dd1

Publicystyka nr 10 ----

----

dd

Dyskusje i komentarze na temat opowiadań i publicystyki w MF, a także uwagi ogólne na temat Magazynu Fantastycznego.

Moderator: Robert Zaręba

Publicystyka nr 10

Postautor: Stacho » czw 31.05.2007 19:39

Pozwolę sobie bezczelnie wkleić mój post z Forum CF:

W felietonie w MF Pilipiuk - niby to krytykując komunistów - chwali komunizm!
Dowód? Proszę bardzo.
"Małe zielone ludziki" są komunistami (nie szanują cudzej własności, nie szanują energii, bo państwowa...). A więc żyją w ustroju komunistycznym. Żyją daleko stąd, bo w sąsiedztwie Układu Słonecznego życia nie ma, nie mówiąc o istotach rozumnych. Z czego wynika, że komunizm zdolny jest osiągnąć poziom rozwoju pozwalający na przemierzanie tysięcy, albo nawet milionów lat świetlnych. Ja nigdy bym w coś takiego nie uwierzył - a tymczasem imć Pilipiuk...
Hehehe...!

To oczywiście przejaw mojej wrodzonej przekory... ale rozumowanie chyba poprawne?
ja jestem osoba mało medialną. Mam dobrego męża. (Basia Stępniak-Wilk)
Stacho
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 82
Rejestracja: śr 08.03.2006 20:35
Lokalizacja: o, stąd!

Re: Publicystyka nr 10

Postautor: charlie_cherry » sob 02.06.2007 23:25

Wydaje mi sie, iz nie bardzo - w koncu i Sowiecie mieli sukcesy na polu technicznym (rowniez w wyscigu kosmicznym), jednak wszystkie odkrycia naukowe i wynalazki byly dla nich przydatne tylko jesli mialy zastosowanie w wojskowosci, wywiadzie ew. w daczy pierwszego sekretarza.

A moja opinia na temat publicystyki tego numeru:

Felieton Pilipiuka dość przeciętny, mimo obiecującego początku. „Babuni Jagódki” jeszcze nie przeczytałem, ale uwazam, iz nie ma sensu tego robic bez znajomosci tworczosci przywolywanej autorki.

„Cyfry: Nasze Przeznaczenie” – bardzo ciekawy artykuł, z którego dowiedziałem się całkiem sporo nowych rzeczy, muszę jednak przyczepić się do kilku rzeczy. Po pierwsze autor nie dał wyraźnej odpowiedzi na pytania zawarte na początku tekstu, dla przypomnienia chodzi o Prawo Moore’a : „Czy jak dotąd hipoteza Amerykanów się sprawdza? I jeśli tak, na którym polu ewolucyjnej szachownicy się obecnie znajdujemy?”

Po drugie popełnił błąd „u podstaw” – mocy obliczeniowej komputera nie oblicza się i nie obliczało ani w megabajtach, ani w terabajtach, gdyż są to jednostki pojemności (bądź objętości) nośników danych, czyli np. twardych dysków, o których autor wspomina w tym samym zdaniu. Chodziło raczej o megaherce, gigaherce, itd. idąc w górę skali.
charlie_cherry
Książę
Książę
 
Posty: 2598
Rejestracja: sob 07.01.2006 13:27

Re: Publicystyka nr 10

Postautor: mc » wt 05.06.2007 16:33

"A to, jak mówią niektórzy, dopiero 32 pole, i ledwo co przekraczamy granicę, po której wzrost wykładniczy dokona potężnych przyspieszeń całego cyklu" - cytuję zdanie z ostatniego akapitu "Cyfr...".

Prawo Moore'a sprawdza się nad wyraz dokładnie - z jego pomocą nie tylko trafnie (weryfikowalnie po latach) przewiduje się postęp w dziedzinie komputerów, ale i wpasowują się w nie także dane z okresu poprzedzającego wyartykułowanie tej "zasady".

Z "mocą obliczeniową" oczywiście masz rację - wyraziłem się nieprecyzyjnie.
mc
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 6
Rejestracja: śr 18.04.2007 12:55
Lokalizacja: Brzeg

Re: Publicystyka nr 10

Postautor: keemi1122 » pn 22.12.2014 11:50

"A to, jak mówią niektórzy, dopiero 32 pole, i ledwo co przekraczamy granicę, po której wzrost wykładniczy dokona potężnych przyspieszeń całego cyklu" - cytuję zdanie z ostatniego akapitu "Cyfr...".........!!!!!!!!!!
kaleem
keemi1122
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 1
Rejestracja: pn 22.12.2014 11:49


Wróć do Magazyn Fantastyczny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron