Strona 1 z 1

Enki Bilal

Post: ndz 01.10.2006 11:52
autor: Gvynbleid
Z racji zafascynowania rysunkami Milo Manary w Nocach Nieskończonych, zacząłem drążyć temat twórców europejskich. Znajomy - stary wyga komiksowy - polecił mi właśnie komiksy Bilala, jako klasyka komiksu europejskiego (i nauczyciela Manary). Niedawno otrzymałem również całą Trylogię Nikopola. Rysunki kapitalne - odnosze wrażenie jakby każda ilustracja była "wypiaskowana" aby nadać realizmu sytuacji. Realiów antyutopijnych mam już powyżej uszu (ale to moje subiektywne odczucia - po prostu wałkuje to od dwóch lat od strony rozrywki jak i od strony naukowej) natomiast w tym wypadku należy się chyba skoncentrować na głównym bohaterze. Cała trylogia zaciekawiła mnie tematyką - wykreowany świat został zepchnięty tylko do roli tła narracyjnego, a bogactwo skrajnych, nieraz groteskowych uczuć daje do myślenia.

Jakie macie odczucia odnośnie twórczości tego autora?

Re: Enki Bilal

Post: śr 01.11.2006 18:25
autor: charlie_cherry
Bilal... Ewidentny klasyk europejskiego komiksu. "Trylogia Nikopola" to naprawde swietna rzecz i to zarowno pod wzgledem rysunkow, jak i fabuly. No, ale nie byla to robota tasmowa, na kazdy jego album trzeba sie troche naczekac...

Jedna tylko rzecz naprawde mu nie wyszla, mianowicie "Immortal" - nie moglem uwierzyc w to co ogladalem. Owszem wizualnie (szczegolnie w kinie) to bylo calkiem niezle, ale fabula mozna sie podetrzec. Zecydowanie wole oryginal, szczegolnie ostatnie sceny III czesci - genialne zakonczenie.

A teraz czekam na koniec drugiej trylogii - tez swietna sprawa. Brakuje nam artystow z takim rozmachem wizji.. Mysle, ze za 50 lat beda stawiali Bilala kolo Moebiusa, jako najwiekszych wizjonerow komiksu.

Charlie