baner

Recenzja

Usagi Yojimbo #02: Powrót [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Usagi Yojimbo #02: Powrót
6/10
Usagi Yojimbo #02: Powrót [recenzja]
6/10
Usagi wraca do domu. Pozostając lojalnym wobec swego pana, nawet po jego śmierci, jest niemile widziany na terenach należących teraz do jego największego rywala. Będzie musiał stawić czoła wrogo nastawionym samurajom, stanie w obronie cennego ładunku i stoczy pojedynek z wojownikami ninja. Na koniec trafi do rodzinnej wioski, spotka bliskich i wbrew swej woli weźmie udział w spisku.

“Powrót” to trzy historie połączone miejscem akcji. Chyba po raz pierwszy w serii o Usagim miałem wrażenie, że to zwykłe zapychacze. Czyta się je wciąż dobrze, bo Sakai nie schodzi poniżej pewnego poziomu, wciąż sprawnie opowiada. Jednak naprawdę niewiele z tych opowieści wynika - zarówno dla bohatera, jak i dla świata przedstawionego. Ponowne spotkanie z ukochaną Mariko i synem Jotaro miało potencjał na ożywienie dynamiki w relacjach postaci, popchnięcie ich w nowym kierunku. Niestety nic takiego nie nastąpiło. “Powrót” okazał się emocjonalnie płaski, wtórny i bardziej skupiony na pretekstowej intrydze niż postaciach. Po zamknięciu albumu Usagi jest dokładnie w tym samym miejscu, co przed jego otwarciem. Wielka szkoda, bo po dwóch historiach, które stanowią wstęp do tytułowej opowieści, liczyłem na zdecydowanie więcej.

“Usagi Yojimbo. Powrót” to drugi tom odświeżonej serii o króliku-samuraju. Po czarno-białych tomach od Dark Horse Comics wydawanie albumów przejęło IDW. Niby to wciąż ten sam Usagi, co wcześniej, a jednak inny. Po pierwsze: kolorowy (co może mieć fanów i przeciwników, dla mnie jest ok). Po drugie: odchudzony (dostajemy ok. 200 stronicowe albumy zamiast wydań zbiorczych po 600 stron). Być może właśnie to sprawia, że komiksy pozostawiają niedosyt. Lubiłem te grube wydania “Sagi”, bo pozwalały zatopić się w świecie feudalnej Japonii bez opamiętania. Tym razem nie tylko doznałem rozczarowania pod względem fabularnym, to jeszcze lektura skończyła się jeszcze zanim na dobre się rozkręciła.

Opublikowano:Usagi Yojimbo #02: Powrót

Usagi Yojimbo #02: Powrót

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Wydanie: I
Data wydania: 23 Luty 2022
Seria: Usagi Yojimbo
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 14,5x20,5 cm
Stron: 200
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Usagi Yojimbo #02: Powrót [recenzja] Usagi Yojimbo #02: Powrót [recenzja] Usagi Yojimbo #02: Powrót [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-