baner

Recenzja

Usagi Yojimbo #01: Bunraku i inne opowieści [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Usagi Yojimbo #01: Bunraku i inne opowieści
8/10
Usagi Yojimbo #01: Bunraku i inne opowieści [recenzja]
8/10
Usagi się zmienił. Nie tylko zrzucił kilka kilogramów, ale jego królicze futerko nabrało nowego blasku. Po przejęciu cyklu wydawniczego przez IDW w 2019 roku Stan Sakai odświeżył serię o słynnym roninie. Również Egmont Polska decydując się na wydanie bieżących przygód Usagiego, poszedł za tymi zmianami. Po kilku opasłych tomach “Sagi” dostajemy tomik w tym samym formacie (kompleciści mogą odetchnąć z ulgą), ale okraszony kolorem i o 400 stron krótszy.

Nie ulega jednak wątpliwości, że te 200 stron komiksów o długouchym samuraju wciąż trzymają najwyższy poziom. Najdłuższa, tytułowa opowieść, to horror o nawiedzonym teatrze lalek. U boku Usagiego staje łowca demonów Sasuke, a Stan Sakai proponuje nam niesamowitą opowieść z pogranicza grozy, akcji i przygody. Ponadto mamy okazję dowiedzieć się więcej na temat Bunraku, klasycznego japońskiego teatru lalek.

“Bohater” to historia pewnej pisarki, która ucieka od męża, a którą Usagi przysięga się zaopiekować w drodze pełnej niebezpieczeństw. To gorzka opowieść o honorze, ambicjach i braku miłości. “Adachi” to kolejne starcie Usagiego z potworem, tym razem zakorzenione w przeszłości ronina. Z kolei “Miecze klanu Higashi” wyróżniają się komediową strukturą oraz zaskakującym finałem. Tom wieńczy galeria okładek stworzonych przez znanych i lubianych artystów.

Usagi w nowym wydaniu niezmiennie trzyma poziom. Potrafi wciągnąć, zaciekawiać, edukować, rozbawić bądź wywołać uczucie niepokoju. Pełne spektrum emocji i komiksowe rzemiosło najwyższej klasy. Z początku nie mogłem przyzwyczaić się do kolorów (po przeczytaniu tysięcy stron w czarni i bieli), ale barwy są dobrane w wyczuciem i działają na rzecz opowiadanych historii. Jeśli znacie serię o Usagim, to nie muszę Was namawiać; jeśli chcecie ją poznać - to może być dobry moment. Zawarte w tomiku komiksy sprawdzają się jako zamknięte całości, jak i elementy dużo większej układanki, tworzonej przez Sakaiego nieprzerwanie od 1987 roku.

Opublikowano:Usagi Yojimbo #01: Bunraku i inne opowieści

Usagi Yojimbo #01: Bunraku i inne opowieści

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2021
Seria: Usagi Yojimbo
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 14,5x20,5 cm
Stron: 192
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328149069
WASZA OCENA
5.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Usagi Yojimbo #01: Bunraku i inne opowieści [recenzja] Usagi Yojimbo #01: Bunraku i inne opowieści [recenzja] Usagi Yojimbo #01: Bunraku i inne opowieści [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-