dd1

Mandragora - coś wreszcie wyszło :o) ----

----

dd

...przemyślenia, refleksje, obserwacje i wszystko co przyjdzie Wam tylko do głowy. Także oferty kupna, sprzedaży i wymiany komiksów.

Moderatorzy: ljc, charlie_cherry

Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: vision2001 » czw 14.06.2007 7:03

W sprzedaży pojawił się Essential: S-M #2 i coś o z Kotkiem i Myszką w tle...

Pierwsza pozycja na bank do zakupienie :)

Ciągle mam nadzieję, że jednak Mandragora nie odejdzie po wakacjach i wróci na normelne tory pracy i będzie wydawało kilka komiksów w miesiącu.

3-mam za nich kciuki!
Awatar użytkownika
vision2001
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 889
Rejestracja: pn 15.05.2006 9:34

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: Ros » czw 14.06.2007 7:33

Kotek i myszka, to wspaniale !!!! Czekałem i się doczekałem..... oby było warte przeczytania.
Ros
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 66
Rejestracja: pt 13.04.2007 7:53

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: qwerty » pt 15.06.2007 7:42

w merlinie nie ma, a tam zawsze najpredzej. gdzie ty widziales tego pajaka??
qwerty
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 294
Rejestracja: śr 18.01.2006 17:25

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: vision2001 » pt 15.06.2007 8:15

Centrum Komiksu - Warszawa
Awatar użytkownika
vision2001
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 889
Rejestracja: pn 15.05.2006 9:34

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: Kojot » pt 15.06.2007 9:04

Tak jest w CK.

Ostatnio u Piotra nowosci komiksowe sa szybciej niz w innych miejscach.
"Droga w górę jest drogą w dół"
Kojot
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 76
Rejestracja: ndz 06.11.2005 9:41
Lokalizacja: BRODNICA

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: qwerty » pt 15.06.2007 19:12

kurcze a w merlinie wciaz nie ma. oj chyba wrobelek przytrul sie ta mandragora. ehhh, juz nie ma co sie ludzic, ze dalej pociagna... a szkoda :?
qwerty
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 294
Rejestracja: śr 18.01.2006 17:25

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: qba » sob 16.06.2007 23:05

no popatrz... a miedzy CK i stacjonarnym merlinem obok polibudy jest jedna stacja metra roznicy ;-)
qba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 387
Rejestracja: pt 12.05.2006 11:55

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: AndrewK1 » pn 18.06.2007 19:09

http://www.allegro.pl/show_user_auction ... id=3787155

Jak widzę tą wyprzedaż i te ceny to mnie kuźwa już krew zalewa!!!
Przepłaciłem za połowę tych rzeczy!!!!!!!!!
To już chyba ceny niższe niż koszt produkcji!!!
Dumping
Dumping
I jeszcze raz kuźwa dumping!!!!

Niech już szlag trafi tą mandragorę!!!!!!!
AndrewK1
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 394
Rejestracja: pn 11.12.2006 10:53
Lokalizacja: Opole

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: qba » pn 18.06.2007 19:17

no i co takim zrobic? negatywne komentarze powstwiac? ;-)
qba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 387
Rejestracja: pt 12.05.2006 11:55

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: eskos » wt 19.06.2007 12:30

Przyszłość Mandry raczej nie wydaje się być świetlaną. Wystąpił totalny brak danych na temat ich planów. Nawet znajomi księgarze mówią, że ich kontakty zostały mocno ograniczone. Mandra żyje ale coś mi się wydaje, że ledwo. Wielka szkoda.
Dobre rady nigdy nie przydają się na własny użytek, najlepiej dawać je innym
eskos
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 276
Rejestracja: sob 25.11.2006 13:44

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: vision2001 » wt 19.06.2007 12:32

Też mi się tak zdaje - i też żałuję. Wydają (jeszcze czas teraźniejszy) dobre - jeśli nie rewelacyjne pozycje. I inwestują w polskich twórców.

Poczekamy - zobaczymy.

Oby podnieśli się jak Fenix z popiołów :)
Awatar użytkownika
vision2001
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 889
Rejestracja: pn 15.05.2006 9:34

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: eskos » wt 19.06.2007 17:29

Mam nadzieję, że nie podzielą losu TM-Semica i DK, bo inaczej zeszytówki znikną z rynku, a tak jest cień szansy, że w przyszłości wrócą znów do wydawania Gwiezdnych Wojen. W przeciwnym razie można powstać luka w rynku i komiks może przestać być w Polsce produktem masowym a stać się dobrem dostępnym dla 1000 mogących zapłacić 170 PLN za album. Nie powiem, kupuję Kolekcje Mistrzów i Plansze, ale nie czuję się wcale jakość szczególnie. Jak zniknie relatywnie tani 24-stronicowy komiks, znikną też czytelnicy. Jak nie będzie dla kogo wydawać to nie będzie rynku zbytu i koło się zamyka.
Dobre rady nigdy nie przydają się na własny użytek, najlepiej dawać je innym
eskos
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 276
Rejestracja: sob 25.11.2006 13:44

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: AndrewK1 » wt 19.06.2007 17:41

Agonia Mandragory trwa już według mnie za dlugo...
Jednak sam fakt, że rynek zeszytówek może zaniknąć trochę mnie przeraża...
Wtedy zostanie nam Egmont ze swoimi drogimi wydaniami deluxe, chciałbym zaznaczyć ze nic do tych wydań nie mam, ale jak tu takiego "Białego Lamę" czytać w np. pociągu?? Przecież taka cegła pół plecaka zajmuje :)
Oraz kaczory Donaldy i Witche, ale to nie dla takich starych pryków jak my:-D
Zawsze można liczyć ze lukę na tym rynku wypełni Manzoku...
Właśnie jestem świeżo po lekturze Authority (wreszcie w księgarni w opolu :) ), ale to na razie jeden wydany komiks i trudno patrzeć w przyszłość.
AndrewK1
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 394
Rejestracja: pn 11.12.2006 10:53
Lokalizacja: Opole

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: eskos » śr 20.06.2007 6:13

Wydawcy zeszytów komiksowych poznikali z rynku, ponieważ nie dostosowali tytułów do oczekiwań odbiorcy (o jakości wydań TM nie wspomnę). Piszemy do wydawców co chętnie byśmy przeczytali w ojczystym języku a oni znajdują różnego rodzaju wymówki aby akurat tego nie wydać.
Niestety, dla wydawców, skończyły się czasy kiedy można było wydawać wszystko i dużo oraz byle jak. Pokolenie wychowane na Kajku i Kokoszu oraz Punisherze z TM-u zwraca uwagę na stosunek jakość/cena, o ile nadal czyta komiksy. Sporo osób z mojego otoczenia czytająca niegdyś komiksy już tego nie robi, a dzisiejsza młodzież woli mangę.
Wracając do Mandry to przegięła robiąc z zeszytówek "kolekcjonery". Nabywcy stwierdzili po co kupować zeszyty jak można poczekać i kupić wydanie zbiorcze i przy okazji sprawdzić czy dana seria warta jest zakupu i czy zostanie wydana do końca.
Dobre rady nigdy nie przydają się na własny użytek, najlepiej dawać je innym
eskos
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 276
Rejestracja: sob 25.11.2006 13:44

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: vision2001 » śr 27.06.2007 17:17

Ułuu...

Internetowa stronaka Mandry dzisiaj mi nie działa...
Awatar użytkownika
vision2001
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 889
Rejestracja: pn 15.05.2006 9:34

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: AndrewK1 » śr 27.06.2007 19:04

Czy to już.... koniec??
AndrewK1
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 394
Rejestracja: pn 11.12.2006 10:53
Lokalizacja: Opole

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: qwerty » śr 27.06.2007 21:11

na stronie komikslandii sa jakies przecieki mowiace o tym co dzieje sie i ma dziac sie ( mam nadzieje) z mandra
Ostatnio zmieniony śr 27.06.2007 21:15 przez qwerty, łącznie zmieniany 1 raz
qwerty
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 294
Rejestracja: śr 18.01.2006 17:25

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: qwerty » śr 27.06.2007 21:13

qwerty
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 294
Rejestracja: śr 18.01.2006 17:25

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: vision2001 » czw 06.09.2007 4:55

Na Gildii Komiksu pojawila sie taka informacja dotyczaca "Kapitana Zbika": http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/kom ... ie-wydawcy

Mysle, ze warto sie z nia zapoznac.
Czyzby jednak Mandra cos miala wydac w najblizszym czasie?
Mam nadzieje, ze bedzie to cos wiecej niz tylko Essentiale i Zbiki...
Awatar użytkownika
vision2001
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 889
Rejestracja: pn 15.05.2006 9:34

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: eskos » czw 06.09.2007 5:54

Dali znak życia a to już coś. Ich strona www, tak jak i innych wydawców (jakaś zaraza) jest nieaktualizowana od jakiegoś czasu. Można powiedzieć, że więcej jest życia na cmentarzu niż na stronach www wydawców. Pojawiło się światełko w tunelu zobaczymy tylko czy nadjedzie TGV czy drezyna.
Dobre rady nigdy nie przydają się na własny użytek, najlepiej dawać je innym
eskos
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 276
Rejestracja: sob 25.11.2006 13:44

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: lion » sob 08.09.2007 9:39

Właśnie strona mandragory nie działa. Myślę, że mandragora jest już trupem. Ktoś na ich stronie powiedział, że zatrudnili już likwidatora wydawnictw pana nurka. On wszystko ladnie zniszczy, zaora i wyrówna. Załatwił Taurusa, teraz dorzyna mandragorę.
Ja już przygotowuje się do zakupu transmetropolitana,100 naboi, samotnego wilka w orginale
Niech ten nasz rynek komiksowy ch...j trafi, już szkoda słów na to co się wyprawia w tym badziewnym światku komiksowym
lion
hmmm 255 znaków to za dużo :)
lion
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 478
Rejestracja: ndz 11.03.2007 11:31
Lokalizacja: SKĄDŚ

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: qwerty » sob 08.09.2007 10:07

spokojnie lion, nie denerwuj sie tak :) . pamietaj ze zawsze sa dwie strony medalu. stronka mandragory juz wczejniej miala "przerwe". pewnie znowu to nic wielkiego, moze odnawiaja szate graficzna przed nowym startem, a moze sie oszukuje. jednak zawsze jest iskierka nadziei, poki jeszcze nie oglosili upadku.
qwerty
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 294
Rejestracja: śr 18.01.2006 17:25

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: lion » sob 08.09.2007 11:14

Qwerty ale powiedz mi jak tu sie nie wkur..ic, jak kolejne wydawnictwa mają kłopoty i są na skraju bankructwa. Post nie żyje, Mandragora dogorywa, taurus ledwo zipie, manzoku już ma pierwsze symptomy zadyszki. No k..wa co tu wydawać, żeby utzrymać się na powierzchni rynku. W tym momencie mamy jeszcze dobrze prosperujący egmont, Kultura gniewu też nieźle się trzyma, timof też wydaje dość regularnie kolejne komiksy. Na Gildii komiksu jest informacja o nowym graczu Sutoris, który startuje z nową serią duetu Trillo/Risso(ci od Ja wampir z taurusa)i pewnie to sutoris tez zdechnie po wydaniu paru komiksów. Czy naprawdę w 40 milionowym kraju nie ma kliku(nastu) tysięcy miłośników komiksu. Teraz wystartowało Hanami z mangą Suppli i pewnie też wydawnictwo to zdechnie predzej czy później. Nie wiem co jest grane, przecież tyle mamy ekranizacji komiksowych, które podbijaja nawet Polskę, czy naprawdę Polacy mają głęboko gdzieś komiksy. Czy komiksy czytaja już tylko ludzie wychowani na semiku, czy nowe pokolenie Polaków ma w dupie komiksy.
lion
hmmm 255 znaków to za dużo :)
lion
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 478
Rejestracja: ndz 11.03.2007 11:31
Lokalizacja: SKĄDŚ

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: strz1 » sob 08.09.2007 11:46

Na film nie chodza tylko milosnicy komiksow. Na SpiderMana np szli tez ludzie spragnieni kina akcji czy efektow specjalnych lub od tak bo film byl mocno rozleklamowany.

Inna sprawa sa na pewno ceny komiksow. Sa zwyczajnie duze. Slaba dystrybucja, reklama (chociazby w innych mediach) oraz mentalnosc w stosunku do tego srodka przekazu nie zwieksza tej popularnosci.

Przecietny czlowiek nieobeznany z tematem jak minie komiksy np w Empiku pomysli ze to cos dla dzieci. Jesli spojrzy (nie kazdy lubi np takie czy inne rysunki) tez moze sie nie przekonac. Na koniec jak zobaczy cene w wiekszosci powyzej 50zl na pewno odejdzie i bedzie wolal np kupic i tak nie tanie ksiazki.
strz1
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 230
Rejestracja: wt 21.08.2007 14:12

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: lion » sob 08.09.2007 12:20

strz1 pisze:Na film nie chodza tylko milosnicy komiksow. Na SpiderMana np szli tez ludzie spragnieni kina akcji czy efektow specjalnych lub od tak bo film byl mocno rozleklamowany
.

No właśnie czyli popularność filmów "komiksowych" powinna wpływać pozytywnie na przyrost czytelników komiksów. Niestety nie widać takiej zalezności. Grupa odbiorców komiksów jest cały czas stała i nie zmienia sie. Poza tym komiksem interesują się ludzie, którzy od dawna siedzą w tej branży. Nie widać przypływu nowych czytelników. Nie wiem z czego to wynika, czy komiks przegrywa z innymi artrakcjami dla młodych ludzi, a może nie ma odpowiednich komiksów na rynku.

strz1 pisze:Inna sprawa sa na pewno ceny komiksow. Sa zwyczajnie duze. Slaba dystrybucja, reklama (chociazby w innych mediach) oraz mentalnosc w stosunku do tego srodka przekazu nie zwieksza tej popularnosci
.

Ale przecież mandragora ma normalne ceny komiksów. Oferta tego wydawcy jest bardzo zróżnicowana. Mamy zeszyty za 5 złotych, mangi za 19 złotych, do niedawna mieliśmy 100 naboi w normalnej (w miarę)cenie i essentiale. Poza tym manzoku tez ma niezłe ceny i bardzo dobrą jakość wydania. Post tez raczej nie szalał z cenami. Taurus na początku tez miał normalny cennik, dopiero później ceny podskoczyły. Cenowo najbardziej szaleje egmont.
Słaba dystrybucja???, no nie wiem, przecież bardzo dużo komiksów jest dostępnych w empikach i dużych księgarniach. Owszem komiksów nie ma w kioskach, ale pamiętasz że zarówno fun media jak i dobry komiks bardzo źle wyszły na sprzedaży kioskowej. Poza tym dk miał bardzo niskie(wręcz szalone) ceny, a i tak upadł. Z tego co wiem egmont również wycofał się z kiosków z powodu bardzo niskiej sprzedaży komiksu bodajże Transformers Armada. Poza tym z tego co wiem Ultimate xmen i spider man z dobrego komiksu sprzedawały się bardzo dobrze. Powiem szczerze, że ja już nic z tego nie rozumiem.

strz1 pisze:Przecietny czlowiek nieobeznany z tematem jak minie komiksy np w Empiku pomysli ze to cos dla dzieci. Jesli spojrzy (nie kazdy lubi np takie czy inne rysunki) tez moze sie nie przekonac. Na koniec jak zobaczy cene w wiekszosci powyzej 50zl na pewno odejdzie i bedzie wolal np kupic i tak nie tanie ksiazki.


Myślę, że pogląd na komiksy powoli zmienia się wśród tzw. normalnych ludzi. Chociaż na pewno masz racje, że komiksy ciągle uchodzą w społeczeństwie za coś niepoważnego i przeznaczonego głównie dla dzieci.
Ale przecież pisze się coraz więcej o komiksach w popularnych gazetach, które mają setki tysięcy nakładu. Pojawia się coraz więcej rubryk poświęconych stricte komiksom. Pewnie ciągle jest tego to za mało, ale mimo wszystko takie działania powinny zaowocować chociaż nikłym przyrostem liczby czytelników, a tak niestety nie jest
lion
hmmm 255 znaków to za dużo :)
lion
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 478
Rejestracja: ndz 11.03.2007 11:31
Lokalizacja: SKĄDŚ

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: eskos » ndz 09.09.2007 9:36

Witam

Powtórzę się ale uważam, że czytelnicy komiksów w Polsce są subkulturą.
Po drugie połowa Polaków nie czyta książek w ogóle nie wspominając o jakiś tam "durnych historyjkach dla dzieciuchów". Cena robi swoje. Standardowy album to koszt ok 30 PLN - w tym biednym kraju odrazu się przelicza co można kupić za to do jedzenia. Skoro ktoś pisze na forum tzn ma dostęp do netu - nie każdy w tym kraju ma - niestety Polska rzeczywistość. Na dodatek wydawcy raczej rzadko trafiali w gusta społeczności czytelniczej - doborem tytułów, jakością wydania, ceną.
Polityka wydawnicza Egmontu również nie zachęca do bycia miłośnikiem komiksu.

Generalnie - cena komiksu do zawartości nie idzie w parze. Ci których stać na zakup danej pozycji zrobili się wybredni i byle czego kupować nie chcą. Polski komiksiarz dojrzał i oczekuje lektury na wysokim poziomie a wydawcy (generalizuje - nie wszyscy i nie zawsze) dalej chcą nas karmić tym samym poziomem z danwych czasów. To nie przejdzie.

Pozdrawiam
Dobre rady nigdy nie przydają się na własny użytek, najlepiej dawać je innym
eskos
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 276
Rejestracja: sob 25.11.2006 13:44

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: strz1 » ndz 09.09.2007 11:49

Lion ceny nie sa az tak zle dla Ciebie bo troche sie na tym znasz, lubisz to i masz te pieniadze na poswiecenie. Ktos "obcy" podejdzie zobaczy w najlepszym wypadku 100stronicowy "zeszyt" za 30-40zl. Czasami zniszczony bo tak czesto traktuja komiksy w Empikach. Albo zobacza 200stron w HC od 70 do 100 zl. Jak myslisz ilu osob nieobeznanych w temacie to zainteresuje? Prosta kalkulacja i prawie kazdy odejdzie z usmiechem politowania. Ludzie wola ksiazki bo zajma im wiecej czasu i sa duzo tansze.

Zgadzam sie z Eskosem. Ludzie wybrzydzaja bo zmuszaja ich do tego ceny i rozwijajacy sie gust.
strz1
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 230
Rejestracja: wt 21.08.2007 14:12

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: lion » wt 11.09.2007 10:32

Rozwijający sie gust?????
Daj spokój o czym ty gadasz, tyle shtów się u nas sprzedaje, a ty gadasz o guście.
Z tymi cenami masz pewnie rację, bo Polak za 1zl to i gówno by kupił :roll:
Jak Polak podchodzi do działu z komiksami to pewnie wygląda to mniej więcej tak
bierze taki do ręki album 100 stronicowy i patrzy 28 złotych, w myślach mówi sobie
-o k...wa jaki drogi, on powinien kosztować 5 złotych bo tu są prawie same rysunki :roll:
no coż jak się ma takich obywateli to rzeczywiście sprowadzanie z zachodu komiksów jest jak najbardziej na miejscu. W tym wypadku mozna lać na takich delikwentów :roll:
Zastanawiam się tylko, czy nie można by było zachęcić do kupowania komiksów ludzi z kasą, albo dzieci takich ludzi. Na pewno rodzice mający kasę będą dawać takiemu gościowi więcej pieniędzy i on prędzej zainwestuje w jakis komiks niz inny osobnik. Poza tym zauważ, że było sporo komiksów za przystępną kasę, a i tak wydawcy umoczyli na tym. Może warto byłoby wprowadzić do sprzedaży komiksy ze znanymi z filmów bohaterami ala x-men, spider, punisher czy batman tylko w jakiej formie to zrobić, zeszyty się nie sprzedają, trejdy tak samo.
Jeżeli czegoś się nie zrobi to komiksiarzy będzie w tym kraju tylu co kot napłakał i liczba ta bedzie sukcesywnie maleć. Trzeba szukać nowych czytelników. Tylko jak zrobić, żeby komiks w oczach młodych ludzi stał sie najatrakcyjniejszym hobby ze wszystkich. Przydałaby się reklama na takim Jetix czy cartoon network, ale pewnie jest to droga zabawa. Starsi kupują trejdy za grubą kasę z ambitnymi tytułami(tych czytelników też jest mało), bo już wyrośli ze spidera. Tylko nieliczni starsi kupuja jeszcze tego typu komiksy(tych jest jeszcze mniej). Młodsi czytelnicy albo nie są zainteresowani komiksami, albo są one dla nich za drogie. Tylko, że jak były zeszyty to one tez się nie sprzedawały (upadek tm semic, upadek dobrego komiksu, prawdopodobny upadek mandragory)Czyli co tkwimy w zaklętym kręgu :roll: :?
Ale czy w ogóle w dobie internetu wydawanie komiksów ma sens?
To brutalne pytanie trzeba sobie w końcu zadać.
lion
ps strona mandragory znowu działa, oczywiście nie ma żadnych aktualizacji i odpowiedzi na pytania czytelników
hmmm 255 znaków to za dużo :)
lion
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 478
Rejestracja: ndz 11.03.2007 11:31
Lokalizacja: SKĄDŚ

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: qba » wt 11.09.2007 11:01

sytuacja rzeczywiscie slaba. polecam lekture tekstu Rafala Skarzyckiego w ostatnim numerze magazynu fo:pa, ktory caly numer poswiecil komiksowi. duzo pytan pada w tym tekscie i byc moze odpowiedz na jedno z nich troche wyjasni.

mi sie wydaje, ze zasadniczy problem tkwi w zaszczepianiu komiksow od najmlodszych lat- bez tego nie wytworzy sie u nas tzw. kultura komiksu i nawyk jego czytania rownorzednie z chodzeniem do kina i czytaniem ksiazek. Nie wydaje mi sie, żeby prawda bylo to, ze wsrod mlodych ludzi komiks przegrywa z kinem czy grami komputerowymi, bo te rzekomo sa atrakcyjniejsze (moj mlodszy brat, ktory sie na tym forum udziela, siegnal najpierw po komiksy z mojejkolekcji i mu sie spodobaly na tyle, ze teraz zaczal sam zbierac i czytac- mial okazje zobaczyc co to jest ten komiks, ze wcale nie jest glupi, ze fajnie mozna spedzic czas czytajac historyjki obrazkowe; on czyta komiksy mimo, ze nalezy do pokoleia silnie skomputeryzowanego- lupie w gierki, ze hej, ale oprocz kompa czyta tez ksiazki i wlasnie komiksy) problem w tym, ze siegniecie po komiks wymaga wiekszego wysilku, a ze sie ludziom u nas nie chce robic czegokolwiek to widac na kazdym kroku.

trzeba komiks pokazywac mlodym ludziom od najmlodszych lat i jesli rzeczywiscie ich zainteresuje to zostanie w nich nawyk czytania i kupowania. tylko, ze jesli ceny sa u nas zaporowe dla niektorych, to pozostaja biblioteki, w ktorych jakikolwiek komiks czasami trudno znalezc... rowniez w szkole chyba na lekcjach plastyki nie analizuje sie komiksu, nie pokazuje sie go uczniom, a mialem okazje widziec podrecznik z pewnego kraju do tzw,. edukacji wizualnej, w ktorym to podreczniku zagadnieniu komiksu poswiecono caly, osobny rozdzial z omowieniem najpopularniejszych postaci, podstaw kadrowania, wyjasnienie czym jest storyboard, scenariusz etc.

i takiej pracy u podstaw u nas brakuje z pewnoscia

na tym plu swietna roboterobia wg mnie piszacy o komiksie w tygodnikach wprost, przekroj czy w dziennikach jak wyborcza, dziennik etc. tylko, ze na efekty dzialalnosci tych publicystow trzeba jeszcze poczekac.
qba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 387
Rejestracja: pt 12.05.2006 11:55

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: strz1 » wt 11.09.2007 11:40

Coz shit shitowi nie rowny. Zgadzalem sie z Eskosem iz czytelnik wyrabia tez gusta czesto z potrzeby. Mianowicie wybierze najlepszy dla niego produkt (jakosciowo/cenowo) a nie kilka gdyz nie bedzie go na to stac.

Lion mow sobie co chcesz ale wedlug mnie 30-40 zl za historyjke (czesto roznej jakosci jak i jakosci materialu - zniszczenia) wcale nie jest malo.

Dlatego ludzie postronni sie tym nie zainteresuja bo wola kupic cos innego, wydac na cos innego czy jesli chca cos "poczytac" kupia sobie ksiazke gdyz za 30-40 zl maja 90% normalnych pozycji w calkiem ladnych, czesto juz wydaniach. Ja sie nie dziwie.

Tu trzeba zgodzic sie z Qba ze "wariactwo" komiksowe powinno sie nastrajac od najmlodszych lat a teraz jest tego bardzo, bardzo niewiele na rynku. I nie pozostaje sie dziwic komus kto komiksy kojarzy glownie z Kaczora Donalda , albo moze nawet z Sin City i Spidermana (kojarzac jednak raczej z wiesci, gier, filmow, bajek niz z bezposrednim stykiem z komiksu) ze obok pozycji , czesto wydanej jak wydanej odejdzie z niesmakiem. Czy z powodu samej bytnosci komiksu , czy po blizszym kontakcie jego ceny.

Edit w sumie co raz czesciej widac w powaznych gazetach jakies newsy komiksowe. Ale patrzac np na ostatni Przekroj nie zacheci to zbyt wielu osob. Bo kogo zacheci opis ksiazki z cena 99zl obok? Bardzo niewielu ludzi? Pojedyncze jednostki? I zapewne beda to ludzie ktorzy i tak mieli kupic te pozycje bo o jej wydaniu dowiedzieli znacznie szybciej a komiks znaja doskonale.

Moim zdaniem komiks w Polsce jest dla ludzi albo raczej zamoznych albo dla osob dla ktorych komiks jest glownym hobby.
strz1
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 230
Rejestracja: wt 21.08.2007 14:12

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: eskos » wt 11.09.2007 13:16

Prawda, prawda i jeszcze raz prawda (100%).
Czytam komiksy dobre 20 lat i jest to moim hobby. Zacząłem nawet kupować komiksy przeznaczone dla dzieci aby za kilka lat spróbować zarazić tym hobby mojego synka. Pożyjemy, zobaczymy.

Co do internetu i komiksów w formie elektronicznej to uważam, że w tej formie nie wyprą z rynku wydań drukowanych (nie od razu). Ludzie od wieków chcieli coś posiadać na własność. Coś innego niż wszyscy (a moja maczuga jest fajniejsza niż twoja, itp.). W tych warunkach, których żyjemy komiksy papierowe zawsze będą miały wzięcie (globalnie).
Dobre rady nigdy nie przydają się na własny użytek, najlepiej dawać je innym
eskos
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 276
Rejestracja: sob 25.11.2006 13:44

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: vision2001 » wt 11.09.2007 17:44

lion pisze:Rozwijający sie gust?????
Daj spokój o czym ty gadasz, tyle shtów się u nas sprzedaje, a ty gadasz o guście.
Z tymi cenami masz pewnie rację, bo Polak za 1zl to i gówno by kupił


Nie chce mi sie przypominac kto bronil Authority (jeden z najtanszych komiksow wydanych ostatnio w PL). Podczas gdy inni nazywali ten komiks wlasnie (s) hitem.

To chyba nazywa sie gust?
A moze wlasnie (s) hit?
Awatar użytkownika
vision2001
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 889
Rejestracja: pn 15.05.2006 9:34

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: lion » śr 12.09.2007 10:21

qba pisze:sytuacja rzeczywiscie slaba. polecam lekture tekstu Rafala Skarzyckiego w ostatnim numerze magazynu fo:pa, ktory caly numer poswiecil komiksowi. duzo pytan pada w tym tekscie i byc moze odpowiedz na jedno z nich troche wyjasni.

qba pisze:mi sie wydaje, ze zasadniczy problem tkwi w zaszczepianiu komiksow od najmlodszych lat- bez tego nie wytworzy sie u nas tzw. kultura komiksu i nawyk jego czytania rownorzednie z chodzeniem do kina i czytaniem ksiazek. Nie wydaje mi sie, żeby prawda bylo to, ze wsrod mlodych ludzi komiks przegrywa z kinem czy grami komputerowymi, bo te rzekomo sa atrakcyjniejsze (moj mlodszy brat, ktory sie na tym forum udziela, siegnal najpierw po komiksy z mojejkolekcji i mu sie spodobaly na tyle, ze teraz zaczal sam zbierac i czytac- mial okazje zobaczyc co to jest ten komiks, ze wcale nie jest glupi, ze fajnie mozna spedzic czas czytajac historyjki obrazkowe; on czyta komiksy mimo, ze nalezy do pokoleia silnie skomputeryzowanego- lupie w gierki, ze hej, ale oprocz kompa czyta tez ksiazki i wlasnie komiksy) problem w tym, ze siegniecie po komiks wymaga wiekszego wysilku, a ze sie ludziom u nas nie chce robic czegokolwiek to widac na kazdym kroku..


Zagdzam się, ale jak powiedziałem były już wydawnictwa, które wypuszczały tanie zeszytówki.Niestety praktycznie wszyscy edytorzy kioskowych, tanich komiksów już nie istnieją lub lada dzień zbankrutują.
Tm semic wydawał w miarę tanie zeszyty niestety upadł
Fun Media upadła po wydaniu zaledwie paru komiksów, ponoć uśmiercił ich lobo ostatni czarnian.
Dobry komiks- niezłe zeszyty za 5-6 złotych po roku plajta
Mandragora- niezłe zeszyty czasami shity, ale mimo to wydawali pozycje za piątaka i co teraz ledwie zipią.
egmont spróbował z tego typu komiksem i tez umoczył
wiec jak tu zaszczepić u młodych ludzi miłość do komiksu, jak wsystko co tańsze upada. Witche, Kaczory sprzdają się dobrze, ale jak człowiek z tego wyrośnie nie ma przejścia na inne komiksy. Po 1 nie ma reklamy bo jest za dorga, po 2 nie ma tanich pozycji, po 3 sa inne hobby. Ale nawet jak sa tańsze komiksy to i tak ludzie ich nie kupują.




qba pisze:trzeba komiks pokazywac mlodym ludziom od najmlodszych lat i jesli rzeczywiscie ich zainteresuje to zostanie w nich nawyk czytania i kupowania. tylko, ze jesli ceny sa u nas zaporowe dla niektorych, to pozostaja biblioteki, w ktorych jakikolwiek komiks czasami trudno znalezc... rowniez w szkole chyba na lekcjach plastyki nie analizuje sie komiksu, nie pokazuje sie go uczniom, a mialem okazje widziec podrecznik z pewnego kraju do tzw,. edukacji wizualnej, w ktorym to podreczniku zagadnieniu komiksu poswiecono caly, osobny rozdzial z omowieniem najpopularniejszych postaci, podstaw kadrowania, wyjasnienie czym jest storyboard, scenariusz etc. .


A to już kwestia podejścia społeczeństwa do komiksów. Nie ma w ogóle dyskusji o komiksach, a nwet jeśli jest to ogranicza się ona do pytań typu: czy komiks jest sztuką i tak na okrągło :roll: Poza tym przeciętny człowiek w ogóle nie orientuje się w komiksach, ale zdanie na ich temat oczywiście posiada :roll: Nawyk i owszem trzeba wyrobić, ale jak to zrobić jak ceny są jak sam powiedziałeś zaporowe, dla młodego człowieka wręcz szokujące. Ale trudno, żeby album 100 stronicowy kosztował 5 złotych :roll: , a tanich komiksów nie ma bo się nie sprzedają :roll:

i takiej pracy u podstaw u nas brakuje z pewnoscia


qba pisze:na tym plu swietna roboterobia wg mnie piszacy o komiksie w tygodnikach wprost, przekroj czy w dziennikach jak wyborcza, dziennik etc. tylko, ze na efekty dzialalnosci tych publicystow trzeba jeszcze poczekac.


No tak, ale co z tego wynika, ta publicystyka przemawia głównie do ludzi już siedzących w branży. Inni przeczytaja, a komiksu i tak nie kupią z różnych przyczyn(brak zainteresowani, cena itp). Komiks to w Polsce wciąż raczej ciekawostka niż przedmiot poważnej debaty.
Owszem takie artykuły mają swoje pozytywy(sama obecność komiksów w gazetach o takich nakładach jest znacząca, wzbudzanie jakiegos tam zainteresowania, sugerowanie ludziom, że cos takiego jak komiks w ogóle istnieje)

Visionie nie bardzo wiem o co ci chodzi. Gdzie ja wspominam o Authority w tym temacie. I o co chodzi z tym gustem i shitem. Mógłbyś jasniej formułować swoje opinie, bo w tym momencie nie bardzo rozumiem o co ci chodzi. Gdzie ja wspomniałem o Authority w kontekście shitu???. Ja o Authority mam zdanie zupełnie przeciwne
lion
lion
hmmm 255 znaków to za dużo :)
lion
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 478
Rejestracja: ndz 11.03.2007 11:31
Lokalizacja: SKĄDŚ

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: vision2001 » śr 12.09.2007 13:08

Przemoglem sie i przegladnalem wypowiedz przedmowcy...
Gdy zauwazylem swoj login - postanowilem troszke odpowiedziec, ale chyba kolejnym razem zostawie to w spokoju, by nie psuc sobie nerwow...

lion pisze:Visionie nie bardzo wiem o co ci chodzi. Gdzie ja wspominam o Authority w tym temacie. I o co chodzi z tym gustem i shitem. Mógłbyś jasniej formułować swoje opinie, bo w tym momencie nie bardzo rozumiem o co ci chodzi. Gdzie ja wspomniałem o Authority w kontekście shitu???. Ja o Authority mam zdanie zupełnie przeciwne


Wyzywasz ludzi, ze nie potrafia czytac - sam nie potrafisz czytac. Czy ja pisalem o tym forum? Nie. Czy ja pisalem, ze Ty uwazasz Authority za (s) hit? Nie wydaje mi sie... To wlasnie inni uwazaja Authority za (s) a Ty napisales, ze w PL sprzeda sie wszystko za 1 pln, wiec to Ty kupiles cos taniego (jak wspomnialem - najtansza pozycja na rynku od wielu miesiecy), ktora wg ogolu jest do d...

Ja sie jeszcze na temat tej pozycji (Authority - zebys mial jasnosc - nie wypowiadam - nie czytalem, ale niedlugo bede mial ten komiks u siebie na polce.
Awatar użytkownika
vision2001
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 889
Rejestracja: pn 15.05.2006 9:34

Re: Mandragora - coś wreszcie wyszło :o)

Postautor: vision2001 » śr 12.09.2007 15:44

Mandragora wlasnie zaczela wystawiac Essentiale na allegro po 40 ziko za tom...

Cos mi sie zdaje, ze koniec wydawnictwa to juz byl dawno...
Awatar użytkownika
vision2001
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 889
Rejestracja: pn 15.05.2006 9:34

Następna

Wróć do O komiksach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron