyszedł gajowy i wszystkich wypieprzył z lasu. To można by określić jako powieść w skrócie. Dałoby się z tego machnąć całkiem długi tekst.
ŚNIGROBEK - nazwa oryginalna, temat oklepany. Taki postwiedźmin z wciśniętym na siłę "momentem" ;)
DIABEŁ... - sympatyczne. Cały czas myślałem, że ta pani to Elżbieta Batory.
PAN POTWÓR - czytałem i... przysnąłem. Dosłownie. Od razu się po stronie domyśliłem, że to ojciec.
ZŁOMOWISKO - ciekawa koncepcja, historia banalna
GORSZEGO... - z jajem. Niezłe.
MARIA - o czym to było... eeeee..... aaaaa.... a, mam! No przepracowanie się odzywa. Jak czytałem, pomyślałem, że gość ma potencjał. Autor, nie bohater. A wiem to po tym, że tekst niezły.
WZROK... - łeld of darknes po raz n-ty, wampir-cwaniak i przkręty. Nie. Zdecydowanie nie.

ALTERNATYWY 4 - Kefir przerysowany; innych kelnerów nie było w takiej dużej kawiarni? A reszta obsługi? Zakończenie jak z kiepskiego romansidła, powinno być jeszcze napisane, że odeszli ku zachodzącemu słońcu. Ale 3 pozostałe postacie jak najbardziej, a najlepiej dziewczynka. Robi wrażenie! A, jeszcze a propo Kefira - jak zły, to musi być łysy. Ech...
RAJ UTRACONY - sens tekstu chyba też.
REMEDIUM - noż prosto w papę! Kyrcz zmienia partnerów (bez głupich skojarzeń pliz) i wali coraz lepsze teksty. Brawo!!!

GWIEZDNE BEZDROŻA - na kolana, chamy! "Przydzwonić księżyc na orbicie" - z krzesła spadłem ze śmiechu. Tym to dziwniejsze, że siedziałem na kanapie :P No po prostu genialne, a ja nie mogę się doczekać full albumu. Więcej, więcej, więcej, więcej!!!!!!!!!!!!!!!!
WŁADCA TRAW - Łoś jest dość nierówny, tu idzie w dół. Biedota, alkohol, trawa, ble-ble-ble. Było, było, było...

PILIPIUK - uprawia tu pieprzyzm stosowany. Jako że jestem zawodowym recenzentem, nie zgadzam się z nim kompletnie. Moim zadaniem jest przetestować produkt i powiedzieć ludziom, czy warto wydać na niego kasę czy nie. I wolę książkę o gejach niż opowiastki pilipiucze, bo dzięki takiej książce mogę poznać punkt widzenia owego geja, a z tych jego pisadełek nic nie wynika. Zresztą - do tematu wrócę i dam solidną polemikę. Zastanawia mnie tylko, cz AP zapomniał, że sam chciał zebrać drużynę, która pisałaby książki pod dyktando chwilowych mód? (MF1)
DWORAK - zobaczyłem nazwisko i pomyślałem: rany, on żyje! Tekst ciekawy, a dla autora moje serdeczne pozdrowienia! Jak miałem 12 lat zaczytywałem się w jego tekstach oraz Boruniu, Trepce i paru innych krajowych asów.
CENTAROWSKI - jak zwykle ciekawie i najlepiej. Jeżeli jednak chciał opisać ciekawe gatunki, mógł sobie darować to bzdurzenie o Hollywood. Wystarczyłyby same opisy.

Rheged - jutro poczytam, napiszę :)
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 12

Postautor: Robert Zaręba » pt 30.05.2008 11:29

W najnowszym numerze "NF" jest drugi epizod "Fantazelli" Rycha Dąbrowskiego.
Pierwszy odcinek był drukowany w pierwszym numerze "MF" (historia zatoczyła więc koło). Tamten epizod spodobał się czytelnikom raczej średnio, ale uświadomił mi, jak duży potencjał tkwi w rysunkach satyrycznych Rycha osadzonych w świecie sf. No i dzięki temu powstał cały cykl "Gwiezdnych Bezdroży" tym razem już do moich scenariuszy.
Miejmy nadzieję, że pojawienie się "Fantazelli" w "NF" także zaowocuje czymś dobrym.
A Wy macie okazję bezpośrednio porównać dwa komiksy o podobnej tematyce, ale zrobione przez różnych ludzi :)
No i jasne dla Was stają się słowa Fantazelii skierowane do barmana w kosmicznej tawernie z "Błęda. Jamesa Błęda".
Robert Zaręba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 310
Rejestracja: sob 04.03.2006 13:52
Lokalizacja: Radom

Re: Numer 12

Postautor: Henryk T » pt 30.05.2008 15:49

No ja doskonale skojarzyłem,bo ją pamiętałem. Zresztą - czy można taką postać zapomnieć? :wink:
Wydawaj najpierw bezdroża, reszta niech czeka.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 12

Postautor: Rheged » sob 31.05.2008 19:58

Heniek, ja tu czekam na reckę, się nie obijaj! :P
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 12

Postautor: Robert Zaręba » ndz 15.06.2008 9:37

http://robertzareba.blogspot.com/

W związku z tym, liczę na większą Waszą (czyli czytelników i współtwórców "MF") aktywność przynajmnieh na tym forum.
Robert Zaręba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 310
Rejestracja: sob 04.03.2006 13:52
Lokalizacja: Radom

cudo!

Postautor: Łukasz Śmigiel » ndz 15.06.2008 23:09

Ekstra!!! Doprawdy jest to znakomita wiadomość!! Do MFa co kilka miesięcy można było wracać, jak do starego kumpla - trochę się nie widzieli, a gadają tak lekko, jakby ostatnia rozmowa odbyła się wczoraj :) Takie info dodaje humoru przed nowym tygodniem pracy :!:
Victims are we all...
http://dobrehistorie.com.pl/
STRONA AUTORA
Awatar użytkownika
Łukasz Śmigiel
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 17
Rejestracja: ndz 13.11.2005 11:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Numer 12

Postautor: Rheged » pn 16.06.2008 12:43

Powrót do B5, utrzymanie Strefy Alternatywnej i brak opóźnień w wydawaniu bardzo ok. Co prawda jestem sceptyczny co do tego braku opóźnień, ale zobaczymy. Moim zdaniem właśnie tak najwięcej tracił MF, nie istniał w świadomości czytelników. Stąd też brak postów na tym forum - nikt na MF nie czekał, bo nigdy nie wiadomo było, czy warto czekać (bo nawet jak wyjdzie, to za rok, pół roku).

Jeśli chodzi o Strefę Alternatywną wolałbym osobiście, gdyby znalazło się tam jedno, ale za to dłuższe i bardziej treściwe opowiadanie.

Publicystyka komiksowa IMO zbędna, dobrze, że wyrzucasz. Komiks też jak dla mnie też zapchajdziura. Tym bardziej, że puszczasz tam jakieś Dżejmsy Błądy, które są akurat do profilu pisma ni przypiął, ni wypiął. Nie wiem, jaki jest target MF, ale nie sądzę, aby przy tego typu komiksach dobrze się bawili tak nastolatkowie, jak i grupa starszych czytelników.

Jeśli chodzi o publicystykę, to nie wiem, po kiego grzyba trzymasz Pilipiuka. Facet nie ma do tego talentu, nie budzi w czytelnikach niczego niż tylko politowanie. No, ale sam pisuje do działu publicystycznego, więc trzeba brać poprawkę, że jestem stronniczy. Niemniej jednak wyrazić swoje zdanie mogę.

Skoro trzynasty MF idzie do drukarni w lipcu, to możemy się go spodziewać w sierpniu, si? To lepiej, żeby był, inaczej możesz sobie czternastkę podarować. Nie zostanie w ogóle zauważona.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 12

Postautor: Robert Zaręba » pn 16.06.2008 19:13

Jeśli chodzi o Strefę Alternatywną wolałbym osobiście, gdyby znalazło się tam jedno, ale za to dłuższe i bardziej treściwe opowiadanie.

W takim też kierunku ten dział będzie zmierzał, co nie znaczy, że nie opublikuję urokliwego shorcika.
Komiks też jak dla mnie też zapchajdziura.

Komiks w MF nigdy nie był zapchajdziurą. Te kilkadziesiąt stron więcej, jakie mieliśmy w stosunku do NF i SF, były przeznaczone właśnie pod niego i miał tam jak u Pana Boga za piecem.
Teraz komiks znika prawie całkowicie, więc i pismo ulegnie małemu odchudzeniu, i objętościowo nie będzie się zbytnio różniło od konkurencji.
Tym bardziej, że puszczasz tam jakieś Dżejmsy Błądy, które są akurat do profilu pisma ni przypiął, ni wypiął.

A tu się z Tobą całkowicie nie zgadzam.
Wyznam nieskromnie, że gdybym dostał komiks o zbliżonym poziomie, to jeszcze teraz nie zawahałbym się dołożyć tych kilkunastu stron do MF i go opublikować.
A później jeszcze puścić na kredzie w full kolorze w "Strefie Komiksu" :)
Jeśli chodzi o publicystykę, to nie wiem, po kiego grzyba trzymasz Pilipiuka. Facet nie ma do tego talentu, nie budzi w czytelnikach niczego niż tylko politowanie.

Zaszczytem jest dla nas, że Andrzej pisuje do MF.
Jeśli Twoim zdaniem pisze źle, bądź też nie zgadzasz się z tym, co pisze, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wyraził to w formie polemiki w MF lub w innym piśmie branżowym.
Skoro trzynasty MF idzie do drukarni w lipcu, to możemy się go spodziewać w sierpniu, si?

Chciałbym trafić z trzynastką pod koniec lipca.
Robert Zaręba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 310
Rejestracja: sob 04.03.2006 13:52
Lokalizacja: Radom

Re: Numer 12

Postautor: Rheged » pn 16.06.2008 22:19

Robert Zaręba pisze:
Jeśli chodzi o publicystykę, to nie wiem, po kiego grzyba trzymasz Pilipiuka. Facet nie ma do tego talentu, nie budzi w czytelnikach niczego niż tylko politowanie.

Zaszczytem jest dla nas, że Andrzej pisuje do MF.
Jeśli Twoim zdaniem pisze źle, bądź też nie zgadzasz się z tym, co pisze, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wyraził to w formie polemiki w MF lub w innym piśmie branżowym.


Widzisz Robert, bardzo chętnie, ale nie mam nawet z czym polemizować, bo teksty Pilipiuka są o niczym tak na dobrą sprawę. A nawet jeśli przekazują jakieś treści (może tylko ja jestem krótkowzroczny, nie wiem), to tak nieudolnie, że żadna teza się nie broni. Mam wrażenie, że nawet choćby Pilipiuk napisał jeden felieton o tym, że polska fantastyka jest do dupy, a następny o tym, że polska fantastyka jest zajebista, to i tak nie zobaczyłbym różnicy.
Dlaczego na przykład nie zastąpić Pilipiuka Michałem Protasiukiem? Dziwię się, że żaden redaktor naczelny polskich periodyków papierowych na to nie wpadł. Przecież Michał ma genialną rękę do publicystyki!

Chciałbym trafić z trzynastką pod koniec lipca.


Trzymam kciuki.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 12

Postautor: Henryk T » pn 16.06.2008 22:23

Yeah, świetna informacja!
Co do publicystyki komiksowej - zgadzam się na 100%. Niepotrzebna. Co do Dżejmsa nie zgadzam się w 100% z Rhegedem-ponurakiem :). Ja mógłbym to czytać i czytać i czytać... Bo jest świetne i dzieje się w klimatach sf (stąd pasuje do profilu pisma).
Ale zgodzę się z kolegą R. ponownie - jeśli chodzi o Pilipiuka. Publicystyka powinna być ciekawa, a gość kompletnie nie ma nic do powiedzenia. Polemika, Robercie? A jaki jej cel, skoro Pilipiuk i tak olewa. Na jego chłopko-roztropkowe dywagacje były już chyba co najmniej dwie polemiki (MF2 na temat debilnej idei "Drużyny" - pamięta ktoś jeszcze te chore pomysły?), drugą napisałem ja. I co? I nic. Gość nie raczył nawet mruknąć na temat, więc mija się to z celem. W 12 tez głupot napisał i chciałem zrobić polemikę, ale stwierdziłem, że mija się to z celem. Takie gadanie do obrazu.
Zajmuje tylko niepotrzebnie miejsce.
Co do komiksów - różnie bywało.Na przykład Gierczak - nie potrafi rysować, więc doskonale obejdzie się bez jego bohomazów. Ale Cabała... Jakieś 1-2 plansze bym chętnie obejrzał.

Oki, a teraz jeszcze do głównego tematu wątku powrócę i kolegi Strzeszewskiego.
Przeczytałem i tarłem oczy ze zdziwienia. Czemu? Bzdury, bzdury, bzdury...
Pozwolę sobie dziś lub jutro założyć nowy temat na temat i tam wyjaśnię dlaczego.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 12

Postautor: Rheged » pn 16.06.2008 22:30

Henryk T pisze:Co do komiksów - różnie bywało.Na przykład Gierczak - nie potrafi rysować, więc doskonale obejdzie się bez jego bohomazów. Ale Cabała... Jakieś 1-2 plansze bym chętnie obejrzał.


Staję murem za Gierczakiem! Jest świetny, Heniek jest profanem ;P

Oki, a teraz jeszcze do głównego tematu wątku powrócę i kolegi Strzeszewskiego.
Przeczytałem i tarłem oczy ze zdziwienia. Czemu? Bzdury, bzdury, bzdury...
Pozwolę sobie dziś lub jutro założyć nowy temat na temat i tam wyjaśnię dlaczego.


No załóż, załóż, akurat jestem w amoku tegoż tematu, bo wokół niego kręcę magisterkę, więc mogę poszpanować :D
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 12

Postautor: Henryk T » pn 16.06.2008 22:33

Ok. Zacznijmy od prostego pytania.
Od kiedy to kaseta VHS jest bytem?
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 12

Postautor: Rheged » pn 16.06.2008 22:37

Trzy założenia potrzebne do stwierdzenia, czy coś jest bytem:
1) to, co jest, istnieje realnie i materialnie;
2) to, co jest, istnieje myślowo, abstrakcyjnie;
3) powyższe sposoby istnienia są tożsame, nie wykluczają siebie nawzajem i występują w tej samej chwili.
Przeprowadź te trzy kroki (tzn. sprawdź, czy kaseta VHS istnieje materialnie, potem czy może istnieć abstrakcyjnie, następnie porównaj jedno z drugim)
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 12

Postautor: Henryk T » pn 16.06.2008 22:44

Nie.
wiesz czemu gardzę 99% filozofów? Ponieważ realnie jest 2+2=4. U filozofa 2+2=... i tu wpisujesz ciąg dość wydumanych bredni.
Mi wystarczy jedno założenie, do stwierdzenia czy coś jest bytem, czy nie.

- bytem określamy każdą formę świadomego przetwarzania informacji.
Odpadają więc mechanizmy, kaseta VHS oraz materia nieożywiona, którą przypisałeś do bytów. Potraktowałeś bezmyślne i bezwolne PRZEDMIOTY niczym żywe. Błąd.
(nota bene - Internet istnieje. Można by go nawet wskazać palcem).
Pustka - zdefiniuj encyklopedycznie wedle swego rozumienia, proszę.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 12

Postautor: Rheged » pn 16.06.2008 22:51

Henryk T pisze:Nie.
wiesz czemu gardzę 99% filozofów? Ponieważ realnie jest 2+2=4. U filozofa 2+2=... i tu wpisujesz ciąg dość wydumanych bredni.
Mi wystarczy jedno założenie, do stwierdzenia czy coś jest bytem, czy nie.


Dla filozofa 2+2 też jest równe 4 :)

- bytem określamy każdą formę świadomego przetwarzania informacji.


Powiedz mi więc, czy istnieje pegaz? :)
Jeśli jestem formą świadomego przetwarzania informacji, a informacją jest pegaz, to pegaz będąc moim wyobrażeniem, musi stać się bytem. Otóż pegaz nie istnieje materialnie, czyli nie istnieje realnie :). Aczkolwiek dalej jest abstrakcją. Nie jest więc bytem, a jest informacją :). Tak samo każda nazwa pusta. Pegaz jest czymś pomiędzy bytem, a nicością, bo choć nie istnieje realnie, to istnieje wyobrażeniowo. Jest więc właśnie informacją. Na potrzeby magisterki akurat nazywam to istnieniem nie-bytu, co wynika z poprawek do koncepcji Parmenidesa (mowa o niej była w pierwszym Sonecie), ale na poziomie tej dyskusji możemy o nim mówić, jako potencji.
Potencja nie jest bytem. Inaczej bytem byłoby jeszcze nienarodzone i niespłodzone dziecko, które jednak w najbliższej przyszłości będzie spłodzone i narodzone. Póki nie jest, jest informacją, jest właśnie potencją :)

Odpadają więc mechanizmy, kaseta VHS oraz materia nieożywiona, którą przypisałeś do bytów. Potraktowałeś bezmyślne i bezwolne PRZEDMIOTY niczym żywe. Błąd.


Wiesz, tak samo potraktowałem człowieka. To rzeczywiście trochę wulgarne nazywać człowieka przedmiotem, ale tak w tym temacie trzeba się obracać. Człowiek jest powłoką dla informacji, informacja kieruje przedmiotem. Czy jest to kaseta VHS, czy człowiek :)

(nota bene - Internet istnieje. Można by go nawet wskazać palcem).


Show me Internet, babe :D

Pustka - zdefiniuj encyklopedycznie wedle swego rozumienia, proszę.


Przestrzeń bez materii jednak z właściwościami materialnymi (możliwością wypełnienia), a więc byt.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 12

Postautor: Henryk T » pn 16.06.2008 23:04

Mylicie, panie Rhegedzie IDEE z BYTAMI i wkładacie w to jeszcze błędne koncepcje. Nie, pegaz nie istnieje. Jest IDEĄ. I póki nie wyhoduje się skrzydlatego kunia :), będzie tylko pomysłem. (To chyba to samo co rozumiesz jako potencjał?)

Człowiek jest powłoką dla informacji, informacja kieruje przedmiotem. Czy jest to kaseta VHS, czy człowiek


Sama informacja nic nie zdziała. Potrzebuje jeszcze świadomości, jaźni, duszy - zwijmy to duszą dla ułatwienia - która pokieruje przepływem owych. ALE NA TYM NIE ZAKOŃCZY. I tu mamy różnice między kasetą VHS a człowiekiem. Kaseta owa to mechanizm posiadający określoną liczbę możliwych czynności, które zajdą podczas takich a takich sytuacji. Na tym koniec. Człowiek zaś dostanie informację i UŻYJE jej. Pojmujesz? Komputer sam mi tego posta nie napisze. Klikając w klawisze daję mu informacje, jakie mechanizmy ma w swym wnętrzu uruchomić, abym na ekranie zobaczył TE LITERY (na przykład).

Dla filozofa 2+2 też jest równe 4

Nie zawsze.

Show me Internet, babe

Okej. MOŻNA BY - zaznaczyłem. Internet składa się z informacji, które zawarte są na pewnej ilości serwerów. Zbierz wszystkie serwery na świecie w jednej hali (duuuużej hali) i oto jest ON. Drzewo wiadomości, dobrego i złego. Bicz na bogów, radocha kretynów i oddech mędrców.

A z innej beczki - mam za oknem wspaniały skięzyc za mgilnym halo.

Przestrzeń bez materii jednak z właściwościami materialnymi (możliwością wypełnienia), a więc byt.

Każda przestrzeń składa się z czegoś. Atomy, cząstki elementarne. Ludzkimi zmysłami nie ujrzysz, ale uwierz - PUSTKA NIE ISTNIEJE.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 12

Postautor: Rheged » pn 16.06.2008 23:16

Henryk T pisze:Mylicie, panie Rhegedzie IDEE z BYTAMI i wkładacie w to jeszcze błędne koncepcje. Nie, pegaz nie istnieje. Jest IDEĄ. I póki nie wyhoduje się skrzydlatego kunia :), będzie tylko pomysłem. (To chyba to samo co rozumiesz jako potencjał?)


Tak, pomysł to dla mnie też potencja (dopóki nie wprowadzony w życie). Ależ nie mylę - idea, potencja, pomysł, informacja - to wszystko nie istnieje materialnie :). A jednak istnieje :)

Sama informacja nic nie zdziała.


Dlatego potrzebuje powłoki, bytu.

Potrzebuje jeszcze świadomości, jaźni, duszy - zwijmy to duszą dla ułatwienia - która pokieruje przepływem owych.


Informacja potrzebuje tylko bytu, by się urzeczywistnić :)

ALE NA TYM NIE ZAKOŃCZY. I tu mamy różnice między kasetą VHS a człowiekiem. Kaseta owa to mechanizm posiadający określoną liczbę możliwych czynności, które zajdą podczas takich a takich sytuacji. Na tym koniec. Człowiek zaś dostanie informację i UŻYJE jej. Pojmujesz? Komputer sam mi tego posta nie napisze. Klikając w klawisze daję mu informacje, jakie mechanizmy ma w swym wnętrzu uruchomić, abym na ekranie zobaczył TE LITERY (na przykład).


Podałeś tylko przykład, że człowiek jest bytem z większą możliwością operacji dostępnych :).
Kaseta VHS jako byt też wykonuje operacje - odtwarza informacje, pomysły, które się kiedyś zrodziły w głowach realizatorów i zostały przelane na taśmę jako byt. Człowiek to samo robi z wyobraźnią, przelewa ją na papier dajmy na to. Człowiek faktycznie potrafi więcej, ale schemat jest ten sam :)

Dla filozofa 2+2 też jest równe 4

Nie zawsze.


Zawsze :)

Show me Internet, babe

Okej. MOŻNA BY - zaznaczyłem. Internet składa się z informacji, które zawarte są na pewnej ilości serwerów. Zbierz wszystkie serwery na świecie w jednej hali (duuuużej hali) i oto jest ON. Drzewo wiadomości, dobrego i złego. Bicz na bogów, radocha kretynów i oddech mędrców.


Wskazałbyś tylko komputery, które wykonują operacje, aby Internet funkcjonował. Ale nadal nie widziałbym Internetu :). Mowa o tym była w drugim Sonecie :D

Przestrzeń bez materii jednak z właściwościami materialnymi (możliwością wypełnienia), a więc byt.

Każda przestrzeń składa się z czegoś. Atomy, cząstki elementarne. Ludzkimi zmysłami nie ujrzysz, ale uwierz - PUSTKA NIE ISTNIEJE.
[/quote]

Wyobraź sobie, że przez pustkę też przepływa światło :D. Co prawda miejsca w nim nie zajmuje, bowiem to fotony, a nie atomy, ale w takim postrzeganiu sprawy pustka jednak się z czegoś składa :D. Także widzisz Heniek, nie możesz orzec, że pustka nie istnieje. Jeśli coś ma nie istnieć to tylko nicość, ale o tym też nie da rady orzec, bo powiedzieć o nicości, że nie istnieje, to już znaczy, że ma jakąś właściwość. A skoro ma właściwość, musi istnieć. Ot paradoks :)

Wytłumaczę Ci pokrótce w czym leży problem.
Są byty. Istnieją sobie realnie.
Są informacje, istnieją sobie abstrakcyjnie.
Każdy byt istnieje także jako informacja, czyż nie?
Ale czy każda informacja istnieje jako byt?
Nie.
Ale przecież istnieje! Tylko nie ma jej w rzeczywistości materialnej, jest niezrealizowana.
Stąd trzeba wskazać byty i informacje jako coś odrębnego, ale pozostającego w ścisłym związku.
Może się to wydawać bełkotem filozoficznym, ale chodzi o ścisłe rozróżnienie, wręcz matematyczne. Jest byt - człowiek, kaseta VHS. Ich właściwością jest tylko bycie, istnienie. I jest nie-byt, czyli informacja - ona tak na dobrą sprawę, fizycznie, nie istnieje, ale przecież oddziałuje, funkcjonuje. No i co z nią zrobimy? Nie zaliczymy jej przecież do bytu. Jest gdzieś pośrodku bytu i nicości. Ot, cała filozofia. Naprawdę, to nie jest trudne :)
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 12

Postautor: Greg » wt 17.06.2008 15:51

Taa... Kto ma ochotę na pizzę?
Greg
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: ndz 02.12.2007 16:02

Re: Numer 12

Postautor: Henryk T » wt 17.06.2008 20:17

Jak stawiasz, to ja :)

Rheged - przelotem jestem, bo nie mam dziś czasu, niestety. Ale bardzo łatwo zbiję Twoje argumenty. Jedna szybka uwaga (i punkt dla mnie:) ) - między innymi tym odróżniasz byt od materii, że człowiek stworzy ideę, a kaseta VHS nie. Proste? Ano pewnie.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 12

Postautor: Rheged » śr 18.06.2008 7:38

To żeś strzelił sobie samobója :D
Czyli materia nie jest bytem, si? Jeśli si, to materia nie istnieje, prawda? :P
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 12

Postautor: Robert Zaręba » śr 18.06.2008 10:45

Ostatni raz zajmowałem się filozofią przeszło 20 lat temu, ale o ile pamiętam, stwierdzenie , że "niebyt jest bytem" narusza zasadę niesprzeczności.
Zasygnalizował to Arystoteles w IV księdze "Metafizyki" i od tej pory wszyscy filozofowie muszą się do tego ustosunkować, od św. Tomasz, poprzez Dunsa Szkota, po Hegla.
Przypomniało mi się to, bo akurat z sentymentu poczytuję sobie "Metafizykę" M. Krąpca, niedawno zmarłego profesora i wieloletniego rektora KUL-u, którego miałem przyjemność i zaszczyt poznać osobiście.
Rheget, jeśli przedmiotem Twojej pracy jest "byt", to ta pozycja powinna być dla Ciebie obowiązkowa.
Robert Zaręba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 310
Rejestracja: sob 04.03.2006 13:52
Lokalizacja: Radom

Re: Numer 12

Postautor: Robbie » śr 18.06.2008 12:16

A tak a propo słonia - czy wiadomo już jakie opowiadania trafią do trzynastki?
Robbie
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 117
Rejestracja: czw 06.04.2006 6:05

Re: Numer 12

Postautor: mihaugal » śr 18.06.2008 14:58

dobra próba ze strony imć Robbiego, choc tez strzał w kolano, bo nie ten temat
w rozmowie nt tekstów z numeru 12 panowie pojechali po bandzie (niepotrzebnie) z offtopem...

ad rem:

Nowa Ikaria - ani mnie nie zachwyciła, ani nie przekonała. W większości odebrałem tekst jako bełkoczący i mało atrakcyjny. Do końca nie dotrwałem.
Szlak i Three Oaks Hill - bez specjalnego uniesienia, raczej średniawki
Śnigrobek - na plus zdecydowanie, soczyście i z pomysłem
Diabeł tkwi w szczegółach - zaraz, doczytałem do końca, tylkko o czym to było...
Pan Potwór - darowałem sobie po tekstach pana Kaszyńskiego, jakie zaserwował w dwutomowej "Księdze Strachu"
Maria - Cichowlas w całkiem innej, ale za to przyjemnej odsłonie. Kolejny plus w numerze 12
Wzrok dobrze wyplażowanego królika - trzeci plus, choć z deka oklepane, ale atrakcyjne i mnie ta atrakcja starczy
Remedium - duże brawka i jest juz 4 plus
Z życia księży (w podwójnej odsłonie) - zabawne, ale naprawdę zbyt oczywiste i przez to lekko naiwne, że złapie sie na to ktoś "nowy"
i na koniec Pilipiuk. Pozwole sobie zaznaczyc, że publicystyki w MFie nie czytam, bo mnie nie interesują wynurzenia o bycie w odbycie, czy koniunkcjach Jowisza w stosunku do napędu hybrydowego. Do Pilipiuka zaglądam, by za każdym razem przekonac się, że z jego strony nie grozi nam deficyt zaopatrzenia w wodę. Zgrabnie wylane na papier literki, poustawiane w wyrazy nietworzące sensu. Jakkolwiek czytuję jego opowiadania - to od publicytyki powinien trzymac sie z daleka. Wielki minus.
No i jeszcze komiksy - nie przepadam za pismem obrazkowym, ale w MFie o dziwo brne przez wszystkie - i w 12 bardzo przypadł mi do gustu James Błąd. Plusik.

Jeśli cos przeoczyłem, to tylko dlatego, że albo tego nie przeczytałem, albo całkowicie mnie nie obeszło (prawo czytelnika jakby nie patrzeć...)

pozdrawiam!
mihaugal
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 15
Rejestracja: wt 19.12.2006 12:46

Re: Numer 12

Postautor: Rheged » czw 19.06.2008 9:15

Offtopu nie było. A że kogoś nie interesują związki fantastyki z filozofią to trudno. Niektórych interesują :)

Robert - Krąpca czytałem. Niestety książka się zestarzała, choć niewątpliwie jest dalej bardzo cenna dla polskiej filozofii.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Numer 12

Postautor: mihaugal » czw 19.06.2008 12:17

Rheged pisze:Offtopu nie było. A że kogoś nie interesują związki fantastyki z filozofią to trudno. Niektórych interesują :)

Jak najbardziej rozumiem i szanuję :)
A offtop był :twisted:
mihaugal
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 15
Rejestracja: wt 19.12.2006 12:46

Re: Numer 12

Postautor: Greg » sob 21.06.2008 19:32

Nom, wiecie chłopaki, jest taki ładny dział na forum, co się philosophia nazywa:P
Greg
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: ndz 02.12.2007 16:02

Re: Numer 12

Postautor: Rheged » sob 21.06.2008 22:47

A co on ma wspólnego z dyskusją nad artykułem z MF?
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Następna

Wróć do Magazyn Fantastyczny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron