baner

Recenzja

Abe Sapien #02: Mroczne i straszliwe [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Abe Sapien #02: Mroczne i straszliwe
7/10
Abe Sapien #02: Mroczne i straszliwe [recenzja]
7/10
“Abe Sapien. Mroczne i straszliwe, tom 2” to bezpośrednia kontynuacja poprzedniego tomu o przygodach Człowieka-Ryby. Po odejściu z BBPO Sapien przemierza Amerykę, stawia czoła potworom i próbuje rozwikłać liczne tajemnice własnej przeszłości. Drugi tom przeplata się z ostatnimi wydarzeniami z serii “BBPO”, a jego finał to zarazem wstęp do ostatniego tomu, wieńczącego wieloletnie i różnorodne przygody w uniwersum Mike’a Mignoli (“BBPO. Znany diabeł”).

Może właśnie to jest problemem - “Znany diabeł” ukazał się po polsku wcześniej, więc wydarzenia podprowadzające przedstawione w drugim tomie “Abe Sapien” nie są tak fascynujące, bo z góry wiadomo, dokąd zmierzają. Z drugiej strony, tom ten ma inny klimat niż jego poprzednik - mniej tu opowieści o “samotnym wędrowcu”, a więcej rozterek wewnętrznych i “wielkich wydarzeń”, których widmo wisi nad bohaterem. Mimo że cała historia wciąż jest kameralna, nie ma w sobie uroku, który charakteryzował tom poprzedni.

Za warstwę wizualną w tomie (nie licząc dodatkowych rysunków i pojedynczych stron) odpowiadają dwaj bracia: Max i Sebastian Fiumara. Większość historii rysują naprzemiennie, niekiedy wymieniając się ołówkiem w ramach jednej opowieści (komiks otwierający zbiór to jedna historia z pięciu różnych perspektyw). Wizualnie komiks prezentuje się przepysznie (zwłaszcza z fachowymi kolorami Dave’a Stewarta), a kilka sekwencji robi dosłownie piorunujące wrażenie - do niemych scen walk z ogromnymi potworami aż chce się wracać, by chłonąć każdy szczegół.

“Abe Sapien. Mroczne i straszliwe, tom 2” to komiks specyficzny. Brakujący element większej układanki, który niekoniecznie działa dobrze jako odrębna opowieść. Zdecydowanie bardziej wolę to, co Mignola i spóła przedstawiali w "Hellboyu" i "BBPO". Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jako seria wyrastająca z popularniejszych historii, ma ona własny charakter i nie jest “odcinaniem kuponów”. To komiks zrobiony z pasją, idący własną ścieżką i zabierający czytelnika w rejony Mignolaverse wcześniej nieodkryte.

Opublikowano:Abe Sapien #02: Mroczne i straszliwe

Abe Sapien #02: Mroczne i straszliwe

Scenariusz: Mike Mignola, Scott Allie
Rysunki: Max Fiumara, Sebastian Fiumara
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2022
Seria: Abe Sapien
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 × 260 mm
Stron: 456
Cena: 129,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328149106
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Abe Sapien #02: Mroczne i straszliwe [recenzja] Abe Sapien #02: Mroczne i straszliwe [recenzja] Abe Sapien #02: Mroczne i straszliwe [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-