baner

Recenzja

Transmetropolitan #1: Powrót na ulicę

Yaqza, Yaqza, BOR recenzuje Transmetropolitan #1: Powrót na ulicę
Przyznam szczerze, że z początku zlekceważyłem ten komiks. Co prawda słyszałem o Warrenie Ellisie, ale nie czytając wcześniej jego komiksów nie wiedziałem czego się spodziewać. A tu, proszę państwa, mamy strzał z grubej rury! Przyszłość. Przeludnienie, kryzys, wciąż rosnące zanieczyszczenie powietrza. Ziemia nawiązała kontakt z Obcymi. I w samym środku tego wszystkiego Pająk Jeruzalem- dziennikarz ze zobowiązaniem. Transmetropolitan to jeden z najlepiej napisanych komiksów, z jakimi miałem do czynienia. Wszystko jest niezwykle naturalne- zachowanie głównego bohatera, jego szefa, ludzi na ulicy. Transmetropolitan to także komiks o tym, co może zdziałać słowo. Kwestię rysunków zostawię bez komentarza- jednym podobają się bardziej, innym mniej. Tym jednak, co decyduje o sile tego tytułu jest świetny scenariusz i fenomenalne dialogi. Całość jak zwykle u Mandragory świetnie wydana: papier kredowy, idealne tłumaczenie i wstęp Garth'a Ennis'a. Gorąco polecam ten komiks, przesycony czarnym humorem, ironią i sarkazmem, potrafiący wywołać salwy śmiechu i łzy smutku, a także zmuszający do zastanowienia się nad mniej przyjemnymi aspektami życia, tymi, o których wolelibyśmy nie wspominać. Absolutny musiszmieć.

BOR: Moim skromnym zdankiem najlepszy tytuł Mandragory. Miasto przyszłości - nowinki technologiczne, wszechobecne narkotyki,zamieszki na ulicach, dążenie do nieśmiertelności. Na takim tle rozgrywa się akcja historii. Dziennikarz i publicysta - Pająk Jeruzalem chcąc spłacić długi zmuszony jest do powrotu do wielkiego miasta. Ponawia pracę w gazecie, otrzymuje służbowe mieszkanie i rozpoczyna misję poszukiwania prawdy. Pierwszy tom opowiada o rozruchach zwolenników zmiany DNA na obce domagających się specjalnych uprawnień. Jeruzalem jako profesjonalista zajmuje się tą sprawą a finał jest zaskakująco zaskakujący:))))


Opublikowano:Transmetropolitan #1: Powrót na ulicę

Transmetropolitan #1: Powrót na ulicę

Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Darick Robertson
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2002
Seria: Transmetropolitan
Tytuł oryginału: Transmetropolitan: Back on the Street
Rok wydania oryginału: 1998
Wydawca oryginału: DC
Tłumaczenie: Adam Biały
Druk: kolor, kreda
Oprawa: kartonowa
Format: 17x26 cm
Stron: 72
Cena: 19,90 zł
Wydawnictwo: Mandragora
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Lady Tea -

miałam już przyjemność przeczytania 3 piwrwszych częsi tej serii i bardzo przypadła mi do gustu. również polecam i zachęcam do czytania bo warto. jednak, wbrew opini autora powyższej recenzji, słyszałam, że komiks niestety dobrze przetłumaczony nie jest. sama nie zwróciłam na to uwagi, jednak po przeczytaniu artykułu, muszę się zgodzić z jego autorem. a tu możecie przeczytać skąd ja to wiem http://www.esensja.pl/magazyn/2002/08/iso/10_03.html