reklama baner reklama
baner

Recenzja

Criminal #05: Okrutne lato, Brubaker, Sean Phillips [recenzja]

Przemysław Pawełek recenzuje Criminal #05: Okrutne lato
8/10
Criminal #05: Okrutne lato, Brubaker, Sean Phillips [recenzja]
8/10
Zwieńczenie serii "Criminal" jest też najlepszym tomem w tym cyklu.

Co jest sporym osiągnięciem, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia nie z kulminacją chronologicznie poukładanego serialu, a ciągu przeplatających się samodzielnych historii, od samego początku prezentujących sobą bardzo wysoki poziom.

Seria Brubakera i Phillipsa to ponure historie postaci z półświatka, które zwykle zaczynają się źle, a kończą jeszcze gorzej. To niby podobna konwencja co Sin City, tylko że potraktowana śmiertelnie poważnie, bez tego przerysowania. Komiksy bezbłędnie i precyzyjnie prowadzone fabularnie, i równie sprawnie rysowane realistyczną krechą.

"Okrutne lato", czyli najdłuższa opowieść z cyklu, skupia się ponownie na losach zdeprawowanego Teega Lawlessa, ale perspektywa z zeszytu na zeszyt przeskakuje na coraz to innego bohatera dramatu - na jego syna, kochankę, zaangażowanego w sprawę prywatnego detektywa. Teoretycznie to kolejna opowieść z tego światka, historia w której znalazł się napad, skazana na niepowodzenie miłość, zdrada, przekraczanie własnych granic, sporo złych decyzji. Jest to jednak historia poprowadzona z dużo większym wyczuciem, pogłębiająca portrety bohaterów, których już znamy, i atakująca finałem, który ma tym większą siłę rażenia, że przecież znamy te postaci.

Narracja Brubakera jest jak zwykle bezbłędna, ale konstrukcja opowieści jest dużo bardziej przemyślana i precyzyjna niż zwykle. Nie ma się co dziwić - z posłowia wynika, że ta opowieść dojrzewała w jego głowie przez jakieś 15 lat. Rysunki Phillipsa nie zaskakują natomiast ani trochę, bo od dawna wiadomo, że to świetny rysownik, który tu po prostu po raz kolejny potwierdza swoją klasę. Można więc powiedzieć, że "Okrutne lato" to niemal wzorcowy przykład opowieści z serii "Criminal". Niemal wzorcowy, bo jeszcze lepszy.Autor recenzji jest redaktorem Polskiego Radia.

Opublikowano:Criminal #05: Okrutne lato

Criminal #05: Okrutne lato

Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Sean Phillips
Kolor: Jacob Phillips
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2021
Seria: Criminal
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 180 x 275 mm
Stron: 288
Cena: 119,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-66589-50-6
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Criminal #05: Okrutne lato, Brubaker, Sean Phillips [recenzja] Criminal #05: Okrutne lato, Brubaker, Sean Phillips [recenzja] Criminal #05: Okrutne lato, Brubaker, Sean Phillips [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-