baner

Recenzja

Tom Strong. Tom 2 [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Tom Strong. Tom 2
7/10
Tom Strong. Tom 2 [recenzja]
7/10
Drugi na polskim rynku album z przygodami Toma Stronga to w dużej mierze powtórka z rozrywki. Alan Moore i Chris Sprouse (oraz kilku gościnnych twórców) znów oddają hołd pulpowym historiom o superbohaterach ze Złotej i Srebrnej Ery. To najczęściej szybkie i krótkie komiksy o awanturniczym zacięciu - poznanie mieszkańców Księżyca, podróż do jądra Ziemi, wakacje na innej planecie czy walka z superprzestępcą, który uwięził bohaterów wewnątrz komiksowego zeszytu.

Tak jak w tomie pierwszym są to szybkie historie nastawione na akcję i przygodę, które nie wpływają na status quo świata. Bohaterowie są jednowymiarowi, a mimo atrakcyjności fabuły (egzotyczne miejsca, spektakularne potyczki z przeciwnikami) dużo jest tu ekspozycji dialogowej. Widzę w tej formie umyślny zabieg, mający na celu stylizację na komiksy sprzed kilku dekad. W pierwszym tomie mi to przeszkadzało, na szczęście w tomie drugim Alan Moore przedstawia też kilka dłuższych, bardziej rozwiniętych historii. Rozpisana na kilka zeszytów inwazja mrówek z kosmosu lub ukazanie alternatywnej wizji losów znanych postaci (gdzie przez paradoks czasowy Toma Stronga zastępuje Tom Stone, który łączy siły z arcywrogiem i razem tworzą dynamiczny duet) to udana i wciągająca zabawa motywami science-fiction z lat 50.

Drugi album o przygodach Toma Stronga czytało mi się lepiej niż pierwszy. Z jednej strony - wiedziałem już czego się spodziewać, a z drugiej - dłuższe historie o tym bohaterze sprawdzają się lepiej niż one-shoty. Cliffhanger na koniec albumu może nie wyrwał mnie z butów, ale chętnie sięgnę po kolejny (i ostatni) tom o największym bohaterze XX wieku. Może “Tom Strong” nie jest tak dobry jak większość komiksów Moore’a, ale też chyba nie ma takich ambicji - to proste opowieści z nostalgicznym posmakiem, które nie chcą być czymś więcej niż rozrywką. I dobrze spełniają swą rolę.

Opublikowano:Tom Strong. Tom 2

Tom Strong. Tom 2

Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Chris Sprouse
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2021
Seria: Tom Strong
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 × 260 mm
Stron: 336
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328152441
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Tom Strong. Tom 2 [recenzja] Tom Strong. Tom 2 [recenzja] Tom Strong. Tom 2 [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-