baner

Recenzja

AQQ #30

Yaqza, Yaqza recenzuje AQQ #30 (2003/02)
To już trzydziesty numer „AQQ”- a to o czymś świadczy. Ten periodyk nie reklamuje się jako „najciekawsze pismo komiksowe w Polsce” ani nie szafuje wydumanymi sloganami- jego twórcy robią zwyczajnie to, co lubią, i robią to po prostu bardzo dobrze.
A środku magazynu jak zwykle sporo materiałów na temat komiksów: dominują relacje z imprez takich jak Warszawskie Spotkania Komiksowe, Interkomix ’03, GDAK-7 i kilku innych. Dowiemy się co nieco o pobycie Neila Gaimana w Polsce- nawiasem mówiąc, Polak nikomu nie przepuści- nawet Neilowi ktoś rąbnął portfel.
Ponadto w magazynie znajdziemy materiały na temat komiksu Krystiana Rosińskiego i Krzysztofa Gawronkiewicza „Achtung Zelig”, który to album przygotowywany jest do wydania przez Kulturę Gniewu. Wywiad z Rosińskim to tylko symboliczne zamienienie kilku słów- przynajmniej tylko tyle ich ma sens. Rosiński nie odpowiada wprost, omija główny temat, bawi się słowami- bardzo mocno kontrastuje to z konkretnymi pytaniami zadawanymi przez redaktora „AQQ”- trochę śmieszy, ale ostatecznie zmusza do zastanowienia się, czy przypadkiem nie można było dwóch stron wykorzystać w bardziej produktywny sposób- całkiem przyjemnie się to czyta, ale jeśli ktoś nastawił się na uzyskanie informacji na temat samego komiksu, to srodze się rozczaruje.... Za to tekst Jarka Sładanka, wydawcy komiksu, to coś naprawdę godnego zainteresowania- kawał świetnego artykułu.
Ponadto będziemy mieli możliwość poczytania o „archiwalnych tajemnicach”, czyli smaczkach znalezionych w starych polskich komiksach (tekst dla osób „siedzących” już nieco w temacie, dla mnie bomba), o komiksie „Ici Meme” Jeana Clada Foresta i Jacquesa Tardi, życiu Andresa (i ponownie- dla mnie prawdziwy kąsek, uwielbiam tego twórcę), „Żydowskich korzeniach komiksu amerykańskiego” (klasa), Aleksandrze Zografie, undergdoundowym twórcy zyskującym coraz większą popularność i porównywanym przez wielu do Arta Spiegelmana i wreszcie zapoznamy się z analizą rynku komiksowego w Polsce.
Na deser masa recenzji, opis kilku nowości ze Stanów, opinia na temat filmu „Hulk” i....z publicystki to by było tyle.
Co się tyczy komiksów (które jakoś nigdy chyba mocną stroną „AQQ” nie były), to ten numer zdominował David Prescot w duecie z – w pierwszym komiksie Jackiem Kowalskim ( ich „Insekty” to opowieść o tym, że przewałkowanie prowincjonalnych gliniarzy nie wychodzi na zdrowie- ale jakoś bez polotu jest ten komiks, brakuje mu jakiejś iskry i odrobiny finezji ), w drugim zaś z Pawłem Miedzińskim („Bon apetit” -rzecz o oddziale komandosów w dżungli, gwałtcie na Azjatce zamieszkującej odosobnioną na bagnach chatkę [co za nonsens] i reperkusjach morderstwa na niej dokonanego. Ponownie- bez polotu, a zakończenie boleśnie łatwe do przewidzenia). W obu komiksach rysunki są znacznie lepsze od tekstu, chociaż da się zauważyć, że obaj rysownicy tworzą w podobnej- godnej zainteresowania- manierze. Na okrasę mamy Kica Przystojniaka i szorty Dąbrowskiego („Wielebny i Konserwatywny”- w sumie nic odkrywczego, wszystko to w klimacie typowej dla Dąbrowskiego ostrej satyry na społeczeństwo), swój wkład zaznaczy też Ziuto zabawną historyjką „Eryk cnotliwy” i Maciej Mazur (erotyczna „Czekolada”).
„AQQ” świetnie poradziłoby sobie bez drukowania komiksów- jest ich tyle na rynku, i z reguły prezentują sobą tak wysoki poziom, że zwyczajnie komiksy z „AQQ” wymiękają przy takiej konkurencji. Witold Tkaczyk- redaktor pisma zastanawia się we wstępie nad przekształceniem swego periodyku w pismo zajmujące się wyłącznie publicystyką- wydaje mi się, że to krok w dobrym kierunku.


Podsumowanie: nie jest źle, komiksy lepsze nawet niż w poprzednich numerach, ale wiadomo że to nie dla nich kupuje się „AQQ”. Warto zainwestować pare groszy- szczególnie osoba bliżej zainteresowana komiksami znajdzie wiele satysfakcji w czytaniu magazynu. Co nie znaczy, że inni będą się gorzej bawić. Polecam, bo to najlepsze czasopismo zajmujące się komiksem w Polsce- konkurencja nie dorasta mu do pięt.
A na okrasę kolorowy plakat z „Achtung Zelig”.

Opublikowano:



AQQ #30 (2003/02)

AQQ #30 (2003/02)

Scenariusz: David J. Prescot, Ryszard Dąbrowski, Maciej Mazur, Radosław Kleczyński
Rysunki: Jacek Kowalski, Ryszard Dąbrowski, Ziuto, Paweł Miedziński, Maciej Mazur, Sławomir Jezierski
Okładka: Jacek Kowalski
Data wydania: Lipiec 2003
Seria: AQQ
Druk: czarno-biały (+8 stron w kolorze)
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 64
Cena: 14 zł
Wydawnictwo: Zin Zin Press
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-