Recenzja

Tom Strong. Tom 3, Moore, Brubaker, Fegredo [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Tom Strong. Tom 3
6/10
Tom Strong. Tom 3, Moore, Brubaker, Fegredo [recenzja]
6/10
Trzeci i ostatni album z serii o Tomie Strongu, najlepszym bohaterze XX wieku, jest inny niż poprzednie. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to fakt, że przybiera on formę antologii. Z dwunastu zaprezentowanych tu zeszytów jedynie ostatni jest autorstwa twórców oryginalnej serii, czyli Alana Moore’a i Chrisa Sprouse’a. Resztę tworzą znani i lubiani twórcy.

Wśród nich są między innymi Brian K. Vaughan (“Y - ostatni z mężczyzn”), Ed Brubaker (“Criminal”) czy Duncan Fegredo (“Hellboy”). Każdy z 19 twórców zabiera Tom Stronga na inną przygodę. Komiksowi nie można więc odmówić różnorodności - bohater trafia do fikcyjnego miasta pośród pustynnych wydm, zwiedza inne wymiary, cofa się w przeszłość i zostaje piratem, zapobiega niejednej katastrofie i wreszcie stawia czoła Apokalipsie.

Jak to w takich zbiorówkach bywa - jedne historie są lepsze, inne gorsze. Osobiście najbardziej do gustu przypadła mi przygodowa fabuła “Strzeliste wieże Samahary”, utrzymana w klimacie “Lawrence’a z Arabii” i historii o Indianie Jonesie, ale z ciekawym metatekstualnym twistem. Z uśmiechem przeczytałem “Ogień w jego brzuchu”, który na pierwszym planie stawia robota-kamerdynera Strongów. Z kolei “Zimny zew” potrafi rozczulić, ukazując nowe oblicze jednego ze śmiertelnych wrogów Toma.

Na koniec dostajemy zwieńczenie serii, za które odpowiadają Alan Moore i Chris Sprouse. “Tom Strong i koniec świata” to pożegnanie z tą postacią. Zrealizowane efektownie, ale i kameralnie. Nie ma tu nieskończonej galopady akcji, a bardziej wyciszona opowieść, w której na scenie pojawia się kilka znanych postaci - obok odwiecznego wroga Stronga, są to m.in. postacie z innych serii Alana Moore’a, takich jak “Promethea” oraz “Top 10”. Ciekawe i na pewno zaskakujące zakończenie.

Trzeci album z serii o Tomie Strongu różni się od poprzednich, a jednocześnie wciąż pozostaje hołdem dla starych komiksów i powieści sci-fi. Ze względu na zbieraninę różnych autorów, te w pewien sposób naiwne u podstawy fabuły raz wypadają lepiej, a raz gorzej. Niezależnie od tego, czy polubiliście poprzednie tomy czy nie, możecie dać szansę ostatniej odsłonie cyklu - zmiana perspektywy, którą wnoszą do komiksu nowi autorzy, może okazać się interesująca.

Opublikowano:Tom Strong. Tom 3

Tom Strong. Tom 3

Wydanie: I
Data wydania: 28 Wrzesień 2022
Seria: Tom Strong
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 × 260 mm
Stron: 320
Cena: 129,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328156043
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Tom Strong. Tom 3, Moore, Brubaker, Fegredo [recenzja] Tom Strong. Tom 3, Moore, Brubaker, Fegredo [recenzja] Tom Strong. Tom 3, Moore, Brubaker, Fegredo [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-