baner

Recenzja

Criminal #03: Grzesznicy. Ostatni niewinny [recenzja]

Przemysław Pawełek recenzuje Criminal #03: Grzesznicy. Ostatni niewinny
8/10
Criminal #03: Grzesznicy. Ostatni niewinny [recenzja]
8/10
Ed Brubaker i Sean Phillips to jako duet nie tyle poważna firma, co instytucja. Amerykański scenarzysta i brytyjski rysownik współpracują ze sobą przy różnych projektach od lat, swoimi nazwiskami gwarantując co najmniej przyzwoity poziom, a "Criminal" to ich flagowa seria. Trzeci tom polskiego wydania to kolejne dwie miniserie zamknięte w jednym albumie i nie ma tu zbyt dużego zaskoczenia - znowu otrzymujemy porządną lekturę.

Cykl - zgodnie z tytułem - rozgrywa się w amerykańskim półświatku, gdzie nie ma postaci pozytywnych i każdy ma w sumie coś na sumieniu. Tym razem otrzymujemy jednak dość nietypową jak na tę serię historię, bo "Grzesznicy" to kryminalna zagadka, w której tajemnica powiązana jest do pewnego stopnia z niewinnością. Zupełnie inaczej rozegrana jest fabuła "Ostatniego niewinnego", gdzie obserwujemy knowania dość cynicznego i zdeprawowanego bohatera, wyzbytego jednak skrupułów, bo nikt nie jest bez grzechu, a tym bardziej w jego otoczeniu, i tylko od czytelnika zależy, kogo uzna za tytułową postać.

Tak jak wspomniałem - nowy tom serii nie zaskakuje na pewno poziomem, bo ani Phillips, ani Brubaker nie prezentują tu słabszej kondycji, a co więcej - druga z przedstawionych tu opowieści została nagrodzona Eisnerem. Scenarzysta sprawnie przeplata narrację wizualną i tekstową, nie stroniąc od monologów wewnętrznych czy dialogów, które jak zwykle - czyta się bardzo dobrze. Rysownik też przedstawia typową dla siebie realistyczną, ale nieco szorstką kreskę, idealnie sprawdzającą się w portretowaniu życia typów spod ciemnej gwiazdy. Historie nie tylko dobrze się czyta, ale też aż do końca zachowują one pewną nieprzewidywalność, bo nie da się oszacować, który ze straceńców zaludniających świat "Criminal" ujdzie z życiem, a któremu uda się coś ugrać i jaka będzie tego cena.

Dodatkową zaletą pozostaje fakt, że kolejne historie tworzą spójne uniwersum, gdzie ścieżki postaci poznanych w poprzednich miniseriach przecinają się z bohaterami nowego albumu. Można go jednak czytać niezależnie od wcześniejszych tomów, bo sama lektura na tym nie ucierpi. Nie ważne więc, czy zaczęło się od tomu pierwszego, czy wsiada się do tej serii w locie, "Criminal" pozostaje obowiązkową lekturą dla fanów kryminałów, noir i opowieści o przestępcach bez szans na lepsze jutro.Autor recenzji jest redaktorem Polskiego Radia.

Opublikowano:Criminal #03: Grzesznicy. Ostatni niewinny

Criminal #03: Grzesznicy. Ostatni niewinny

Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Sean Phillips
Kolor: Val Staples
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2020
Seria: Criminal
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 180 x 275 mm
Stron: 264
Cena: 110,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-65938-93-0
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Criminal #03: Grzesznicy. Ostatni niewinny [recenzja] Criminal #03: Grzesznicy. Ostatni niewinny [recenzja] Criminal #03: Grzesznicy. Ostatni niewinny [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-