baner

Recenzja

Ultimate X-Men. Tom 5, Vaughan, Kubert, Immonen [recenzja]

Tomasz Kleszcz recenzuje Ultimate X-Men. Tom 5
7/10
Ultimate X-Men. Tom 5, Vaughan, Kubert, Immonen [recenzja]
7/10
Wciąż na fali


Co prawda to banał, ale jak ten czas leci... Oto przed czytelnikiem piąty już tom świetnej serii Ultimate X-men. Czy to nadal może być fajne?


Młodzi X-Men nie są już tacy młodzi, a przynajmniej nie chcą być tak postrzegani. Rwą się do prawdziwej walki. Ponadto nastroje w drużynie są dość minorowe po tym, jak życie stracił Beast. Bardzo mocno tę stratę przeżywa oczywiście Ororo, która próbuje radzić sobie z bólem na typowo młodzieńczy sposób - przejawiając oznaki buntu.


Skrypt nie jest tak błyskotliwy i porywający, jak miało to miejsce za kadencji Marka Millara, niemniej do pracy Briana K. Vaughana nie można mieć większych zastrzeżeń. Autor radzi sobie dobrze, prowadzone przez niego postaci młodych i starszych mutantów sprawiają całkiem przekonujące wrażenie, a sytuacje, w których mamy możliwość ich obserwować, są skonstruowane w czytelny i sensowny sposób. Scenarzysta poza kilkoma przelotnymi próbami wrzucenia trudniejszej tematyki dryfuje raczej w kierunku lekkostrawnej rozrywki, ale napisanej na wysokim poziomie. Warto zaznaczyć, że album z czasem się rozkręca, atmosfera zagęszcza i muszę przyznać, końcówka robi się naprawdę wciągająca, co uznaję za spore osiągnięcie.

Oprócz tego Tom 5 przynosi spore nowości kadrowe. Pojawi się m.in. Sinister, ale też Gambit. Ten drugi w moim odczuciu skradł cale show w tym albumie, a to dzięki niesamowitej trwałej, jaką zafundował mu Andy Kubert. To trzeba zobaczyć własnymi oczami. To również dobry moment, aby rzec kilka słów o rysownikach. Trzymają solidny poziom, a przy okazji mają dość charakterystyczne style, w związku z czym także w warstwie wizualnej mamy do czynienia z pozycją co najmniej solidną. Nawet komputerowe kolory zrobione są naprawdę ok.


Fajnie napisany i narysowany album z dynamiczną, świetną końcówką z naszymi ulubionymi, odświeżonymi mutantami to chyba wszystko, czego można było oczekiwać po kolejnej odsłonie cyklu Ultimate X-Men. Nie ma tu zawodu.

Opublikowano:Ultimate X-Men. Tom 5

Ultimate X-Men. Tom 5

Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Brandon Peterson, Andy Kubert, Stuart Immonen
Wydanie: I
Data wydania: 28 Wrzesień 2022
Seria: Ultimate X-Men, Marvel Classic
Tłumaczenie: Marcin Roszkowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 300
Cena: 129,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328154506
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Ultimate X-Men. Tom 5, Vaughan, Kubert, Immonen [recenzja] Ultimate X-Men. Tom 5, Vaughan, Kubert, Immonen [recenzja] Ultimate X-Men. Tom 5, Vaughan, Kubert, Immonen [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-