dd1

pytanie o pracę Rosińskiego przy serii Yans ----

----

dd

...przemyślenia, refleksje, obserwacje i wszystko co przyjdzie Wam tylko do głowy. Także oferty kupna, sprzedaży i wymiany komiksów.

Moderatorzy: ljc, charlie_cherry

pytanie o pracę Rosińskiego przy serii Yans

Postautor: wkarpeta » pt 16.11.2012 11:59

Witam, od niedawna współpracuję przy projekcie Grand Comics Database (comics.org) i staram się indeksować tam komiksy polskie i z Polską związane. Przy indeksowaniu serii 'Yans', a właściwie jej francuskiego oryginału 'Hans', trafiłem na taki problem, że nie jestem w stanie na podstawie znanych mi źródeł określić jaka była rola Grzegorza Rosińskiego przy tworzeniu albumów 6-8 tej serii ("Planeta czarów", "Dzieci nieskończoności", "Oblicze potwora"). We francuskich wydaniach był on wymieniony na okładce tylko w przypadku pierwszych wydań, przy reedycjach już był pominięty.
Tak więc byłbym wdzięczny jeśli ktoś byłby w stanie powiedzieć mi co dokładnie robił Rosiński przy tych albumach.

Pozdrawiam,
Witek Karpeta
wkarpeta
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: pt 16.11.2012 11:45

Re: pytanie o pracę Rosińskiego przy serii Yans

Postautor: turucorp » pt 16.11.2012 12:56

z tego co mnie pamiec nie myli, Kasprzak jest regularnym rysownikiem Yansa od "Planety czarow", Rosinski firmowal swoim nazwiskiem albumy ze wzgledow marketingowych (w wywiadach wspominal, ze juz przy "Prawie Aderlii" Kasprzak wykonal wiekszosc pracy).
turucorp
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 252
Rejestracja: sob 02.12.2006 12:38

Re: pytanie o pracę Rosińskiego przy serii Yans

Postautor: Mefisto76 » pt 16.11.2012 13:34

Było dokładnie tak, jak napisał Marek - nazwisko Rosińskiego na "Planecie...", "Dzieciach..." i "Obliczu..." pojawiło się tylko i wyłącznie w takim celu, żeby "kojarzyło" się z tym co zrobił do albumu nr 5 włącznie. Mnie zawsze intrygowało powstanie "Prawa Ardelii" - miałem okazję przepytać dokładnie obu zainteresowanych na temat tego albumu, okazało się, że Rosiński miał się zająć postaciami, a Kasprzak resztą - nie dogadali się i wyszło... dokładnie odwrotnie :) Dziś już nikt nie jest w stanie (na czele z nimi samymi) określić kto ile w tym albumie narysował. Najlepszym dowodem na to, że Kasprzak rewelacyjnie przyjął się jako rysownik serii świadczył fakt, że na wznowieniach w/w albumów nazwisko Rosińskiego nie zostało już wymienione, bo nie było już "potrzebne".
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!!!
Mefisto76
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 67
Rejestracja: śr 27.02.2008 9:52

Re: pytanie o pracę Rosińskiego przy serii Yans

Postautor: wkarpeta » pt 16.11.2012 13:58

Dziękuję za odpowiedzi. To pozwoli mi poprawić informacje w bazie GCD.
wkarpeta
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: pt 16.11.2012 11:45

Re: pytanie o pracę Rosińskiego przy serii Yans

Postautor: Pierwszy » wt 27.11.2012 22:24

Witam. Też mam jedno pytanie dotyczące serii Yans. Może ktoś będzie mógł mi na nie odpowiedzieć. Znalazłem informacje, że oprócz 12 części cyklu i historii: Wieża rozpaczy, zostało wydane jeszcze jedno krótkie opowiadanie narysowana przez Rosińskiego. Czy ktoś wie, co to za historia? Ja znalazłem dwie sprzeczne informację i nie mogę ich zweryfikować.
Na jednej z polskich stron znalazłem informację, że to 1 planszowa historia pod tytułem Hans: Les aventures mystérieuses et rocambolesques de l’agent spacial (Yans: Tajemnicze i niesamowite przygody kosmicznego agenta) wydana w magazynie Tintin w 1985 roku. Z kolei na francuskiej stronie informację, że to 2 planszowa historia pod tytułem Hans: Quatre pas dans les nuages (Hans: Cztery kroki w chmurach) wydana w magazynie Tintin w 1986. Czy ktoś to czytał? Czy ktoś to widział? Czy ktoś to może zweryfikować?

Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam
Pierwszy
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 1
Rejestracja: wt 27.11.2012 22:20

Re: pytanie o pracę Rosińskiego przy serii Yans

Postautor: turucorp » śr 28.11.2012 0:33

Pierwszy pisze:Czy ktoś to może zweryfikować?


widziec nie widzialem, ale z informacji na http://bdoubliees.com/journaltintin/auteurs5/rosinski.htm wynika, ze "Les aventures mystérieuses et rocambolesques de l’agent spacial" to "felieton" (a nawet dwa, bo w numerach 518 i 528 i jako wspolautorzy podani sa zarowno Van Hamme jak i Duchateau),
"Quatre pas dans les nuages" widnieje rzeczywiscie jako komiks (dwie strony).
turucorp
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 252
Rejestracja: sob 02.12.2006 12:38

Re: pytanie o pracę Rosińskiego przy serii Yans

Postautor: kokosz » wt 04.06.2013 6:27

Les aventures mystérieuses et rocambolesques de l’agent spacial to cykl jednoplanszówek, których głównym bohaterem był tytułowy agent kosmiczny. Przy czym jego rola jest dość bierna, głównie po prostu przelatuje swoim statkiem z jednej do drugiej lokalizacji, razem z detektywem Ric'iem Hochetem. Każdą planszę rysuje inny rysownik, który stawia na drodze agenta swoich bohaterów. Rosiński narysował dwa odcinki tego cyklu - jeden z Thorgalem, drugi z Hansem. Dodam jeszcze, że swoje odcinki mieli też: Cubitus, Ian Kaledine, Buddy Longway, Aria, Tetfol, Papilio, Alain Chevallier, Hugo, Vasco, Bruce J. Hawker, Bernard Prince, Rork oraz Tintin. W sumie było ich ok 60.

Quatre pas dans les nuages to epizod przygotowany z okazji 40-lecia Tintina (postaci, nie magazynu). W tym odcinku Hans i Orchidea są na księżycu i obserwują lądującą rakietę, z której wychodzi właśnie Tintin. Z tego co kojarzę to nawiązuje do wydarzeń z albumu "Spacer po Księżycu".

Dość dokładny spis publikacji Rosińskiego i Baranowskiego ukazał się w czwartym numerze Zeszytów Komiksowych.

"Feuilleton" oznacza też "cykl".
kokosz
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 83
Rejestracja: czw 11.05.2006 9:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: pytanie o pracę Rosińskiego przy serii Yans

Postautor: turucorp » wt 04.06.2013 10:58

O widzisz, fajnie sie czegos nowego dowiedziec ;)
dzieki.
turucorp
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 252
Rejestracja: sob 02.12.2006 12:38

Re: pytanie o pracę Rosińskiego przy serii Yans

Postautor: Mefisto76 » wt 04.06.2013 14:54

kokosz pisze:...Każdą planszę rysuje inny rysownik, który stawia na drodze agenta swoich bohaterów. Rosiński narysował dwa odcinki tego cyklu - jeden z Thorgalem, drugi z Hansem...


Dodam tylko, że w tym pierwszym (z Thorgalem) narysowana tam postać Thorgala okazuje się na końcu strony ... jedynie repliką tej postaci wykonaną z dykty, a w strojach wikingów paradują w nim ... Rosiński i van Hamme we własnych osobach :)
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!!!
Mefisto76
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 67
Rejestracja: śr 27.02.2008 9:52

Re: pytanie o pracę Rosińskiego przy serii Yans

Postautor: kokosz » śr 05.06.2013 10:11

Mefisto76 pisze:Dodam tylko, że w tym pierwszym (z Thorgalem) narysowana tam postać Thorgala okazuje się na końcu strony ... jedynie repliką tej postaci wykonaną z dykty, a w strojach wikingów paradują w nim ... Rosiński i van Hamme we własnych osobach :)


Ale spoiler...
kokosz
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 83
Rejestracja: czw 11.05.2006 9:59
Lokalizacja: Szczecin


Wróć do O komiksach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości