dd1

Konserwacja komixów ----

----

dd

...przemyślenia, refleksje, obserwacje i wszystko co przyjdzie Wam tylko do głowy. Także oferty kupna, sprzedaży i wymiany komiksów.

Moderatorzy: ljc, charlie_cherry

Konserwacja komixów

Postautor: Yedyny » sob 24.03.2007 11:02

Witam, jak to jest z Waszymi kolekcjami? Czekacie latami na unikaty w doskonalym stanie, czy kupujecie jesli wpadna Wam w rece w kiepskim stanie? I jak wyglada wtedy etap naprawy, konserwacji?
Spotkalem sie kilkakrotnie z foliami na komixy, co jest chyba bardzo dobrym wynalazkiem 8) Ktos uzywa? Grzyb sie nie rozwija w takich warunkach? I w jakim miejscu przechowujecie zeszyty - czy jest to zwykla polka czy jakas gablota za szklem? U mnie wygladalo to tak, ze mialem wszystko pod lozkiem; tam, gdzie trzyma sie posciel, bo raczej nie starczalo mi miejsca na szafkach :?

Poza tym spotkalem sie z podklejaniem tasma przezroczysta, ale wierzcie mi, ze po latach odpada tracac klej, a komix jest jakby przybrudzony w punkcie, gdzie dawniej byla wspomniana juz tasma i raczej trudny do wyczyszczenia.Kiedys kupilem Żbika ("Ryzyko") z podklejeniami bialym papierem i bardzo mocnym klejem.Jaka opcja jest najlepsza?

Poza tym czuy ktos probowal usuwac jakies podpisy dlugopisem badz wykonane mazakiem z okladek lub wnetrza? Pamietam, iz kiedys mozna bylo kupic cos takiego jak "gumka chlebowa" - scierala takze tusz z dlugopisu.Ale przy okazji niszczyla papier.....

Poza tym jesli trafie na cos starszego, np.czasopismo komixowe, to czasem prasuje zagiete rogi lub czesc kartek zwyklym zelazkiem - efekt bardzo fajny, ale nie probowalem jeszcze tego z papierem kredowym.Jasna rzecz, iz zelazko musze wczesniej wyczyscic :lol:
Ktos oprawial czesc zbioru u introligatora? Warto? Ile taka usluga kosztuje, np. ze zlotymi tloczeniami na przedniej okladce oraz grzbiecie?
Awatar użytkownika
Yedyny
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 175
Rejestracja: czw 15.03.2007 17:18
Lokalizacja: Głogów

Re: Konserwacja komixów

Postautor: AndrewK1 » sob 24.03.2007 17:31

Koszulki to zajebista sprawa, można w nich trzymać zeszyty , jak i trejdy w miękkich oprawkach. Osobiście polecam.

Kiedyś wszystkie komiksy trzymałem w szafce przez co czesto miałem zagięte rogi, albo zniszczone okładki. Zagięcia likwidowałem poprzez prasowanie na ciepło przez ręcznik(by przypadkiem komiksu nie spalić). A Pożniej wyprasowany komiks trzymałem przez kilka godzinpod encyklopedią:) Podarcia likwidowałem dzieki bezbarwnej taśmie klejącej (nic lepszego nie wymyśliłem). Kleiłem z obu stron podarcia.

Teraz, kiedy mam już własny pokój bez młodszego rodzeństwa wykombinowałem lepsze sposoby na przechowywanie komiksów:

a) zeszyty trzymię w foliach, i są postawione pionowo w kartonowych pudełkach (w sklepie papierniczym znalazłem kartonowe, składane pudełka bardzo wytrzymałe z kartonową przykrywką (na prezenty chyba) o szerokości i wysokości troszkę większej od fomtu B5, a długie na około 70 cm. Zeszyty w foliach idealnie do nich wchodzą. A stawiając zamknięte pudełko jedno na drugie można zaoszczedzić w pokoju miejsca:). A żeby nie było kłopotów ze znalezieniem konkretnych komiksów, do kartonów dokleiłem listę z zawartością.

b) trejdy otrzymały u mnie specjalne miejsce. W czasie remontu zrobiłem na ścianie nad kanapą półkę z kawałków płyt regipsowych o długości 2, 5 metra:). Fajnie się komponuje w pokój. Na tej półce stoją grzbietami do przodu trejdy w twardych oprawkach (essentiale, hardkowery z egmontu jak i oryginalne). czasami się trafi jakaś szczególna pozycja w miekkiej oprawce, tez ją tam postawię. Normalnie to miękkie trejdy wkładam na leżąco do tej szafki gdzie kiedys trzymałem zeszytowe komiksy:)
Jedynie czego nie wziąłem pod uwagę to ze zrobiłem tą półkę zbyt wąską, by zmieściły się na niej komiksy w formacie A4. Te tez lecą do szafki:)

c) Mangi stoją na półce nad komputerem, bo się akurat na wysokość mieszczą:)

Oczywiście jestem osobą nie palacą, więc dym nie zagraża moim zbiorom:) A temperatura w pokoju nie przekracza nigdy 30 stopni celsjusza, chyba że w wakacje jest upał:)
AndrewK1
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 394
Rejestracja: pn 11.12.2006 10:53
Lokalizacja: Opole


Wróć do O komiksach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron