dd1

Pomoc w magisterce o komiksie, islamie i Bliskim Wschodzie ----

----

dd

...przemyślenia, refleksje, obserwacje i wszystko co przyjdzie Wam tylko do głowy. Także oferty kupna, sprzedaży i wymiany komiksów.

Moderatorzy: ljc, charlie_cherry

Pomoc w magisterce o komiksie, islamie i Bliskim Wschodzie

Postautor: Tellur » ndz 22.05.2016 16:53

Witam, Cześć i Czołem

Temat dla każdego kto chciałby pomóc bliźniemu (mnie) i zaskarbić sobie kilka punktów u Góry.

Aktualnie jestem na etapie kolekcjonowania wszelkiej maści materiału do mojej pracy magisterskiej dotyczącej komiksu właśnie. Konkretnie intersuje mnie sposób przedstawienia Bliskiego Wschodu, islamu, mieszkańców, kultury itp. w komiksach i powieściach graficznych, czy to amerykańskich, europejskich albo bliskowschodnich (oczywiście przykłady z innego krańca Ziemii również przygarnę). Chcę się skupić na różnego typu stereotypach, kontrowersjach, odbiorze przez czytelników. Póki co "spojrzenie badawcze" nie zostało jeszcze przeze mnie do końca zawężone. Jeśli komuś przychodzi do głowy ciekawy komiks osadzony na Bliskim Wschodzie, postać będąca muzułmaninem (np. Khamala Khan) albo różnego rodzaju tematyczne nawiazania to ochoczo odnotuje je w swoim czerwonym zeszyciku. 

Z drugiej strony, by praca miała charakter akademicki, potrzebuję oprzeć się w niej na dobrych pracach badawczych i atrykułach naukowych o komiksie. Jedynym warunkiem jest by były to prace w jak najbardziej aktualne i rzetelne, w Polsce niestety spora ich część pochodzi z lat siedemdziesiątych.

O komiksie i BW pisałem już na licencjacie, wtedy moim tematem było "Obraz Wojny w Iraku z 2003 roku w zachodnim komiksie". Przytoczyłem w niej takie komiksy jak Lwy z Bagdadu, Niebo nad Brukselą,The 99, Persepolis, Kurczak ze Śliwakmi, a oparłem się na Jerzym Szyłaku Komiks: Świat przerysowany i Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku oraz Bartoszu Kurcu Komiks Opowiadanie Obrazem. 

Tak więc dobry przechodniu, jeśli tylko masz jakiś ciekawy pomysł i sugestię, pomocną w mojej pracy to nie wachaj się zostawić po sobie ślad pod tym postem.
Tellur
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: ndz 22.05.2016 16:47

Re: Pomoc w magisterce o komiksie, islamie i Bliskim Wschodz

Postautor: mar21 » ndz 22.05.2016 19:21

Właśnie ukazał się pierwszy numer magazynu "Komiks i My", a w nim kilkustronicowy artykuł Sławomira Zajączkowskiego "Komiks frankofoński w służbie Mahometa", pisany z pozycji anty multi-kulti (co mi odpowiada, choć tobie pewnie nie).
mar21
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 103
Rejestracja: czw 20.11.2008 18:16

Re: Pomoc w magisterce o komiksie, islamie i Bliskim Wschodz

Postautor: Tellur » ndz 22.05.2016 23:22

Dzięki mar21, na pewno rzucę okiem.
Co prawda Lwy i Niebo są dość stronnicze, ale ja sam akurat w dyskusji o tzw. multi-kulti nie mam żadnego twardego stanowiska. Jestem świadom arumentów obu stron, a dodatkowo wybranie jednej konkretnej przeszkadzałoby w rzetelnym poznaniu całej debaty.
Tellur
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: ndz 22.05.2016 16:47

Re: Pomoc w magisterce o komiksie, islamie i Bliskim Wschodz

Postautor: Wojtek15 » czw 06.12.2018 13:13

A co tak naprawdę komiks ma wspólnego z islamem? jak połączyłaś to w swojej pracy?
Wojtek15
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: czw 06.12.2018 13:05

Re: Pomoc w magisterce o komiksie, islamie i Bliskim Wschodz

Postautor: BUKIECIARZ » śr 06.03.2019 18:32

Witam Grzegorz Wójcik -BUKIECIARZ , komiksy serii SKORPION do magisterki
BUKIECIARZ
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 11
Rejestracja: pn 21.01.2019 17:01


Wróć do O komiksach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

cron